newspaper
flag
УкраїнськаУКР
flag
EnglishENG
flag
русскийРУС
img

Стародавню зброю знайшли під час розкопок на місці закарпатського костелу

1,3 т.
Стародавню зброю знайшли під час розкопок на місці закарпатського костелу

У травні 2016 року члени експедиції Ужгородського національного університету вели розкопки на місці руїни костелу Святого Іоанна Хрестителя, що знаходиться при в’їзді в село Мужієво, на Берегівщині (Закарпаття). Результатом їх праці стало виявлення безлічі цікавих історичних знахідок.

Видео дня

Про це повідомляє transkarpatia.net.

Середньовічною спорудою вже довгі роки цікавляться науковці з різних країн світу. І ось нещодавно експедиція Ужгородського національного університету почала дослідження згаданого об’єкта. З 5 по 20 травня молоді науковці, студенти, волонтери старанно вели розкопки архітектурної пам’ятки.

"Під час робіт дослідили два приміщення церкви – вівтарну частину та секрестія. При цьому було виявлено матеріал, аналіз якого засвідчує, що активність церкви припадає на початок ХV–ХVІІ ст. Але сподіваємося, згодом ще будуть знахідки, які вкажуть на ХІV ст. Оскільки цього року плануємо продовжити там дослідження основної частини церкви – нефу", – розповів завідувач археологічного музею УжНУ, кандидат історичних наук Володимир Мойжес.

За словами дослідника, результатом праці стало виявлення безлічі цікавих знахідок. Експедиції вдалося знайти дві зламані шаблі, які датуються кінцем ХVІ ст. Відповідно до давнього звичаю, якщо шляхетський рід переривався по чоловічій лінії, шаблю ламали й хоронили разом із покійником.

"Судячи зі знахідок, можна зробити висновок, що дві шляхетські родини перервалися по чоловічій лінії, а останні їхні представники були тут поховані в кінці ХVІ ст. Також ми знайшли залишки одягу та прикрас – ґудзики, виготовлені з металу, намистини. Виявили декілька монет, які можна датувати від ХV до початку ХVІІ ст. Було знайдено шпору ХVІІ ст. З цього періоду є багато кераміки. До речі, коли ми проводили археологічні дослідження, то було встановлено, що церкву пограбували приблизно у другій половині ХVІІ ст. Можна зробити припущення, що відбулося це в 1657 році, коли польські війська під час походу на Закарпаття зруйнували цей храм і спалили село Мужієво. Судячи із залишків поховань у вівтарній частині та кількості контурів поховальних ям, можна дійти висновку, що там було поховано не менше 15 людей. Але збережені тільки п’ять поховань. До решти "приклалися" грабіжники. Варто зазначити, що ми знайшли сліди перекопів "чорних археологів". Відбулося це приблизно у 2005–2006 роках. Зрозуміло, що шукали вони там щось дуже цінне", - зазначив дослідник.