Сага про київські вибори

47

Довге очікування зазвичай нівелює будь-яке бажання. Ну майже будь-яке. Тим паче, якщо в реалізації цього бажання помалу проступають певні демотивуючі речі. День 2 квітня українська опозиція розпочала доволі впевнено. На мітинг під Верховну Раду зібралось чимало її прихильників. У прес-службі "Батьківщини" запевняли, що цифра маніфестантів сягала 5 тисяч, проте за підрахунками "Обозревателя" людей все-таки було менше - 3-3,5 тисячі.

Фото з Facebook Зоряна Шкіряка

Фото з Facebook Дмитра Крикуна

Йшли красиво, впевнено. З партійними та державними знаменами. Якась чверть години – і простір під Радою був заповнений опозиціонерами, які вимагали призначення київських виборів. Незабаром – на вимогу, зокрема, "Свободи", на вулицю провели трансляцію засідань всередині Ради. Аби нардепи полум`яними спічами підтримували тих, хто зібрався під Радою. І ось тут план "взяти Київ" мало-помалу почав давати збій.

Почалися виступи представників фракцій. Від кожної фракції по одній депутатській душі. Відтак слово мали Дейч, Симоненко, Кличко, Іллєнко та Яценюк (відповідно: ПР, КПУ, УДАР, "Свобода" та "Батьківщина"). Перші двоє виступали російською. Але цього разу опозиція на російську мову не "повелась". Трохи покричала, трохи посвистіла, трохи поскандувала "ганьба!", й на цьому все.

Мовне питання сьогодні не є головним. Головне – це Київ. Залишити столицю без виборів – злочин, наголошував Віталій Кличко. Кожне місто має має мера, просторікував Яценюк. Навіть Єнакієво має мера, додавав Арсеній Петрович, а Київ, мовляв, не гірше. Ба навіть ліпше. Тому хай "регіонали" визнають: їхній ставленик Попов – велика помилка, закликав лідер "Батьківщини".

Познущавшись над Поповим, опозиціонери пішли з трибуни, а далі… далі логіка подій дедалі більше втрачалась. Депутати розглянули перше, друге, десяте питання порядку денного. А виборів як не було, так і нема. Відтак сходили на незрозуміло довгу перерву, а віз і нині там. Ще з самого ранку провладні фракції провалили "опозиційне" питання про Голодомор. Опозиція – алаверди – провалила провладним депутатам голосування за пенсійне страхування.

З вшануванням 80-річчя трагічних подій, що призвели до Голодомору, справді вийшло прикро. Проте суть не в цьому. В кулуарах "Обозревателю" розповіли, що питання Голодомору охолодило пафос опозиції. Опозиційні діячі нібито засумнівались, а чи вдасться взагалі проголосувати за призначення дати виборів.

До того вони сподівалися на ситуативну підтримку з боку провладної фракції, хоча домовленостей у опозиції із ПР не було. Та й бути не могло. "Регіонали" не хочуть виборів у Києві. Принаймні, не 2 червня 2013-го. Тож з патової ситуації треба якось виходити. Тим паче, що вулиця чекає та сподівається на вождів, які вивели людей на акцію підтримки. А вожді тим часом буцімто сердяться чи то самі на себе, чи то на ту ж таки вулицю. Мовляв, вийшло б тисяч сто – це було б круто. А так – замалий виходить тиск на владу та провладні фракції.

В останніх, щоправда, більшості також немає. І голосування за пенсійне страхування це підтвердило. Його, як вже було сказано, успішно провалили. Проте для опозиції це навряд чи втішна новина. Адже вибори чекати не можуть. Тобто, звісно, вони, може, й зачекають, але Яценюк, Кличко та Тягнибок проти цього. Гучно закликавши киян "вийти та захистити вибори", вони не врахували (або зробили вигляд, що не врахували) надзвичайно простої речі: питання все таки вирішуватиметься в парламенті.

А парламент голосувати, здається, не готовий. Принаймні станом на 14.00 скидалося саме на це. Спікер ВР Володимир Рибак заявив, закриваючи ранкове засідання, що о 16.00 Рада повернеться до виборів. Раніше озвучувався інший час – 12.30, але тривога, як бачимо, виявилася хибною.

В кулуарах тим часом поговорювали, що опозиція тепер не проти навіть й заблокувати трибуну. Вкотре. А як привід використати розгляд іще якихось "зайвих" питань. Мовляв, вимагаємо голосування за вибори! Тут і зараз. А якщо більшісь і далі воліє длубатись у проблемі обігу вогнепальної зброї абощо, то ось вона, наша "відповідь Чемберлену"…

Така тактика нібито допоможе опозиціонерам зберегти обличчя і дасть готове пояснення для вулиці: ми хотіли, але вони не дали… Як завжди. Так це чи не так, покажуть вже найближчі години. Проміжок часу між 14.00 та 16.00 у парламентських стінах традиційно викристовують не лише для того, аби смачно та дешево поїсти в депутатській їдальні, але й щоб дійти певних домовленостей.

Для них – саме час. Адже якщо сьогодні, 2 квітня, не стартує київська виборча кампанія, виборів 2 червня (як на цьому наполягає опозиція) не буде також…

Після перерви Рада повернулась до розгляду питання про вибори. Підсумок був невтішний - лише 209 голосів "за". Не голосувала вся Партія регіонів, за винятком трьох депутатів. Очікування опозиції можна зрозуміти - адже у першому читанні законопроект про призначення дати виборів (внесений "ударівцями" Кличком та Карпунцовим) провладні фракції підтримали. Було б як мінімум логічно, аби й цього разу "більшовики" надали свої голоси цьому законопроекту.

Проте дива не сталося. Перед голосуванням профільний парламентський комітет заявив, що не встиг розглянути поправки до законопроекту. Власне, жодної поправки він ще й в очі не бачив. А засідання комітету - тільки завтра. Тож чи не вартує відкласти розгляд питання?

Позицію комітету підтримав екс-спікер ВР Володимир Литвин. Проте його мотивація полягала в іншому: слід дочекатися рішення Контитуційного Суду. Так-так, "підтакнули" регіонали, суд вже взяв це питання до свого провадження. Згадка про КСУ вельми роздратувала опозицію. Переконані, що КСУ жодним чином не сприятиме порушенням принципу місцевого самоврядування і не стане перешкоджати проведенню виборів у столиці, акцентували опозиціонери.

На цій оптимістичній ноті депутати й взялися до голосування. Після того, як на табло з`явився його результат, опозиціонери попросили перерву на тридцять хвилин. Не чекаючи її завершення, самі ж депутати, що представляють антивладні фракції, заблокували трибуну. В цей час їхні керівники знаходились на нараді з приводу того, як вийти з даної ситуації.

Що ж стосується маніфестантів, то вони почали помалу розходитись ще до вікопомного голосування. Залишки ентузіастів все ще блокують вулицю Грушевського. Проте вибори вже програно. Принаймні на даний момент...

Читайте все новости по теме "Выборы в Киеве" на Обозревателе.