Нокдаун від чемпіона

34Читать новость на украинском

Дивно обраний привід, дивний контекст і дивний антураж – Віталій Кличко заявляє про намір балотуватися у президенти України… під час зустрічі з головою Всесвітньої боксерської ради Хосе Сулейманом.

Слушно каже політолог Віктор Небоженко, зазначаючи в коментарях "Обозревателю", що товаришу кандидату не завадила б мала толіка поваги до країни, де він збирається відвойовувати крісло глави держави – подібну заяву вартувало б для початку озвучити в Україні.

А, можливо, рацію має колега Небоженка Вадим Карасьов, котрий наголошує, що слова Кличка прозвучали у своєрідному "спортивному контексті": адже до боксерської ради Кличко звернувся з проханням перенести обов`язковий бій на захист титулу з 2013-го на 2014-й рік.

Невже, аби підважити своє прохання, Кличко зумисно згадав виборчу кампанію, у якій він братиме участь? Маленький, але доволі неприємний (аби не сказати: ганебний) штришок до портрету нашого уславленого чемпіона. Втім, ми на цій зустрічі не були, тож припущеннями займатися не станемо. І все ж: чому ключовий меседж прозвучав саме під час розмови з Сулейманом?!

Це – питання номер один, а тепер цікавинка номер два. Було б, вочевидь, не зле бодай поставити до відома побратимів з опозиційного табору: так, мовляв, і так: йду у президенти, come together right now over me! Але ж ні: Віталій Володимирович у нас один д`Артаньян, а Портос і Араміс стоять, роззявивши рота, і дивляться, як відпливає корабель за підвісками королеви.

До речі, про мушкетерів. Особисто Олег Тягнибок "Пилипа з конопель" у виконанні Кличка ще не коментував, але його права рука – Андрій Мохник – вже назвав заяву Кличка "фальстартом". До виборів ще півтора роки, говорить Мохник, тож квапитися з виставлянням своєї кандидатури передчасно.

"Об этом думать никому не рано и никогда не поздно", – як заперечив би пану Мохнику товариш Саахов з "Кавказької полонянки". А в тому, що у штабі "Свободи" сплять і бачать Олега Ярославовича з гетьманскою булавою у нагрудній кишені пиджака, ми абсолютно не сумніваємось. Втім, в інших штабах сни аналогічні, от тільки протагоніст щоразу інший.

Розумніше і тонше прокоментував ситуацію резидент "Батьківщини" Сергій Соболєв. Він не казав про жодні фальстарти, лише м`яко натякнув, що не гріх було б дочекатися розв`язання ситуації з Юлією Тимошенко.

"18 травня УДАР," Батьківщина" і "Свобода" підписали угоду про те, що в другому турі буде узгоджений єдиний кандидат. Щодо першого туру поки йдуть переговори. Якщо ми узгодимо єдиного кандидата (Юлію Тимошенко), а її не зареєструє ЦВК, то що тоді? Зараз ми вивчаємо соціологічні дослідження і шукаємо стратегію", – ухильно зазначив Соболєв в інтерв`ю газеті "Сегодня".

Більш добродушний "батьківщиновець" Олександр Бригинець взагалі не розуміє, через що здійнялася буча: "Не розумію для кого сенсація, що Кличко балотуватиметься в президенти. Нагадаю, Кличко, Яценюк і Тягнибок ще навесні заявили, що будуть висувати об’єднану кандидатуру в президенти лише в тому випадку, коли вибори пройдуть в один тур.

За нинішнім законом турів буде 2. Тож, зрозуміло, що в першому турі висунуться усі лідери опозиційних партій, а в другому – уся опозиція і увесь український народ підтримає того кандидата, який переможе Януковича", – написав він на своїй сторінці у Фейсбуці.

Поки Бригинець дивується, Соболєв вивчає соціологію, а Мохник ображається на Кличка, "Обозреватель" поспілкувався з політологами і дізнався про наступне:

"Кличко як той Чебурашка – свої апельсини вже забрав" – Кость Бондаренко

- Кличко починає перетворюватися на політика. Це те, чого йому бракувало раніше. Він означив фарватер, в якому буде рухатися далі, і тим самим випередив на півкроку і Тягнибока, і Яценюка. Кличко чудово розуміє: якби він не зробив таку заяву, завтра-післязавтра аналогічну заяву зробили б інші опозиційні лідери.

Зараз вони будуть змушені тим чи іншим чином зреагувати. Хтось його засудить, а хтось скаже, що Кличко все зробив правильно. Але не рахуватися з ним буде вже неможливо. На сьогодні лише двоє політиків заявлені як учасники президентських виборів. Це – Янукович, який не приховує, що балотуватиметься на другий термін, а тепер ще й Кличко.

Що стосується Яценюка, то він кандидатом у президенти бачить тільки самого себе. Але самотужки президентство не отримати, потрібне об’єднання зусиль. І відповідно, кроки назустріч по відношенню до своїх соратників. Що міг би запропонувати Яценюк Кличку? Посаду прем’єра? Це був би страшний сон для України. Чи посаду міністра молоді та спорту?

У Кличка є свої амбіції, сьогодні він починає грати у власну гру. А щодо решти опозиційної трійки, то він діє за принципом дитячого анекдоту про Чебурашку та крокодила Гену. Це коли Чебурашка прийшов до Гени і каже: "Нам надіслали 10 апельсинів, тобі – вісім і мені – вісім…". "Як так може бути?", – питає Гена. "Не знаю, – говорить Чебурашка. – Свої вісім я вже забрав". Так от, Кличко як той Чебурашка – свої апельсини вже забрав.

"Тягнибоку треба їхати у Нову Зеландію" – Віктор Небоженко

- Те, що всі провідні кандидати від опозиції будуть боротися один з одним, для нас не секрет. Домовитися вони не зможуть, у них навіть немає відповідних органів, які б займалися перемовинами. Все це – комплекси гетьманів, відомі як з минулого, так і з теперішнього часу.

Мені не сподобався лише вибір місця і аудиторії, якій Кличко все це презентував. Навряд чи мексиканці зрозуміли, що він хотів цим сказав. Але вони люди ввічливі, міркують так: хочеш бути президентом України – будь ним…

Чому так болісно зреагувала "Свобода"? Бо у неї зараз велика проблема – упущений шанс проявити себе як крута націоналістична організація. Маю на увазі приїзд патріарха Кирила і президента Путіна. Під час якого "Свобода" чомусь засоромилась і ні з того, ні з сього виконала рішення районного суду про те, що не можна чіпати ані Кирила, ані Путіна.

Зараз у них малувато політичних активів, а тут раптом Кличко говорить щось про президентство. Звісно, це дуже збуджує націонал-патріотичні сили. Хоча б тому, що протиставити їм нічого. Тепер Тягнибоку треба їхати в Нову Зеландію і там десь прошепотіти, що він теж йде на вибори.

Ось така у нас театралізована опозиція, треба, звісно, більше поважати країну, де ти збираєшся балотуватися, але то вже інша річ…

"Якщо інші лідери опозиції зараз висловляться проти єдиного кандидата Кличка, вони понесуть іміджеві втрати" – Вадим Карасьов

- Це досить серйозна заявка Кличко на президентське крісло. Я б поєднав її з виступом Кличка на міжнародному конгресі українців у Львові, який відбудеться 20 серпня. Це намагання заручитися підтримкою і української діаспори, і української інтелігенції, і української гуманітарної спільноти.

У такий спосіб він – російськомовний політик, виходець з російськомовної родини – спробує об’єднати Україну і мобілізувати електорат. Це перший момент. Другий: заява Кличка є ще й кроком на випередження. Останнім часом пожвавішали розмови про звільнення Тимошенко (а саме її "Батьківщина" висунула кандидатом в президенти).

Якщо це вірогідний варіант, то проект команди Кличка стає нереалізованим. Та поки опозиційний електорат не зорієнтований остаточно щодо участі Тимошенко, Кличко робить меседж цьому електорату: він може виграти у другому (а, може, й у першому турі), якщо тільки опозиція спроможеться діяти в унісон.

Іншими словами, Кличко ставить опозиціонерів у невигідну позицію: якщо вони зараз висловлюватимуться проти єдиного кандидата, то нестимуть певні іміджеві втрати. Бо опозиційний електорат любить, аби опозиція була об’єднана, бо інакше і Яценюку, і Тягнибоку треба буде виправдовуватись і пояснювати, чому вони проти єдиного кандидата.

Але поки що Яценюк на слова Кличка ніяк не буде реагувати. Це була неофіційна заява, зроблена у спортивному контексті, тож наразі можна зробити вигляд, що її взагалі не було. Але деякі функціонери від "Батьківщини", такі, як Сергій Соболєв, вже нагадали про те, що підтримка єдиного кандидата буде здійснюватись у другому турі.

І поки що невідомо, хто саме вийде у другий тур. Може, то буде Тимошенко. А, може, й Тягнибок, якщо влада захоче реалізовувати протистояння за схемою "провладний кандидат/націоналістичний кандидат". Кличко зараз просто випереджає інтригу – якраз напередодні фактичного старту кампанії восени 2013 року.

Присоединяйтесь к группе "УкрОбоз" на Facebook, читайте свежие новости!

Наши блоги

Последние новости