Чому "помилували" кандидатів у "тушки"?

14

Сенсації не сталося: "Батьківщина" не виключила зі своїх лав жодного потенційного зрадника, чи то пак жодного з тих сімох депутатів, котрі не голосували за відставку уряду – конче важливе для опозиції питання. Власне, сама ймовірність такого кроку видавалась вкрай незначною. Але виключення анонсували, тож вечір понеділка журналісти чекали з нетерпінням – а раптом?...

Попереджені – отже, озброєні?

"А раптом…" не вийшло. Вийшло як завжди. Втім, подібного прецеденту, здається, ще не було. Фракція "Батьківщина" зібралася, аби винести попередження сімом депутатам, що проігнорували голосування за відставку Кабміну Азарова.

Ще двадцяти двом зачитали персональне звернення відносно необхідності підвищення партійної дисципліни (ці завинили "ігнором" у питанні про декриміналізацію статті, за яку сидить Юлія Тимошенко). Але цих сильно не лаяли і санкціями не лякали.

Олександр Турчинов, зиски якого від ситуації, що склалася, оцінюють по-різному, додав, що такий крок відносно безвідповідальної сімки – останнє китайське попередження. За ним настане виключення з фракції. Остаточне і невідворотне.

На вус це мають намотати наступні "прогульники": Віталій Данилов, Денис Дзензерський, Микола Мартиненко, Андрій Павелко, Леонід Сергієнко, Сергій Фаєрмак та Андрій Шевченко. Всі, крім Шевченка, - новачки у "Батьківщині", протипоставлені "старій" білосердечній гвардії.

Власне, Шевченка ще до публічного шмагання пропонували виключити з цього списку – він, мовляв, мав цілком поважну причину відсутності – перебував у відрядженні. (Згодом, щоправда, з`ясувалось, що поважну причину мали геть усі).

Шукай, кому вигідно

Серед названих прізвищ найбільш "небезпечними" з точки зору ймовірного "тушкування" називають трьох "дніпропетровців" - Дениса Дзензерського, Леоніда Сергієнка та Андрія Павелка. Також до команди "слабких ланок" долучають і Сергія Фаєрмака.

Теоретично їх можна було б виключити. Але лише теоретично. Позаяк виключаючи їх, викинути слід було б і Миколу Мартиненка, а цього не сталося б за жодних умов. Покарати спонсора партії означає приректи "Батьківщину" на фінансовий голод.

Окрім того, Мартиненко – найближчий партнер Яценюка, котрий аж ніяк не збирається здавати позиції у нав`язаній йому війні зі "старою гвардією". Якби сталося неможливе, і Мариннека "пішли", це означало б, що Яценюк програв протистояння та капітулював перед Олександром Турчиновим.

А цього не може бути тому, що не може бути ніколи. До речі, пікантніть ситуації в тому, що у Турчинова є ще один давній опонент – на, так би мовити, нижчому рівні – рівні все тієї ж "старої гвардії". Мова про Юрія Одарченка, голову столичної "Батьківщини". Сам Одарченко, як це випливає з його інтерв`ю "Обозу", якраз активно виступав за виключення винних, але у нього, як кажуть експерти, була своя мотивація.

"Він хоче отримати квоту на вибори до Київради. Будемо відверті, Одарченко вже роздав обіцянки певному колу кандидатів, а оскільки це все не отримало підтвердження з боку партії, то при вчиненні на нього хоч якогось тиску, він буде кричати, що, мовляв, піднімав питання тушок", – коментує для "Обозревателя" політолог Тарас Березовець.

Димова завіса

В якості відволікаючого маневру використовуватиме питання "тушок" і Анатолій Гриценко. Його фронда і опонування керівництву "Батьківщини" є давно відомими. Окрім зайвого приводу заявити про себе у ЗМІ, Гриценко отримав також можливіть відтягнути увагу від власного "гріха" - депутата Канівця, який нічтоже сумняшеся підвів свого поручителя, відійшовши від опозиції.

Разом з тим коло осіб, які мають нахили до втечі з опозиційних лав, слід розширити. Таку думку в інтерв`ю "Обозревателю" висловив політолог Володимир Фесенко. Потенційних втікачів Фесенко нарахував щонайменше з десяток.

"У них загальна ознака: ці люди пов'язані з бізнесом і є далекими від активної опозиційної діяльності. Але називати прізвища я не буду, це питання делікатне", - зазначив Фесенко.

З прізвищами чи без, зараз роздмухувати скандал ніхто не стане, кажуть експерти. Персональна реконкіста Одарченка чи Гриценка керівництво "Батьківщини" мало цікавить. На кону наразі – 18 травня, день проведення акції "Вставай, Україно!" у Києві. За замислом організаторів, дійство має стати апогеєм опозиційної єдності.

Доведеться робити добру мину при поганій грі. Втім, українським політикам до цього не звикати…

Коментарі з приводу

В кулуарах Верховної Ради "Обозреватель" записав наступні думки депутатів "Батьківщини":

Юрій Одарченко:

- Вчора ми цих людей (кандидатів на виключення. – Авт.) вислухали. У більшості є якісь довідки про хворобу, інші вказували на поважні причини, через які вони були відсутні. Особисто я та інші депутати ставили питання про виключення, але фракція винесла інше рішення – про те, що їх слід попередити.

Дванадцять партійних організацій прийняли рішення вимагати від голови фракції Яценюка виключити цих людей. Позиція половини партійних осередків, як бачимо, абсолютно чітка і правильна. Їхня точка зору співпадає з моєю, але сталося так, як сталося…

…Вже стільки прийнято актів, покликаних дисциплінувати народних депутатів, зокрема, й положень щодо принципів відбору кандидатів та відповідальності людей, котрі висували їх… До того ж, на з`їзді ці люди складали присягу, клали руку на Конституцію та присягали…

Запобіжників, щоб такого не ставалося, на мою думку, є достатньо. Стимулів, котрі мали б сприяти принциповості депутатів, також достатньо… Наскільки дійсно тяжкий стан здоров`я був у тих, котрі не голосували, мені не відомо…

Чи очікую я появу нових "тушок"?.. Склад фракції є різним, формувався він з представників різних фракцій, більшість людей я особисто й не знаю… Тож час покаже. Пророкувати я не хочу…

Сергій Сас:

- Моя позиція полягає в тому, що фракція як демократична структура повинна керуватися певними правилами. Ці правила встановлені. Один з постулатів – застосування санкцій щодо народних депутатів, котрі не виконують рішень фракції. В числі можливих санкцій – попередження, а в разі повторного невиконання – виключення з фракції.

Я б не отримав великого задоволення від того, якби цих депутатів виключили з фракції, повісили на площі чи розстріляли сім разів. Йдеться не про м`якість чи жорсткість покарання. Йдеться про виконання правил. Про це говорив ще третій президент Сполучених Штатів Томас Джеферсон. Головне не те, які правила, а те, щоб вони були і щоб їх шанували.

Санкція як така для мене не принципова. Важливо, що є певні положення, і фракція ними керується. А фракція вирішила, що саме таке дисциплінарне стягнення повинно мати місце…

Володимир Бондаренко:

- Я як юрист звик працювати у правових категоріях. Є нормативний документ – положення про депутатську фракцію, який чітко говорить про види санкцій та стягнень. Не може бути ані три підряд попередження, ані відразу виключення з фракції. В даному випадку всі до єдиного мої товариші підтвердили, що їхня відсутність була чимось обумовлена.

Хтось у лікарні лежав, хтось знаходився поза Києвом… Жоден з них не сказав, що не голосувати – це була його принципова позиція, жоден не відмовився надалі не допускати подібних речей. До того ж, всі вони підписали свого часу вотум недовіри до уряду, тобто підтвердили свою позицію юридично. Тому ми обмежилися попередженням, і всі члени фракції знають, що після попередження слідує виключення…

Присоединяйтесь к группе "УкрОбоз" на Facebook, читайте свежие новости!

Наши блоги

Последние новости