Від Європи до Росії: у пошуках загубленого вектора

32Читать новость на украинском

На осмислення того, що сталося вчора, піде ще значний проміжок часу. Маємо на увазі, звісно, заяву прем`єр-міністра Азарова щодо призупинення руху України в євроінтеграційному напрямку. Втім, опозиціонери переконані, що довго рефлексувати нема над чим – слід виходити на Майдан і пресувати владу перспективою громадянської непокори та імпічментом. Про імпічмент, про долю Тимошенко, про явні та приховані мотиви Януковича, про роль Азарова тощо "Обозреватель" розпитав чотирьох нардепів від різних політичних сил.

Цікаво, що троє з них були одностайні в тому, що відмова від підписання на Вільнюському самміті Угоди про Асоціацію з ЕС не означає приєднання України до Митного союзу. А двоє з цих трьох (будучи запеклими опонентами) вказали на причину того, чому Україна не буде в МС: нам це невигідно, владі це невигідно, нікому це не вигідно, окрім, хіба що Росії. Але Росія у Митний союз Україну не затягне. Ні зараз, ні згодом. Так, принаймні, думають наші співрозмовники. А тепер, власне, коротко про кожного з них:

Володимир Олійник – нині депутат від Партії регіонів, а в минулому (у 2006-му) – парламентар, обраний за партійними списками БЮТ. Переконаний, що євроінтеграційному курсу України нічого не загрожує. Він лише поставлений на паузу, доки Європа вчиться не застосовувати щодо України подвійні стандарти.

Віктор Пинзеник – УДАРівець, а колись (у 1997-2010) – голова партії "Реформи і порядок". А ще – екс-міністр фінансів та віце-прем`єр при кількох урядах України. На три з семи питань "Обозревателя" відповів "я не знаю". Але водночас заявив, що питання Тимошенко – це не та перешкода, що мала б стояти на заваді євроінтеграції.

Олександр Чорноволенко – мажоритарник, що виграв вибори в Києві, будучи підтриманий "Батьківщиною". Найбільш категоричний з сьогоднішніх спікерів. Пригрозив Азарову 15 роками позбавлення волі. Аби не перевищував службові обов`язки.

Сергій Міщенко – міг би бути колегою Чорноволенка по фракції, але вийшов з "Батьківщини", отримавши на виборах 2012 року непрохідне місце в списку. Так само переміг по одномандатному округу. Найбільш лаконічний з наших співрозмовників. "Пройшовся" по Януковичу і дорікнув опозиції за популізм.

1. З чим пов`язана відмова Януковича від євроінтеграційного курсу?

Олійник: А європейського курсу ніхто не скасовує. Але слід врахувати реакцію Росії. Якщо раніше ця реакція вона носила декларативний характер, то нині ми маємо економічні наслідки. Почав падати товарообіг, була заява про те, що 30 тисяч українців, які працюють в Росії, будуть позбавлені такої можливості. Росія сказала: як тільки підпишете угоду, проблеми будуть ще більшими, бо країни Митного союзу відразу піднімуть ставки на наші товари. Ми попросили у Європи підтримку, попросили гроші – не в подарунок, а в кредит. Якщо ми отримаємо від МВФ 15 мільярдів, то 4 з них треба віддати відразу – по кредиту, отриманому Юлією Тимошенко. На ті 10 мільярдів, що лишились, ми маємо підтримати бюджет, золотовалютні запаси тощо. Європа нас довго не чула, але врешті і Меркель визнала, що у нас проблеми, і більшість країн європейських, але дій поки нема. Кредит нам наразі не дають, до того ж, в нього закладено декілька речей: збільшення на 40% тарифів на теплоносії для населення; замороження зарплат та пенсій тощо. Європейські партнери нас не підтримали.

Пинзеник: Спитайте про це у Януковича. Для мене це неприпустимі речі у стосунках з іноземними партнерами: коли вже все було пігдготовлено, давати хід назад. Тим паче, що це йде всупереч бажанням абсолютної більшості людей.

Чорноволенко: У Януковича є недолік (інколи, щоправда, корисний) – він не читає те, що підписує. І в Адміністрації в нього сидять такі саме нехлюї. Тому він просто не був добре ознайомлений з умовами приєднання до ЕС. А це звичайні європейські умови: скасовуються всі відкати, всі Тендарні палати, вже не вкрадеш, не будеш монополістом… Тобто Янукович втрачає всі ті преференції, які він мав завдяки своїм "смотрящім". Очевидно, хтось з оточення врешті-решт Януковичу все це пояснив. А, може, пояснили з Росії, хоч там теж люди – "нє сємі пядєй во лбу". Словом, йому сказали: для України ЕС – це дуже добре, але для особистої кишені це крах.

Міщенко: Думаю, що Росія запропонувала владі більше, ніж Європа. От і все.

2. Що зіграло більшу роль у вчорашніх подіях: тиск Росії чи небажання Януковича звільняти Юлію Тимошенко?

Олійник: Ще раз кажу: плану "Б" щодо євроінтеграції немає. А ті закони, які ми зараз приймаємо, ми приймаємо для себе, а не для Європи. Якщо ми не зробимо інститути влади цивілізованими, до нас не прийдуть інвестори.

Пинзеник: Взагалі не розумію, як питання Тимошенко дотичне до речей, що стосується долі всієї нації, сорока шести мільйонів людей. Тиск, ви кажете?.. Якщо влада пішла здаватися, ну то нехай здається – хай скаже, що встала на коліна перед іншою країною. Нам не обов`язково йти на конфлікт з нашим партнером, багато країн вступають у різні союзи, але їм за це не оголошують торгівельні війни. Нам же – оголосили. І якщо ми піддались цьому шантажу, то це означає втрату частини незалежності. Держава мусить робити те, що підповідає її інтересам, зокрема, мати доступ на величезний ринок ЕС…

Читайте:Политолог назвал три причины, почему Янукович отказался от ассоциации с ЕС

Чорноволенко: Проблема і не в Росії, і не в Тимошенко, проблема в особистій кишені Януковича. Він не готовий зменшувати свої доходи за рахунок збільшення доходів держави.

Міщенко: Тимошенко – можливо, одна з застрог Януковича, але навряд чи роль відіграло щось одне. Думаю, вплинув комплекс причин.

3. Чи мав право прем`єр-міністр брати на себе подібну відповідальність, проголошуючи зміну зовнішньополітичного курсу? Хіба це не прерогатива президента?

Олійник: Прем`єр нічого не змінював. Є закон про засади зовнішньої політики, є постанова Кабміну, де наголошується на євроінтеграційному курсі. Але глава уряду як особа, яка відповідає за економічну безпеку, попередив колег, що є проблема. Що в грудні з нього ж таки можуть й спитати щодо зарплат та пенсій. Тому своїм розпорядженням він сказав: "Стоп! Давайте шукати варіанти". Азаров не має права міняти вектор руху нашої держави, але його ніхто і не міняв. Навпаки, у розпорядженні прем`єра підкресена незмінність європейського курсу.

Пинзеник: Є закон про засади зовнішньої політики, де європейськи й вектор чітко визначений. На мій погляд,прем`єр не мав права робити таку заяву.

Чорноволенко: Прем`єр не мав права цього робити, бо засади зовнішньої і внутрішньої політики визначаються законодавчим шляхом, і Кабінет міністрів не повинен у це втручатися. Тим паче, коли всі переговори вже проведено, і парафовано угоду про Зону вільної торгівлі. "Передумати" у такій ситуації уряд не має права. Провадити зовнішню політику мусить президент – на основі тих законів, які ухвалив парламент. Тобто тут можна казати про узурпацію влади зі сторони уряду. А це років п`ятнадцять позбавлення волі.

Міщенко: Кабінет міністрів перебрав на себе повноваження президента – тут ви повністю праві. Це не питання компетенції уряду.

3. З якою метою Янукович збирається нині на Вільнюський самміт? У нього ще лишились меседжі для європейських політиків?

Олійник: Зараз, на мій погляд, переговори ведуться на дуже високому рівні. При всій повазі до місії Кокса-Кваснєвського, вони вже не є суб`єктами переговорного процесу. Я думаю, що зараз перші особи і Сполучених Штатів, і провідних європейських країн проводять інтенсивні консультації, бо Росія висловилась не проти європейського вектору України, а проти НАТО. Я переконаний, що буде знайдено певний алгоритм дій, а ми тим часом приймемо закон про прокуратуру – навіть якщо для цього знадобиться позачергова сесія. Дуже проблематичним залишається закон про лікування ув`язнених за кордоном. Чому? Тому що нічого подібного в Європі немає. Він приймається під одну особу, але якщо його буде проголосовано, законом скористаються й інші засуджені. А чому б і ні? Матимуть право…

Пинзеник: Я не знаю.

Чорноволенко: А його туди пустять? Я думаю, що ні. Їх скоро всіх перестануть до Європи. Та й взагалі до всіх цивілізованих країн.

Міщенко: Це питання до Януковича.

5. Чи буде повернення до закону, який звільнив би Юлію Тимошенко? Як загалом вирішиться її проблема?

Олійник: Ми повинні розмовляти з європейцями по-європейськи. Чи є на сьогодні рішення євросуду про невинуватість Тимошенко? Немає. Є рішення суду, який двічі відмовляв Тимошенко у лікуванні в Німеччині? (Мова про європейський суд). Є таке рішення. Як тоді його накажете тлумачити? Чому ви приймаєте політичне рішення, не маючи юридичного? Де ж тоді європейське розділення влади на три гілки: судову, виконавчу та законодавчу? Давайте дочекаємось рішення суду…

Пинзеник: Питання не в Тимошенко. Ніхто не ставив питання про одну особу. Мова йшла про вибіркове правосуддя. І закон стосувався лікування хворих за кордон. Коли мова йде про зовнішньополітичний вектор країни, немає питань, які є ціною такого рішення. Немає таких перешкод, котрі не можна було б здолати. На мій погляд, це – надумана перешкода. Всі розуміли, що це суто політичний момент, перепона у русі в Європу, яку треба було зняти.

Чорноволенко: Поки не введуть санкції щодо Януковича, його сім`ї, найближчого оточення, а також щодо членів уряду, депутатів Партії регіонів та комуністів, нічого доброго не буде. Вони розуміють тільки силу і тиск. А от коли почнуть арештовувати рахунки Януковича, справа зсунеться з місця.

Міщенко: Рано чи пізно питання Тимошенко доведеться вирішувати. До тих законопроектів, які розглядались цього тижня, вже ніхто не повернеться – вони всі провалені, і робоча група не буде над ними праювати. Але так чи інакше питання треба буде розв`язувати.

6. Чи означає заява Азарова, що Україна прямує до Митного союзу?

Олійник: Ні. Ми бачимо всі переваги Європейського союзу. Там – 500 мільйонів населення, там перспективи, там певні стандарти життя. І все це співпадає з нашими національними інтересами. Якщо ми приєднаємось до Митного союзу, то матимемо проблеми, бо їх має і сама Росія. В рамках Митного союзу рішення приймаються не консенсусом.

Пинзеник: Я не знаю.

Чорноволенко: Янукович не піде до Митного союзу. Йому глибоко плювати і на Україну, і на Росію, і на Совєтський Союз, і на Митний союз, і на все решту. Януковичу головне – заробити гроші. А Митний союз – це така організація, де може бути тільки один "общак". А він має бути у Москві. Тож всі доходи доведеться здавати Путіну. І дуже швидко Янукович стане Путіну не потрібним. Тим паче, що в Митному союзі все вирішується не більшістю голосів, а тією державою, в якої найбільший валовий національний продукт. А у Росії він більший, ніж у решти членів МС разом взятих.

Міщенко: Я б так не сказав. Ми будемо десь посередині – між Митним та Європейським союзом.

7. Опозиція оголосила про намір добиватися імпічмента президенту Януковичу за "державну зраду". Наскільки вірогідним є подібний варіант?

Олійник: А підстави які? Юридичних немає абсолютно. Які неправомірні дії вчинив президент? Жодних. Є рішення прем`єра, але в рамках його повноважень. Крім того, процедура імпічменту абсолютно нереальна. І врешті: а хто довіряє опозиції? Ніхто. Вони вже були при владі, і чого добилися? Газова угода, укладена Тимошенко – оце і є угода про спонукання України до вступу до Митного союзу.

Пинзеник: Не знаю.

Чорноволенко: Голосів у нас на імпічмент нема, але проголошувати треба. Треба ж боротися. Бо те, що відбувається – це державна зрада.

Міщенко: По-перше, закону про імпічмент нема, є тільки стаття в Конституції. А, по-друге, у опозиції немає 226 голосів. Та якби й були – хіба такий закон не був би заветований? Ось тут вже починається популізм.

Присоединяйтесь к группе "УкрОбоз" на Facebook, читайте свежие новости!

Наши блоги