Багаті теж платять

53Читать новость на украинском

Вічно робити можна значно більше речей, ніж дивитись на вогонь чи слухати шум води. Рахувати чужі гроші – заняття з цього ж числа. Щоправда, нами, журналістами, рухає не просто цікавість, а професійний обов’язок – professionnel devoir, як казав герой одного радянського фільму.

Отож, зібравши декларації про доходи відомих політиків (президента Януковича, прем’єра Азарова, голови КМДА Попова, генпрокурора Пшонки, опозиціонерів Яценюка, Кличка та Тягнибока) ми отримали наступну табличку:

З усіх згаданих тут осіб особливу увагу привертають, безумовно, найбільш багатий та найбільш бідний декларанти. Відповідно: Віктор Янукович та Віталій Кличко. Президент України задекларував, зокрема, 15,5 мільйонів гривень доходу, отриманих ним в якості авторського гонорару. В цілому ж фінансові прибутки першої особи держави перевалили за 20 мільйонів.

Охочі до подібних підрахунків вже вказали на те, що доходи Януковича (котрі еквівалентні 2 мільйонам євро) рівно у десять разів перевищили зарплату канцлера Німеччини Ангели Меркель. Ще більш прискіпливих акул пера цікавило, у яких книгарнях можна знайти книжки Віктора Януковича, за які виплачено таку астрономічну суму.

Про це президента запитували на його березневій прес-конференції. Але замість Віктора Федоровича доходи Януковича прокоментував український письменник Андрій Курков. Він зазначив, що на Заході гонорари, співставні з тими, що їх отримав наш президент, має хіба що Джоан Роулінг за "потеріану", Пауло Коельо за свої філософствування або ж новомодна домогосподарка-еротоманка Джеймс Еріка Леонард за цикл романів "П’ятдесят відтінків сірого".

В Україні на найвищі фінансові винагороди можуть претендувати Ліна Костенко та несподівано піднесена на гребні слави авторкиня, що творить під псевдо Люко Дашвар (Ірина Чернова). Обидві мисткині, за підрахунками Куркова, могли отримати за 2012 рік порядка 40 тисяч гривень.

Офіційно адміністрація президента роз’яснює, що договір на видання книжок Януковича було укладено з видавництвом "Новий друк", що твори глави держави представляють собою збірки його статей, виступів та інтерв’ю, а знайти їх дуже просто – зокрема, у Національній бібліотеці імені Вернадського.

Значно більший дохід, ніж батько, задекларував цьогоріч Олександр Янукович. У фінансовій звітності син держслужбовця номер один вказав близько 580 мільйонів гривень. А тим часом цікава ситуація склалася в родині глави уряду Миколи Азарова: прем’єр задекларував 614 тисяч гривень в якості доходу, одночасно вказавши, що його дружина – при значно скромніших статках – володіє розкішним позашляховиком Lexus RX-400.

Один з підлеглих Азарова – міністр енергетики та вугільної промисловості Едуард Ставицький – задекларував й поготів дріб’язкову суму: лише 123 тисячі гривень (12 тисяч євро). Між тим на руці міністра журналісти вгледіли годинник вартістю щонайменше 30 тисяч євро. Що ж, в подібних випадках чиновники пояснюють, що їхні дорогущі цяцьки – подарунок членів родини. Як казала тітка політично покійної Тимошенко, "ми всією сім’єю збираємо Юлечці на Луї Віттона"…

До речі, про збори "копійка до копійки". Безумовно, сума, зароблена за 2012 рік Віталієм Кличком, просто шокує. 11 тисяч гривень за цілий 2012 рік – це, вочевидь, частина депутатської зарплати за грудень 2012-го (тоді, прийнявши присягу, новообрані депутати не пропрацювали й повний місяць). Не надто ж збагатіли вихованці дитбудинку "Ромашка", до якого Кличко (якщо вірити його декларації) перерахував ці 11 тисяч.

Щоправда, "ніщєбродом" політик не прикидається: в його декларації чорним по білому вказано, що на банківських рахунках чемпіон світу тримає понад 120 мільйонів гривень. Що стосується 2012 року, то протягом його боксер-УДАРівець заробив 5 мільйонів доларів (ото було б й віддати їх "Ромашці"!). Але заробив він їх за кордоном, тож і податки з 5 мільйонів "зелених" сплатив теж за кордоном.

"Джерело моїх доходів — спорт, і я жодної копійки не заробляю в Україні", – пояснював свого часу Кличко в інтерв’ю "Дзеркалу тижня". "Насправді я усвідомлюю те, що, займаючись політикою, маю бути готовий відстоювати свою позицію і своє ім’я. У цьому зв’язку я волію бути прозорим і не мати больових точок, на які можуть натиснути опоненти. А тим паче — податкова. З податковими службами на Заході не жартують. Тому податкова України може висунути будь-які претензії… до податкової Німеччини", – заявляв Кличко.

Наразі претензія до Кличка надійшла не від української податкової, а від суспільних рухів на кшталт "Чесно". Останні вказують на те, що лідер УДАР знехтував іще однією дрібницею: не включив у декларацію членів родини.

По всіх статтях натомість відзвітував куратор об’єднаної опозиції Арсеній Яценюк. Не забув він і про свою чарівливу дружину Терезію. Як і заведено у патріархальній українській родині, мадам Яценюк має статки десь удвічі менші за чоловіка. За 2012 рік подружжя заробило 819 (Арсеній) та 498 (Терезія) тисяч гривень.

І на банківських рахунках у другої половини Яценюка – лише чверть від доходів чоловіка й повелителя (1,03 та 4,74 мільйони гривень відповідно). Ще у Яценюків чимало рухомого й нерухомого майна.

Як і в минулому році, Яценюк є власником земельної ділянки площею 30 соток, житлового будинку площею 298 кв. м, трьох квартир загальною площею 342 кв. м (дві в Києві та одна Чернівцях), садового будинку площею 114 кв. м і гаража площею 45 кв. м. Яценюкові також належить автомобіль Range Rover 2006 року випуску. У власності його сім'ї ще є автомобіль Mercedes ML 2006 року. В минулому році родина Яценюків продала автомобіль Skoda Fabia, про що зазначено в декларації.

І Олега Тягнибока, виявляється, теж є автомобільчик (колись він цей факт спростовував, кажучи, що їздить на джипі, наданому у тимчасове користування однопартійцями). Не "мерседес", щоправда, зате новіший, ніж автопарк Яценюка: Toyota RAV 2009 року випуску.

Загалом Тягнибок живе скромніше за Яценюка – воно й зрозуміло, адже обрано нардепом лідера "Свободи" нещодавно. Заробітна плата пана радикала склала 201 023 гривні, дивіденди і відсотки принесли йому 1356 гривень. Дохід членів сім'ї Тягнибока в цілому становить 59 037 гривень. Тягнибок володіє двома квартирами площею 96,9 кв. м та 116 кв. м. На банківських рахунках у депутата знаходиться 258 686 гривень, а у його родини – 61 398 гривень.

В цілому народні депутати України не квапляться ділитися з державою усім заробленим непосильним трудом. Або ж вони діляться, але декларації не обнародують (бо скромні). З 445 народних обранців документи фінансової звітності опублікували лише 153 парламентарі. (Себто дві третини відверто "сачконули").

Зате інформацію про доходи / видатки поділилася перша особа Києва – Олександр Попов. Фактичний очільник стольного граду в своїй декларації вказав не тільки нерухомість, якою він володіє (три квартири: дві з них, судячи з усього, належать самому Попову, плюс іще одна знаходиться у власності родини; також є земельна ділянка), а й спортивний комплекс, котрий Попов орендує, вочевидь, для провадження здорового способу життя.

Ну й наостанок згадаємо ще одну персону, яку ми включили до нашої таблиці. Це – генеральний прокурор України Віктор Пшонка. Як може пересвідчитись читач, генпрокурор також є автором, що отримує непогані гонорари – 116 тисяч гривень за 2012 рік. (Nota bene! згадаймо слова Куркова про заробіток Ліни Костенко).

Як роз’яснюють в прес-службі ГПУ, ці гроші надійшли до Пшонки завдяки його участі в складенні "Коментаря до КПК", над яким пан прокурор трудився в синергії з іншими членами редколегії. Тож, як співав Булат Окуджава, "вы рисуйте, вы рисуйте, вам зачтется", ми ж скажемо: ви пишіть, пишіть, може, й вам, любий читачу, в недалекому майбутньому "світить" подібна авторська винагорода…

Присоединяйтесь к группе "УкрОбоз" на Facebook, читайте свежие новости!

Наши блоги