Когут: референдум має маніпуляційний аспект

14

Ухвалити Конституцію під час проведення референдуму можливо, але недоречно, вважає політолог Ігор Когут. Про це він повідомив в інтерв'ю "Обозревателю".

"Ухвалити Конституцію під час референдуму можливо, тому що є процедура змін до Конституції. Вона прописана 13 розділом. Є рішення Конституційного суду, яке говорить, що є 1, 3 і 13 розділи Конституції, які не можуть бути змінені та остаточно ухвалені на референдумі. Але ключовою є процедура, яка прописана у 13 розділі, де парламент уповноважений прийняти нову редакцію чи зміни до Конституції", - каже Когут.

Але, як вважає експерт, референдум можна провести лише для більшої легітимізації рішення парламенту.

"Моє ставлення до цього таке: якщо розглядати нову редакцію Конституції, потрібно створювати відповідну Конституційну асамблею, до тогож потрібні Установчі збори. Вони мають отримати належну підтримку. На це потрібен час, на це потрібне проведення експертизи", - каже політолог.

Після цього такий проект має отримати схвалення і парламенту, і всеукраїнського референдуму.

"Сьогодні ж закон про всеукраїнський референдум суперечить Конституції, бо там прописані позиції, коли є зміни, чи нова Конституція, бо там прописано те, що зміни чи нова Конституція може ухвалюватися на референдумі", - підкреслює політолог.

Більшість членів КА, на думку Когута, переконані в тому, що закон про всеукраїнський референдум входить у суперечність з Конституцією, але щодо такої процедури обраної асамблеї, є нерозуміння, насправді це досить тривалий процес. Однак більшість країн останнім часом змінювали свою Конституції через Конституційні асамблеї.

"У нас є проблема парламенту, котрий не є представницьким органом за фактом. Про це говорять і фальшовані вибори, і виборча система. Це не дозволяє вважати ВР насправді представницьким органом", - додає експерт.

Тому найбільш конституційний шлях – це створення та внесення до парламенту напрацювань Конституційної асамблеї.

"Коли парламент розгляне та ухвалить, тоді можна провести всеукраїнський референдум", - заявляє Когут.

Бо, на думку експерта, референдум має дещо маніпулятивний аспект.

"Ми говоримо про законодавчий референдум, але це невірно - створювати інститут, який буде обходити парламент, хоча він і уможливлює рішення в обхід ВР, тому що, насправді, який би там не був парламент, він має ухвалити це рішення. Вони повинні мати перед собою текст, потрібно провести експертизи. А потім вже проводити референдум. Бо коли народ ухвалює закон, в якому є більше ніж 100 статей, на мою думку, це не буде ефективним", - стверджує Когут.

Присоединяйтесь к группе "УкрОбоз" на Facebook, читайте свежие новости!

Наши блоги