Яєчня на Вічному вогні: кому засмакувала, кому поперек горла стала...

996
Яєчня на Вічному вогні: кому засмакувала, кому поперек горла стала...

Ну хто б у всій нашій славній Україні знав, що у столиці живе і ніби вчиться на історика така собі Ганна Сінькова? Але захотілося дівчині прославитися. Очевидно, Ганна пам’ятає, що казала мультяшна старуха Шапокляк: "Кто помогает людям, тот тратит время зря. Хорошими делами прославиться нельзя…". Кожен дає знати про себе по-своєму. Ще до нашої ери молодий житель грецького міста Ефеса Герострат спалив храм Артеміди лише для того, щоб його ім’я запам’ятали нащадки… Звідси вислів - слава Герострата.

Прославилися і дівчата з руху Фемен, демонструючи замість мізків молочні залози… Ганна Сінькова зібрала велику пресу. Тим, що разом зі своїми друзями вирішила приколотися і підсмажила яєчню на Вічному вогні. Переконує, що ставила перед собою високу мету, благородну - привернути увагу до того, як животіють колишні фронтовики. Мовляв, навіщо їм ота марнотратна газова плита на одну конфорку… Чи запитала у тих же ветеранів, чи саме такого захисту вони потребують? Зрештою, Вічний вогонь - не для ветеранів. Він має зігрівати пам’яттю душі загиблих. Жарт, креатив, епатаж недорозвинутої дитятки? Чи святотатство, наруга над пам’яттю тих, хто ціною свого життя врятував світ від коричневої чуми? Для мене, сина колишнього фронтовика, відповідь однозначна.

Видео дня

Опитав сорок осіб - колег, знайомих, перехожих на вулицях. Тим, кому понад 40 років, переважно не шкодували гнівних епітетів. "Молодняк" відповідав по-різному. Дехто не розумів, що я від них хочу почути, дехто вважає це безневинним жартом. І в Інтернеті думки розійшлися… Я в дискусію ні з ким не вступав. Ну хіба може людина у 20, навіть 30 років відчути, перейнятися страхіттями тієї війни! Принагідно скажу, що нацисти мали намір спочатку знищити усіх євреїв, а потім слов’янські народи, в тому числі і українців. Але "тільки" третину… Молоді люди відсторонені від Другої світової війни чи Великої Вітчизняної такою ж мірою, як і від війни Червоної та Білої троянд в Англії або від 100-річної війни між Англією і Францією у середні віки...

Судячи з дискусії в Інтернеті, чимало її учасників свято переконані у тому, що Вічні вогні - витвір радянської ідеології... Але наберіть у Googlе слова "Європа", "Вічний вогонь" - і дізнаєтесь, що найстаріший у Європі Вічний вогонь спалахнув 1921 року біля Тріумфальної арки на знак вшанування французів, загиблих у Першу світову війну. Ви можете собі таке уявити, що якийсь француз смажив на тому вогні яєчню чи розігрівав сосиски! Ну з чим би це порівняти? Не думаю, що навіть затятий войовничий атеїст, маючи елементарне виховання, почуття поваги до інших, дозволив би собі у храмі якусь непристойність... Є речі святі, недоторканні.

А тепер про відповідальність. Ганні Сіньковій шиють "наругу над могилою". Але ніякої могили під тим Вічним вогнем немає. І в буцегарню я б її не садив. Кваліфікував би це як дрібне хуліганство в особливо великих розмірах... Не думаю, що Ганна Сінькова сподівається на виправдовувальний вирок суду. Очевидно, чималенький штраф батькам таки випишуть. А ті мали би взяти різки і так повиховувати свою дурепу-доню, щоб та два-три дні не могла сісти на одне місце, і щоб на все життя отримала відразу до яєчні, навіть підсмаженої на своїй кухні...

Борис Козловський