Співорганізатор фестивалю Porto Franko Гогольфест Володимир Гайдар: Івано-Франківськ має право стати центром культурного тяжіння

337

Вже на носі міжнародний мультикультурний фестиваль Porto Franko Гогольфест, який розпочнеться восьмого червня у Івано-Франківську і триватиме п’ять днів. Журналісти говорили із співорганізатором фестивалю та архітекторем – Володимиром Гайдарем. Вивідали про ідею та мету масштабного для нашого міста фестивалю.

– Володимире, розкажіть історію створення фестивалю Porto Franko Гогольфест.

– Porto Franko Гогольфест – продукт кооперації двох фестивалів. Porto Franko – це фестиваль, який відбувався у Франківську у 2010-2011 роках, а Гогольфест – це фестиваль широкого масштабу, який досі відбувався протягом восьми років у Києві. Цього разу Гогольфест завітає на запрошення Porto Franko до Івано-Франківська для того, щоб об’єднати мистецькі напрями та зусилля, та водночас показати, що не тільки у Києві може акумулюватися мистецький потенціал. Цим фестивалем ми хочемо показати, що сучасне мистецтво різне. Івано-Франківськ має право стати культурним центром тяжіння.

– Що ви думаєте про мистецький потенціал франківців?

– Він є і на Прикарпатті і в інших регіонах, просто його потрібно не боятися відкривати. На жаль, у нас склалась ситуація, що молоді люди, які готові і вміють працювати, чекають поштовху до відкриття свого потенціалу. А коли його немає – подаються за кордон для швидких заробітків. Наш посил у тому, що сучасне мистецтво на високому рівні. Моментами воно експериментальне, але воно існує і його потрібно розвивати та показувати. Регіональні території завжди чомусь висвітлюються на центральному рівні, як щось автентичне і старе. Це класно і правильно, але не треба говорити про Україну тільки у контексті «шароварів», ми маємо набагато глибшу історію країни. Зараз багато молодих митців, яких потрібно об’єднати і дати імпульс до розвитку свого потенціалу.

– Чим важливий фестиваль для Івано-Франківська?

– Кожне історичне місто є центром притягання туристів. Ми бачимо, як розвивається Львів, і хотілося б йти слідом. Туди приїжджають і поляки, і австрійці, щоб торкнутись до своєї історії, адже ми маємо спільні шматки історії. Також туди приїжджають і наші люди – українці зі Сходу, щоб торкнутися до частинки Європи, не перетинаючи кордону. Такими мистецькими фестивалями ми можемо залучити іншу аудиторію, яка захоче не просто дивитись на місто, а побачити і почути щось нове. Це зовсім інший рівень туризму. Якщо нам це вдасться, то Франківськ буде мати не менший успіх аніж Львів, у нас буде інший спектр та рівень.

– Звідки ви черпаєте ідеї і на чому акценти фестивалю?

– У наших кураторів є дуже несподівані ідеї. У кожного напряму мистецтва є свій куратор. Цікавішими є не на постановки, а на несподівані рішення. Цього разу ми задіємо несподівану локацію – вокзал, де звучатиме сучасна академічна музика, камерний симфонічний оркестр, солісти Вільнюської опери. Місто старе, баракове, і барокова музика буде звучати у новому виконанні, в урбаністичному просторі.

– Що потрібно для того, щоб у нас відбувся культурний зріст?

– Місто цікаве своєю історією. Знаємо про таке явище, як «Івано-Франківський феномен». Тут народилось багато митців, які вже вийшли у світ. Та їм теж потрібен поштовх для нових звершень. Для того, щоб відбулись зміни, потрібен емоційний вибух. Таким вибухом може бути мистецький фестиваль.

– Чого ви чекаєте від цьогорічного фестивалю?

– Важливою буде співпраця, побудована після проекту. Хотілося б, щоб наші митці об’єднувалися із закордонними. Нове перехрестя та новий продукт, які породжують свіжий мистецький подих. Хочеться, щоб цей проект жив і від нього утворювались ще багато інших проектів.

– Останні роки фестиваль не відбувався у Франківську. Чому так?

– Після 2011 року Porto Franko у Франківську затих, та це не означає, що митці, які були до нього причетні, не працювали, чи не популяризували його за межами Франківська. Роман Григорів та Ілля Разумейко, які були при фестивалі Porto Franko 2010-го – 2011-их років, доносили повідомлення про те, що у Франківську є такий фестиваль по різних країнах, де тільки бували.

– Яка ідея створення фестивалю?

– Гогольфест – фестиваль, який акумулював і підтягував до себе багато нового, цікавого та свіжого із закордону у Київ. Коли об’єднати історії двох фестивалів і правильно запалити цей імпульс, то на мапі світу буде видно світло і сплеск. У процесі організації цьогорічного фестивалю народжується багато ідей для наступних фестивалів.

– Фестиваль Гогольфест надалі житиме у Івано-Франківську, чи мігруватиме?

– Наше завдання максимально запалити Франківськ, дати поштовх з’їхатись сюди людям. Нашій команді дуже хочеться, щоб фестиваль жив тут і далі. Наразі, думок про те, щоб фестиваль кудись їхав, немає. Франківськ – це місце сили.

– Як будуть розміщені локації?

– Ми намагались обрати локації так, щоб мешканці і гості міста змогли максимально відвідати всі імпрези та заклади. Всі локації сконцентровані близько між собою. Відкриття відбудеться на Площі Ринок.

Сніжана Саманчук

Вікторія Прокопчук загрузка... -->

Читайте все новости по теме "Запад" на Обозревателе.

Присоединяйтесь к группе "УкрОбоз" на Facebook, читайте свежие новости!

Тема:

Наши блоги

Последние новости