БлогиМир

/Новости политики

Європейці про підписання Угоди про Асоціацію: або в листопаді, або невідомо коли

140

11 квітня в Києві проходив круглий стіл на тему "Угода про Асоціацію. Terra incognita?", присвячений, як це зрозуміло з заголовку, перспективам підписання Україною Угоди про Асоціацію з ЕС. Один з головних меседжів, які звучали під час заходу, полягав в тому, що якби завтра на порозі Качанівської колонії постала усміхнена і вільна (!) Юлія Тимошенко, це не набагато наблизило б Україну до Євросоюзу. Тому що зміни мають носити глобальний та системний характер.

Круглий стіл "Угода про Асоціацію"

Далі подаємо пряму мову голови представництва ЄС в Україні Яна Томбінські, який розпочав круглий стіл і був одним з головних його спікерів.

"Переговори про Угоду тривають вже чотири роки, і зараз очікується її підписання. Фундаментальна важливість угоди в тому, що вона стосується усіх сфер життя. А чи не найголовнішу роль відіграє її соціально-публічний елемент. Є стереотип, що Угода торкається переважно зони вільної торгівлі, але насправді цей документ зачіпає реформування держави в цілому, він спрямований на модернізацію України. Тут йдеться про довгострокову перспективу, а не лише про доступ до ще одного – європейського – ринку.

Ринки існують і на сході, і на заході, вони об’єктивно працюють, але головна мета у тому, аби дати Україні достатній інструментарій, аби вона відкрила туди доступ. Угода не передбачає одну вузьку мету: Зону вільної торгівлі. Йдеться про створення рамок, в яких Україна успішно функціонуватиме, а в центрі всіх змін – питання судоустрою, верховенства права, захисту прав людини. А також (якщо говорити про економічну площину) і захисту прав інвесторів, захисту інтелектуальних прав.

Ян Томбінські (на фото - в центрі)

Ще одним завданням є викорінення корупції. І тут мова про зміну ментальності та культури не лише з боку окремих людей, а й зі сторони державних інституцій. Якщо українська влада вирішить це питання, то допоможе не Європі, а в першу чергу самій Україні. А відтак будуть створені кращі умови для всіх, й для іноземних інвесторів зокрема. Україна мусить інтенсивніше використовувати ті можливості, котрі є на зовнішніх ринках. УКРАЇНА НАДТО БАГАТА, ЩОБ ВТРАЧАТИ МОЖЛИВОСТІ", – підкреслив Томбінські.

Далі він розповів, що його часто запитують про те, чи не краще Україні рухатися вбік Росії і чи не стане її співпраця ЄС на заваді розвитку стосунків з РФ. "Члени ЄС дуже зацікавлені в добрих стосунках України з Росією, – зазначив політик. – Однак необхідно вчитися на уроках минулого. Олександр Кваснєвський, колишній президент Польщі, багато спілкувався зі своїм російським колегою, коли Польща готувалася до вступу в НАТО. І тодішній президент РФ Борис Єльцин та його оточення вважали, що це зашкодить стосункам Росії та Польщі.

Тоді Кваснєвський запитав Єльцина: а які стосунки у його країни з Німеччиною? Італією? Францією?.. "Дуже хороші", – відповів Єльцин. "То яким же чином можна вважати, що приєднання й Польщі до кола цих країн в рамках НАТО зіпсує стосунки з Росією?" – поцікавився Кваснєвський… Те саме можна сказати і про відносини України та країн ЄС. Підписання Угоди з Євросоюзом тільки покращить взаємини між Україною та Росією.

Що ж стосується внутрішніх вигод, то вони очевидні: адаптація українського виробника та надавача послуг до стандартів ЄС наблизить Україну до європейських ринків і певної якості життя. Приєднання України до Митного Союзу такого ефекту не дасть. Відтак сенс Угоди про Асоціацію у тому, щоб зробити Україну більш дружньою, більш конкурентноспроможною. Зараз Україна втрачає громадян: молоді люди не бачать для себе перспектив на батьківщині. Треба зробити все можливе, аби вони відчували потребу у собі саме тут", – наголосив Томбінські.

Учасники круглого столу. Друга зліва - народний депутат Ірина Геращенко (фракція УДАР)

"Підтримую свого колегу пана Томбінські і засвідчую відданість Франції підписанню Угоди", – заявив посол Франції в Україні Ален Ремі. "Те, що відбудеться або не відбудеться в листопаді цього року, має велике значення для країн ЕС", – сказав посол, маючи на увазі запланований на листопад саміт "Україна-ЄС". "Зробимо все можливе, щоб посприяти проведенню саміту. Решта залежить від України. Часові рамки є зрозумілими. Пропозиції – на столі. Все, що можна сказати, було сказано… ЯКЩО УГОДА ПРО АСОЦІАЦІЮ НЕ БУДЕ ПІДПИСАНА У ЛИСТОПАДІ ЦЬОГО РОКУ, НЕВІДОМО, КОЛИ ВОНА БУДЕ ПІДПИСАНА ВЗАГАЛІ", – підкреслив Ален Ремі.

"Політичний календар до 2016 року вже не сприятиме підписанню Угоди, – додав він. – І це буде велика втрата для всіх. І для України, і для країн ЕС. Ми дуже розраховуємо, що в цьому процесі допоможе український парламент, і з занепокоєнням спостерігаємо за останніми подіями у ньому. Але це – "домашня робота" для України, для депутатів Верховної Ради. Сподіваймося, що українські парламентарі таки візьмуться до роботи, особливо враховуючи, що більшість з них таки підтримала підсумки попереднього саміту "Україна-ЕС", який відбувся в лютому".

Ксенія Ляпіна - народний депутат, фракція "Батьківщина"

Специфіка роботу українського парламенту звернула на себе увагу не лише представника Франції. Колега Ремі по дипломатичному корпусу посол Словаччини Павол Гамжік, згадуючи досвід власної країни, зауважив, що у питанні вступу до ЄС словацька влада та опозиція діяли в синергії. "Ваша ситуація, коли парламентську трибуну блокують протягом 4-5 місяців, можливо, зрозуміла з політичної точки зору (бо тут йдеться про вимогу відставки уряду тощо), але не цілком зрозуміла з точки зору євроінтеграції", – сказав він.

Відносно сумнівів та коливань на предмет того, де і з ким Україні краще бути, Гамжік зауважив наступне. "ЯКЩО ВИ ХОЧЕТЕ ЖИТИ, ЯК КОЛИСЬ – ЙДІТЬ ДО МИТНОГО СОЮЗУ. ХОЧЕТЕ ЗМІН – РУШАЙТЕ ДО ЄС ТА ЗОНИ ВІЛЬНРОЇ ТОРГІВЛІ". В цілому ж, додав посол, рішення будь-якої країни щодо вступу до Євросоюзу чи іншої спільноти приймати, звісно, не так легко.

Читайте також про дані останніх соцопитувань відносно євроінтеграційних намірів України.

Подпишись на Telegram-канал и посмотри, что будет дальше!

0
Комментарии
0
0
Смешно
0
Интересно
0
Печально
0
Трэш
Чтобы проголосовать за комментарий или оставить свой комментарий на сайте, в свою учетную запись MyOboz или зарегистрируйтесь, если её ещё нет.
Зарегистрироваться
Показать комментарии
Новые
Старые
Лучшие
Худшие
Комментарии на сайте не модерированы

Наши блоги