Програти партію

26

І знову "тушками" земля повниться. "Фракція "Батьківщина" виключила зі свого складу народних депутатів Андрія Павелка та Леоніда Сергієнка. Про це заявив народний депутат Арсен Аваков за результатами засідання фракції, повідомляє прес-служба "Батьківщини".

Ось такий офіціоз "на злобу дня". "Ми сьогодні на засіданні фракції проголосували за виключення Павелка та Сергієнка", - сказав все той же Аваков і додав: "в цьому випадку ми маємо стовідсотковий колабораціонізм, коли людина відверто протягом вчорашнього дня голосувала за списком, який йому завчасно підготувала провладна більшість, мотивуючи це своїми особистими інтересами".

Це – щодо Сергієнка. З Павелком все складніше, говорить Аваков. Але й його "батьківщинівці" не відчували членом команди, за що й вигнали з фракційних лав, нічтоже сумняшеся. А грунт для виключення напередодні події підготував Анатолій Гриценко, який написав у своєму фейсбуці, як сильно "дістали" його "приховані тушки".

Аби згадані суб`єкти більше не муляли, депутат поставив перед Яценюком "питання руба": виключити зрадників з фракції. І – диво! – цього разу погляди Гриценка та Яценюка співпали: останній "пообіцяв" покарати "тушок", і слова свого дотримав. Тесть разом із зятем (відповідно: Сергієнко та Павелко) лишились без почесного звання членів "Батьківщини".

А Ляшко ж попереджав…

Потенційною "тушкою" Леоніда Сергієнка називав позафракційний Олег Ляшко. Звісно, цей "потєшний" борець за справедливість експертом в області політичної чистоти не вважається – сам був вигнаний з БЮТ за солідарне голосування з опонентами від влади. Та й ніякої таємниці глава "Радикальної партії" не відкрив – Сергієнка давно називали "слабкою ланкою" "Батьківщини".

Втім, слабка - не слабка, а що вже багата ця ланка – так це факт. Наладчик апаратури на заводі, а згодом слесарь автобази – Сергієнко пройшов складний шлях від звичайного "совка" до мільйонера. Власне, до виключення з фракції він вважався одним з найбагатших депутатів "Батьківщини".

Після розпаду СРСР Сергієнко почав займатися власним бізнесом – торгувати шпалерами. І був у цьому настільки успішним, що у 1995-му створив компанію "Дніпромайн", а у 2002-му вперше балотувався у народні депутати. Дніпропетровські журналісти розповідають, що на його мажоритарному окрузі Сергієнка не надто любили – зокрема, через його "шпалерний" завод, який отруював атмосферу і виробництво на якому вважалось шкідливим.

Будучи в статусі кандидата, Сергієнко пообіцяв побудувати на заводі сучасні очисні споруди. Реконструкція буцімто почалася, але після виборів з`ясувалось, що очисні споруди виявилися муляжами. Ще й співробітникам заводу урізали зарплату – щоб життя не здавалось медом.

В парламенті Сергієнко лобіював потрібні йому законопроекти, зокрема, ті, що стосувались ввозу сировини на територію України. Що стосується партійної приналежності, то Сергієнко встиг побувати і у "Трудовій Україні", і у блоці "За ЄдУ", і в Соцпартії. Подейкували, що згодом лідер останньої Олександр Мороз допоміг Сергієнку, який програв чергові вибори, потрапити в Мінтранс, де він і працював до 2010-го.

Ось такого достойника й привів вчергове у депутатське стійло Арсеній Яценюк. (До Ради Сергієнко пройшов за квотою "Фронту Змін", ще й зятя Андрія Павелка взяв на буксир). Чим ця темна конячка була добра – так це солідними доходами. Тільки згідно офіційної декларації, він заробив за 2011 рік біля 28 мільйонів гривень. А дружина депутата – 25 мільйонів.

"З Павелком все складніше"

"Тушкою" більше, "тушкою" менше – хто їх вам рахує, Арсенію Петровичу? Це демарш Табалових був бомбою парламентської дії, це наступне задкування Скосара, Немилостивого, Стаднійчука та інших ще викликало обурення і докори на адресу лідеру "Батьківщини". Нині ж пристрасті вляглися, і те, що вчора було приводом для гніву трудящих, сьогодні вже буденщина.

Тим паче, що "Батьківщина" зіграла на випередження і сама позбулася зрадників. Але є одне "але". Сам Павелко говорить, що виключення з фракції – політична розправа. (Те саме говорила й перша хвиля "тушок", але у Павелка мотиви вагоміші).

Не далі, як на початку цього тижня, Павелко разом з іще одним "фронтовиком" Володимиром Полочаніновим написали листа Яценюку, в якому закликали Арсенія Петровича не поспішати із злиттям з "Батьківщиною". Ось це, мовляв, і є причиною помсти зі сторони Яценюка "со товаріщі", а ніяк не спільне голосування з "регіоналами".

Та й взагалі, голосування ніякого не було, говорить Павелко. То все підступна опозиція, котра власноруч (!) сфабрикувала його заяву на ім`я керівництва парламенту з проханням врахувати його голос за "регіональний" законопроект, бо голос цей нібито не "пройшов" через технічну помилку.

Здатна чи не здатна опозиція на таку візантійщину – достеменно невідомо, але те, що Павелко з Полочаніновим таки насипали солі на хвіст Яценюку – інформація достовірна. Вони обидва надумали зберегти автентичність "Фронту Змін", започаткувавши партію-наступника – партію "нелідерського типу", як говорять самі отці-засновники.

Наміри їхні, до речі, досить серйозні: вже днями нардепи виїжджають у регіони для створення на місцях осередків нової партії. Звісно, що Яценюку це зараз аж ніяк не потрібно – йому і так не бракує проблем, які, цілком можливо, виникнуть після звільнення Юлії Тимошенко. Де тут вже панькатись з впертими нардепами, які вчепилися у віджилий "Фронт Змін".

З історії питання

"Обозреватель" вже писав, що процес злиття "Батьківщини" та "Фронту Змін", проголошений у травні, йде вкрай туго. Старожили БЮТу виявилися не в захваті від ідеї "міксу" з представниками "Фронту Змін". І не безпідставно вважали, що останні – при повній підтримці свого лідера – чинитимуть справжню інтервенцію в колах партійного чиновництва "Батьківщини". Простіше кажучи: вони побоювались, що на їхні місця прийдуть нові функціонери від "ФЗ".

Одначе не все так просто. З’ясувалось, що інша сторона також не надто довіряє партнерам. З тих чи інших причин "фронтовики" жодним чином не поспішають отримувати партійні квитки "Батьківщини". Не так давно видання Forbes.ua, посилаючись на свої джерела, зазначало, що з 20 тисяч членів "Фронту Змін" до лав "Батьківщини" поки що вступив лише один відсоток.

Між тим часу на те, щоб остаточно утрясти питання організованого вступу "фронтовиків" до "Батьківщини", місцевим керівникам було відведено до 20 серпня. Якщо вони не впораються самотужки, Арсеній Яценюк грозився у вересні сам взятися до діла. Але ось і вересень проминув, а факт лишається фактом: після п`ятимісячної тяганини об’єднання двох політичних партій все ще лишається декларативним.

Якийсь час тому назад "Обозреватель" звернувся до одного з підрозділів Мін’юсту – Державної реєстраційної служби – із запитом про те, на якому етапі знаходиться об’єднання "Батьківщини" та "Фронту Змін". Укрдержреєстр повідомив, що станом на серпень процедура припинення діяльності партії не завершена. А це вже простір для маневрів, які не змусили себе чекати.

І це лише початок?

"Я не вважаю, що щось винен Яценюку", - говорить нині Володимир Полочанінов. І разом з колегами на місцях починає розбудову нової партії під назвою "Демократи". Вона збере під своїм дахом тих, хто не бажає розчинятися у лавах "Батьківщини".

До речі, самого Полочанінова незабаром також, мабуть, виключать з фракції. Принаймні, сам він цього не виключає. Зараз, говорить депутат, його недоброзичливі колеги просто не знайшли формального приводу. Але як захочуть – то знайдуть.

Між іншим, окрім Павелка та Полочанінова, Яценюк ризикує зіткнутися з іще однією "ідеологічною тушкою". Мова про Генадія Зубка – колишнього житомирського керівника "Фронту Змін" (Полочанінов очолював київський осередок "ФЗ", а Павелко – дніпропетровський).

Неймовірно, але на початку осені була інформація про те, що всі вище згадані герої написали заяви про вступ до "Батьківщини". У добровільно-примусовому порядку й під наглядом Арсенія Яценюка. Або інформація була заздалегідь неправдива, або Арсеній Петрович переоцінює свій вплив на ситуацію, видаючи бажане за дійсне.

Хай там як, а процес пішов. Зі сторони "Батьківщини" центробіжні тенденції підтримала купка депутатів від партії "За Україну". Ще в лютому В’ячеслав Кириленко, Ксенія Ляпіна, Олег Медуниця та Іван Стойко заявили про відновлення членства у своїй партії. Декому це вельми не подобалось, проте скандал роздмуханий не був. Хоча по суті мова йшла практично про те саме, що й у випадку з Павелком і Полочаніновим…

Наши блоги