УкрРус

Місцеві вибори: тріумф влади та фіаско опозиції

Влада починає і перемагає. На дочасних виборах, які відбулися днями у 117-ти населених пунктах нашої країни, загалом перемогли саме провладні кандидати. Якщо оцінювати ситуацію у процентах, то поствиборчий результат виглядатиме наступним чином: 86% в активі влади і відповідно 14% в опозиційному. Загалом на позачергових виборах українці обрали більш як сотню сільських голів, дев’ять селищних та 6 міських.

Остаточні результати позапланового волевиявлення стануть відомі найближчим часом. Щоправда в деяких регіонах вже обробили 100% бюлетенів і оголосили переможців виборчої естафети.

Своєю чергою правоохоронці прозвітували: виборчий процес в Україні пройшов спокійно та без ексцесів. Діаметрально протилежної точки зору дотримуються опоненти чинної влади. Опозиціонери стверджують: у декількох містах, де обирали мерів, мали місце грубі порушення виборчого законодавства.

Найбільше нарікань опозиції викликав хід виборчого процесу у провінційному Василькові, що під Києвом. Тут в боротьбі за крісло мера перемогу здобув керівник міського осередку Партії регіонів Володимир Сабадаш. Опозиціонери після тривалих консультацій зуміли таки висунути єдиного кандидата – "ударівця" Сергія Сабова.

В цілому, свої кандидатури висунули 29 кандидатів, але цілком прогнозовано боротьба розгорнулася між регіоналом та партійним соратником Віталія Кличка. Всесвітньо відомий боксер, до речі, особисто приїздив до Василькова і агітував за пана Сабова.

Сказати, що персональна підтримка лідера "УДАРу" не принесла жодних плодів – нічого не сказати. За омріяну Вікторію кандидати змагалися на фоні низької явки, що склала лише 35%. Зрештою за Володимира Сабаша проголосувало 3 тис.403 жителів Василькова, а за Сергія Сабова – 3 тис. 158 виборців.

Втім опозиціонери не мають наміру визнавати поразку. В прес-службі "УДАРу" вже заявили, що оскаржуватимуть вибори у судовому порядку. Причина – проведення сумнозвісних "каруселей", що в кінцевому результаті, на думку опонентів чинної влади, призвело до спотворення народного волевиявлення.

"Фальсифікації протоколів не було, але мали місце процедурні порушення. І необхідно оцінити їхній вплив на результат, з урахуванням того, що відрив не такий вже й великий", - сказав, коментуючи виборчі перегони по-васильківськи, голова Комітету виборців України Олександр Черненко.

Ще однією "гарячою точкою" є Луганщина, а конкретно - місто Алчевськ, де зі скандалами обирали мера. За ключі від кабінету міського голови боролися 6 кандидатів: регіонал Володимир Косюга, комуніст Володимир Бебешко, керівник обласного осередку партії "УДАР" Віталій Серпокрилов, підприємець Валерій Філатов, представник "Союзу лівих сил" Михайло Васильченко та соратник Наталії Вітренко – (ПСПУ) Микола Бойко.

За попередніми даними переможцем став представник провладної Партії регіонів, за якого проголосувало понад 50% виборців. Більш конкретні цифри наводять у Комітеті виборців України: за Володимира Косюгу проголосували 50,95% виборців, за Олександра Бебешка – 16,13%, за Миколу Бойка – 7,78%, за Віталія Серпокрилова – 6,9%, за Валерія Філатова– 6%, за Михайла Васильченка– 2,16%. Проти всіх проголосували 8,11% виборців". Фахівці КІУ проводять паралельний підрахунок голосів.

Представники "УДАРу" та Компартії в унісон заявили, що вибори було сфальсифіковано. Соратники Петра Симоненка та Віталія Кличка стверджують, що тамтешніх студентів змушували голосувати за ставленика "синьо-білої" політсили. Очевидно, що після остаточного підрахунку голосів комуністи та "ударівці" будуть апелювати до Феміди. Отже виборчу крапку ставити зарано...

Новим мером міста Берегове (Закарпатська область) став представник "Демократичної партії угорців" Золтан Баб’як, якого підтримали 55% виборців. Другою фінішувала представниця рейтингового у Закарпатській області "Єдиного центру" (лідер – Віктор Балога) Ольга Бізіля. Рівень її підтримки місцевими жителями складає 23%. Спостерігачі не зафіксували тут порушень, які так чи інакше могли б вплинути на результат волевиявлення. А новообраного мера, до речі, вже публічно підтримала ПР.

Без гучних скандалів обійшлося у Вознесенську (Миколаївська область). Новим міським головою цього міста став кандидат-регіонал Віталій Луков (65,5%). На другому місці - Максим Іванченко, якого підтримувала об’єднана опозиція. Представник ОО заручився підтримкою 14,7% жителів Вознесенська. Інші кандидати набрали менше 10%.

Перемогу святкує ще один кандидат в мери, якого висунула Партія регіонів – Володимир Мельник. Саме він за попередніми даними переміг на виборах Новодністровсього міського голови (Чернівецька область).

Новим мером Ялти (АРК) став регіонал Сергій Ілаш, який раніше займав посаду секретаря міськради. Причому переміг представник Партії регіонів з колосальним відривом від свого ключового суперника – члена кримської партії "Союз" Олексія Яковенка. За попередніми даними регіонал заручився підтримкою понад 60% жителів міста, тоді як його ключовий конкурент має в активі лише 11% голосів.

Між тим саме в Ялті, - стверджують експерти – відбулися масові порушення, які призвели до спотворення результатів волевиявлення.

"Вибори мера Ялти були сфальшовані. Фальсифікації мали місце фактично протягом останніх 4-х годин, коли явка виборців дуже різко виросла. При тому, що спостерігачі суттєвого притоку людей не помітили, але за списками виборців, згідно із звітами виборчої комісії, явка стала зростати у кілька разів. Це супроводжувалося видворенням спостерігачів і журналістів з виборчих дільниць", - заявив керівник кримського осередку Комітету виборців України Андрій Крисько.

В цілому серед новообраних 117 сільських, селищних, міських голів перемогу отримав 101 представник ПР. І як тут не крути, але факт залишається фактом: опозиція зазнала нищівної пост виборчої поразки. До речі, саме опоненти чинної влади наполягали на проведені дочасних виборів. За що боролися…?

Примітно, що у Василькові, жителі якого традиційно підтримували представників нинішньої опозиції переміг регіонал. До слова, на кожній дільниці (а таких у містечку було 18) протягом всього "виборчого" дня чергували народні депутати від "УДАРу".

А ось і інший вельми показовий приклад. Новим селищним головою с.м.т. Чорнобай (Черкаська область) стала Алла Мірошниченко, яку підтримувала опозиція. У Черкаській області, губернатором якої є регіонал Сергій Тулуб, ПР завжди мала високий рівень підтримки. Якщо говорити безпосередньо про Чорнобай, то тут за "синьо-білих" голосували і на президентських виборах-2010, і на парламентських-2012. Отже як бачимо регіоналам теж не слід купатися в променях пост виборчої слави – робота над помилками точно не буде зайвою…

Наши блоги