Генконсул України в Любліні: польські праворадикали підтримують політику Кремля

2.5т

За останній місяць відбулась ціла низка подій у відносинах між Україною та Польщею, яка викликала резонанс у медіа. Нагадаємо кілька з них. Так, на початку липня український гурт "OT VINTA" не пустили до Польщі – мер міста Перемишль прийняв таке рішення, зважаючи на обіцянки місцевих ультрас підпалити сцену. 11 червня у Сеймі Польщі зареєстровано проект резолюції про встановлення Дня пам’яті жертв геноциду поляків на Волині.

12 червня активісти польського Євромайдану організували флешмоб "Росія – країна, що вбиває". 14 червня депутат польського Сейму Малгожата Госевська назвала "великим позором для Європи" голосування у парламенті Франції питання про зняття санкцій з Росії. 26 червня член Сейму Польщі Марек Кухчинський запропонував механізм, що прискорить вступ України до Євросоюзу. 5 липня стало відомо про те, що в Польщі затримано шістьох громадян України, яких підозрюють у зґвалтуванні неповнолітньої. 3 липня Польша припинила малий прикордонний рух з Україною.

Із проханням оцінити нинішній стан відносин двох країн "Обозреватель" звернувся до Генерального консула України в Любліні (Республіка Польща) Василя Павлюка.

У бліц-інтерв’ю пан Генеральний консул розповів про антиукраїнські настрої в Польщі, про наслідки тимчасового припинення малого прикордонного руху, про українських заробітчан в Польщі та про те, як керівництво країни протидіє кремлівській антиукраїнській пропаганді.

- Чи згодні ви з тим, що сьогодні у Польщі зростають антиукраїнські радикальні настрої? Чи можна говорити про певні негативні тенденції?

- Ні, я не погоджуюсь з таким твердженням. В Польщі завжди були маргінальні групки – як, зрештою, і в Україні, і по всій Європі, - які є крайніми націоналістами, але ті, які фінансуються з Кремля. Вони завжди ставилися таким чином до української держави, до українців, акцентуючи увагу на тих повоєнних подіях, що відбувалися між українцями та поляками.

Але якщо брати в загальному, то я би сказав, що 90% населення Польщі чудово відноситься до України як до держави, до нашого керівництва, до українців. У Польщі навчається дуже велика кількість українських студентів – до них тут абсолютно нормальне цивілізоване відношення. До українців, які працюють в Польщі, так само ставляться цілком нормально.

Але якщо десь відбувається певне відхилення, то це наслідок людського фактору, який є всюди – і в Україні, і в Польщі. Не можна говорити в загальному, що в Польщі щось закручується проти України. Хтось би, можливо, цього хотів, але я того не бачу.

- Цікаво почути ваше ставлення до припинення малого прикордонного руху між Україною та Польщею. Відомо, що це рішення навіть спричинило низку протестів. Яким чином воно впливає на громадян України, що проживають у прикордонній зоні?

- Це складне питання. З одного боку, ми вдячні Європейському союзу, що по всьому периметру кордону, і не лише кордону з Польщею, існує така 30-кілометрова зона, мешканці якої можуть безвізово в’їзжати до Польщі, Угорщини, Словаччини і так далі. Ми схвалюємо таке рішення, тому що наші громадяни можуть вільно поїхати до своїх сусідів на каву, зустрітися, щось купити. А з іншого боку, у зв’язку із економічною ситуацією, яка склалася в Україні, мешканці прикордонних зон іноді зловживають цими речами і займаються контрабандою. Вони можуть перетинати кордон по 5-6 разів на день, возять спиртні напої та інші речі. Це фактично дрібні контрабандисти, які на тому заробляють.

Я не осуджую цих людей. Напевно, вони змушені цим займатися, бо не мають роботи. Але я впевнений: незалежно від того, як розвиватимуться події надалі, для осіб, що мають пільги, варто впорядкувати порядок перетину кордону. Можливо, зробити для них окрему лінію або два-три окремих переходи, де би вони могли перетинати кордон.

Ви знаєте, що у нас тисячі людей стоять на кордоні. Зокрема, це люди, які їдуть на конференції, на лікування, туристи чи бізнесмени – вони не можуть легко перетнути кордон, тому що змушені чекати по 12 і більше годин. І це ненормально. Україна не буде просуватися до Європейського союзу, якщо не буде приватних контактів, спілкування між людьми.

Я думаю, що малий прикордонний рух буде відновлено за місяць. Польська сторона офіційно заявила, що це пов’язано з безпекою проведення саміту НАТО (саміт НАТО пройде в Варшаві 8-9 липня. – Ред.), приїзду Папи Римського і проведення Днів Молоді в Кракові (Всесвітні Дні Молоді відбудуться у Кракові з 26 по 31 липня за участю Папи Римського Франциска. – Ред.). Це пов’язано з тим, щоб на кордонах не було великих черг.

Отже, я сподіваюсь, що рух буде відновлено, але надалі я би просив і керівництво нашої держави, і польської держави, щоб ці питання на кордоні було впорядковано.

- Іще одне запитання стосується українських заробітчан, що працюють в Польщі. Ви знаєте, що їх урівняли у правах із заробітчанами з інших країн. Яким чином це позначається на їхньому сьогоднішньому стані?

- Урівнювання в правах – це дуже добре, ми вітаємо це. Тому що наші громадяни сьогодні опинилися на одному рівні в своїх соціальних та інших правах, якщо вони працюють на теренах Польщі і сплачують податки. Звісно, ми говоримо про легальних заробітчан – про нелегалів ми взагалі не можемо нічого говорити, ми заперечуємо такий спосіб працевлаштування.

Ми вітаємо те, що українців прирівняли до польських працівників, тому що у них буде більша оплата праці. Працедавець вже не зможе зменшувати оплату праці українця. Ще один момент – коли польська сторона прийняла таке рішення, в Польщі почався певний рух. Я знаю, що відбулись установчі збори щодо створення українських профспілок, які будуть входити до профспілкового руху Польщі. Це є крок до захисту соціальних та інших прав громадян України, які працюють на теренах Польщі.

Отже, люди стають легальними, повноправними європейськими працівниками.

- Ми знаємо, що Польща завжди була лобістом інтересів України в Євросоюзі. Чи працює в Польщі кремлівська пропаганда, чи намагається схилити суспільну думку на протилежний бік?

- Звичайно, ми знаємо, що Кремль дуже активно і дуже масовано працює по всій Європі. Це політика Кремля. Звісно, і в Польщі є прихильники їхньої політики, і це зрозуміло. Зараз особливими прихильниками політики Кремля в Польщі є ті угрупування, ті політичні сили, які сповідують праворадикалізм, націоналізм. Деякі ліві сили також підтримують курс Росії на ту ескалацію, яку вона проводить в Європі в цілому і, зокрема, в України.

Але польська держава – і президент, і уряд – відмежовуються від цього. Безперечно, є моменти, в яких керівництво держави хоче прояснити певні історичні питання щодо відносин Польщі і України. Напевно, це нормальні речі. Думаю, і ми, українці, теж хотіли б цього.

Але, з моєї точки зору, це повинно відбуватись на рівні керівництва держав, повинні працювати історики, інституті пам’яті, фахівці, а не політики і не різні маргінальні угрупування, які на тому тільки заробляють собі гроші. Звичайно, їм платять за це, і вони накручують ці речі, щоб посварити українців і поляків.

Як на мене, цього не вдасться зробити, бо я вірю в розум і в адекватність керівництва польської держави. Наша держава завжди декларувала прихильне ставлення до польської держави, до її керівництва. Ми завжди говорили і говоримо, що наше майбутнє – разом, і ми з Польщею будемо йти до Європейського союзу й розвивати Європу вцілому. Це є нормальні речі, тому що ми і історично колись були разом, і в майбутньому також можемо рухатися разом уперед.

Присоединяйтесь к группе "УкрОбоз" на Facebook, читайте свежие новости!

Наши блоги

Последние новости