Кандидатський парад-але

21Читать новость на украинском

І знову в країні – виборча кампанія. Цього разу у міні-форматі. За два місяці на п’яти "проблемних" округах у двобої зустрінуться кандидати у нардепи, але хто саме – зрозуміло не цілком. Точніше, половина претендентів відома: опозиція висунула тих самих гравців. Хто їм опонуватиме – дізнаємось пізніше, суперники від влади поки що не названі.

Після завершення сьогоднішнього з’їзду "Батьківщини" очільники партії представили "старих нових висуванців": Віктора Романюка (який балотуватиметься по 94-му округу), Аркадія Корнацького (132 округ), Миколу Булатецького (194), Леоніда Даценка (197). Що стосується 223-го, то там кандидат так само відомий – це "свободівець" Юрій Шевченко, кандидатуру котрого на з’їзді запропонувала його рідна партія.

Відсутній в Україні Віктор Романюк (проти нього була порушена кримінальна справа, у зв’язку з чим Романюк відбув за кордон) спілкувався з делегатами з’їзду та пресою за допомогою скайпу. Як саме він вестиме виборчу кампанію з Італії – питання ще те. Відповіді на нього, здається, не знає ані сам претендент, ані його бойові соратники. Романюк згадав, як "сходив ногами" увесь свій округ ще під час кампанії-2012. Вочевидь, покладає надії на добру пам'ять виборця про свої невсипущі кінцівки.

Втім, хочеш – не хочеш, а балотуватись треба. Тим паче, Юлія Володимирівна список з п’яти прізвищ від ОО схвалила особисто. Та й "батьківщиновці" пішли на зустріч Романюку, трохи притримавши запал Остапа Семерака, який розгорнув незрозумілу активність на 94-му окрузі у вигляді наглядної агітації тощо. Семерака вдалося приборкати, а от з Юрієм Гримчаком ситуація гірше.

Якраз напередодні вікопомного з’їзду пан Гримчак (91-ий номер у списку об’єднаної опозиції) заявив Центрвиборчкому, що знімає свою кандидатуру і вибуває зі списку. А відтак вважає свої руки розв’язаними. З "Батьківщиною" його більше нічого не пов’язує – написав сам Гримчак у соцмережах. Та це ще півбіди. Тепер екс-списочник надумав балотуватися по одному з округів й, тим самим, скласти конкуренцію комусь з колишніх "побратимів".

Очільники "Батьківщини" вже попросили Юрія Луценка (Гримчак йшов за квотою "Народною самооборони) вплинути на вівцю, що відбилася від стада. І це був єдиний момент, який дещо затьмарив настрій Арсенію Яценюку та Олександру Турчинова в день проведення з’їзду. Щодо решти моментів, то все відбувалось у типовому солодко-карамельному стилі.

Всі клялись один одному у відданості. "Ми своїх не кидаємо", - грізно прорік Яценюк. А Віталій Кличко, який цього разу не бере участь у кампанії, підтримав ідею єдиного координуючого центру для керівництва виборами, повідомив Турчинов. Що ж, тепер за вибори можна бути спокійним. Вони в надійних руках (кулаках) Кличка.

Втім, опозиціонери все роблять правильно, вважають наші експерти. "Це є політично виправданим кроком. Скажімо, це можливість мобілізувати тих прихильників, які голосували раніше", - говорить "Обозу" директор Агентства моделювання політичних ситуацій Віталій Бала. Будь-який інший варіант був би гарантією більш низьких результатів виборів, ніж у 2012 році, додає він.

Шанси на перемогу, говорить Бала, в опозиції є, особливо якщо вона поведе себе технологічно грамотно. Хоча до тих пір, поки не відомі прізвища кандидатів від влади, говорити про це рано, вважає Бала. З прізвищами провладних кандидатів й справді проблема. Цього разу Партія регіонів не захотіла скликати з'їзд партії та вирішила віддати ініціативу "на місця".

"Ми відмовилися від такої форми, як затвердження кандидатів у народні депутати на партійному з'їзді. Ми вважаємо, що на місцях краще знають ситуацію, а тому кандидатів висуватимуть обласні парторганізації ПР", - говорить Володимир Олійник. Іншими словами, процес пішов, але до логічної крапки так і не дійшов.

Втім, не все так просто. Річ не стільки в тім, що ПР надумала підвищити авторитет та значимість партійних осередків. Не виключено, що тепер ставка робитиметься на безпартійних кандидатів – за умови, звісно, що потім ці безпартійні гарантовано стануть в лави ПР. Про це "Обозревателю" сказав, зокрема, Михайло Чечетов. Його мовою це звучало так: якщо люди є "авторитетними у своїх областях, міцними господарниками, добрими управлінцями", то чому б, мовляв, Партії регіонів не підтримати їх?

Цей варіант – назвемо його умовно "дешево і сердито" - буде популярним на цьогорічних виборах. "Багато кандидатів, приховуючи приналежність до Партії регіонів і вивішуючи плакати Юлії Тимошенко, тут же переметнулися до ПР, щойно потрапивши до парламенту", - говорить політичний аналітик Олександр Палій. Швидше за все, ПР візьме цю практику на озброєння.

"На п’яти проблемних округах, якщо вже називати речі своїми іменами, вибори виграла опозиція. Тому ПР висуватиме на вибори кандидатів, формально з ними не пов'язаних. Це можуть бути директори великих підприємств, місцеві мери. Це будуть люди незаангажовані, але досить залежні від влади", - підкреслює Палій.

Але опозиція все одно має шанс їх перемогти. Всіх опозиційних висуванців поіменно перебрав для "Обозревателя" політтехнолог Тарас Березовець. "Левченко відстає від Пилипишина на сім пунктів. Якщо Пилипишин не висуватиметься (а у нього немає впевненості в тому , що влада його не підставить, як це було в 2012 році), то у Левченко є всі шанси на перемогу", - змалював він ситуацію на 223-му окрузі.

У Віктора Романюка також є можливість здобути перемогу, навіть попри те, що він знаходиться "в бігах". "Думаю, що під час виборчої кампанії він в Україну не приїде, за нього будуть працювати інші, але це не перешкодить йому перемогти на виборах", - заявляє Березовець. Нагадаємо, що за словами інших експертів, у минулорічну суперницю Романюка – Тетяну Засуху – влада більше не вкладатиметься. Мовляв, клан Засух викачав й так чималі ресурси.

У Миколи Булатецького, висунутого по 194-му округу, шансів дещо менше, оскільки він, швидше за все, зустрінеться там з самовисуванкою Валентиною Жуковською, котра, згідно інформації, доводиться родичкою Валерію Хорошковському та претенденткою на крісло мера Черкас. Тут шанси, "я б сказав, 50 на 50", – говорить Березовець.

У Аркадія Корнацького, котрий йде по 132 округу, відомому особливо жорстким протистоянням сторін, також є непогані шанси перемогти. Тут Корнацький може "виїхати" на хвилі негативного ставлення до владних структур через вибори-2012, припускає співрозмовник "Обозревателя". Втім, остаточно всі розклади будуть зрозумілими тоді, коли друга сторона процесу все таки назве своїх кандидатів.

Присоединяйтесь к группе "УкрОбоз" на Facebook, читайте свежие новости!

Наши блоги

Последние новости