, view = metaData.view != null ? string.Join("|", metaData.view) : null})

Напрочуд тихий старт…

49Читать новость на украинском

От і не скажеш, що президентська кампанія – якщо не де-юре, то де-факто – розпочалась… Все таки зараз – осінь 2013-го, а це означає, що до виборів глави держави лишається якихось півтора року. Між тим політичне літо було спокійним, і початок ІІІ сесії Ради VII вийшов також цілковито мирним. Не так все починалось в грудні 2012-го, коли свободівці воювали з парканами, а тимошенківці – з "тушками". Звісно, не можна стверджувати, що депутати й фракції уклали між собою "пакт про ненапад" (бо й подальшому можливе все), але принаймні 3 вересня 2013-го всі поводились чемно.

Настільки, що навіть прихід в Раду президента Віктора Януковича не викликав в опозиційних лавах нездорового ажіотажу. Після завершення виступу Віктору Федоровичу, щоправда, дісталося на горіхи – опозиціонери розцінили його виступ як млявий та неконкретний. Та главу держави, в усякому разі, не перебивали і не перекрикували. Втім, що вчора стало відомо, що в ім’я високої – євроінтеграційної – цілі опозиція ухвалила рішення президентові не заважати. Все таки ставлення до просування до Євросоюзу обидва крила українського політикуму (влада та опозиція) мають однакове.

Сесія почалася з почалася з виконання Гімну, з прибуття до сесійної зали президента та уряду. Не обійшлося і без знаменитого хору імені Верьовки. Хор традиційно зайняв половину вільних місць у гардеробі і заповнив собою ложу для помічників та гостей. Гості ображеними не були – у засіданні Верховної Ради брали участь нерозлучні нині екс-президент Польщі Олександр Кваснєвський та колишній очільник Європарламенту Пет Кокс. А натовп помічників чекав під дверима ложі, доки хористи звільнять для них місця.

Президент говорив недовго. Віктору Януковичу виставило десяти хвилин, аби закликати парламентарів прийняти закони, які допоможуть Україні підготуватися до підписання Асоціації з ЄС. "Я вірю, що український парламент зможе об'єднати сили довкола проблем, від яких, без перебільшення, залежить подальша доля України" , - заявив Янукович. А відтак перейшов від європейського майбутнього до українського сьогодення. І похвалив владу за усі досягнення. "Протягом останніх трьох років зарплати зросли майже на 60 % , а пенсії - майже на 40%. Водночас в українській економіці є багато проблем, над якими ми повинні працювати" , - сказав він.

Янукович відзначив, що, крім внутрішніх проблем, на українську економіку істотно впливає зовнішньоекономічна ситуація. На його думку, розвитку країни заважає світова економічна криза, падіння промислового виробництва і завищена ціна на природний газ. А ще президент попросив народних обранців роботою в парламенті посприяти реформуванню вітчизняної судової системи, системи внутрішніх справ, прокуратури. "Бажаю всім продуктивної роботи . В ім'я і заради користі української держави", - сказав на прощання Янукович.

Після виступу Януковича спікер Володимир Рибак оголосив 30-хвилинну перерву. Свіжовідпочилі депутати заполонили кулуари, проте подемонструвати новинки гардеробу, придбані на європейському шопінгу під час канікул, більшості з них не вдалося. Опозиційні фракції були в "уніформі": свободівці у вишиванках, УДАРівці – у червоних регланах з написом "Україна – це Європа", фракція "Батьківщина" - у білих футболках з написом "Юлі – волю" англійською мовою. Словом, кожен демонстрував готовність до євроінтеграції на свій лад. А от Януковича опозиціонери дружно критикували.

Лідер "Батьківщини" Арсеній Яценюк заявив, що він "гірко розчарований" виступом глави держави. "На жаль, сьогодні президент тільки сказав про те, що потрібно об'єднувати зусилля, але не сказав, заради чого. Де закони, які має внести уряд? Чому сьогодні порожній порядок денний з питань європейської інтеграції?" - спитав Яценюк. "І він (Янукович) особисто, і його однопартійці думають про перемогу на виборах 2015 року", - додав Арсеній Петрович. А ще Яценюкові не сподобалося, що ВФЯ ані словом не прохопився про звільнення Тимошенко, а це, мовляв, один з критеріїв готовності України до вступу в ЄС.

Якщо Яценюк розцінив промову Януковича як малозмістовну, то його колега по опозиційному табору – лідер УДАРу Віталій Кличко – пішов ще далі, фактично звинувативши президента у зумисній шкоді. Кличку здається, що Янукович зриває євроінтеграційні плани України, у зв`язку з чим у нього є до глави держави одне питання. "Ми розуміємо, що євроінтеграція на сьогоднішній день залежить майже стовідсотково від президента. Виконання вимоги звільнити політичних в'язнів залежить від президента, прийняття євроінтеграційних законів – також. Бо ми розуміємо, що опозиційні сили без більшості, без Партії регіонів, які також декларують курс на європейську інтеграцію, цього не зможуть зробити. Якщо угода не буде підписана у Вільнюсі, відповідальність лежить сто відсотків на президенті. Чи погодиться президент Янукович в тому випадку, якщо не буде підписано угоду про асоціацію, подати у відставку?" - поцікавився Кличко.

Зарахуємо це питання до розряду риторичних. Саміт у Вільнюсі іще не відбувся, підписання угоди ще не зірвано, а відтак і Януковича-євроінтегратора ховати зарано. А от те, що у порядку денному сесії наразі немає законопроектів, які конче потрібні для підписання Асоціації, дійсно тривожний сигнал. Ще вчора опозиія звинуватила колег з провладних фракцій у зумисних прогулах засідань відповідних парламентських комітетів. Хай там як, а пакет законів іще не готовий. Втім, спікер ВР клянеться, що незабаром ситуація зміниться.

Взявши й собі вступне слово, Володимир Рибак заявив, що Раді в першу чергу необхідно розглянути законопроекти, необхідні для підписання Асоціації з ЄС. Найбільш важливими в цьому напрямку є 7 законопроектів, які чекають на затвердження парламентом. "У Брюсселі справедливо вважають, що зараз ВР відіграє вирішальну роль у підписанні Асоціації ЄС та України", - сказав Рибак. Й аби робота йшла продуктивніше, він має намір внести ряд ініціатив, що підсилюють роль комітетів ВР при підготовці законопроектів. До того ж, сам Рибак і його заступники відвідуватимуть ключові засідання комітетів, щоб контролювати їх діяльність. Спікер підкреслив, що в першу чергу повинні бути розглянуті бюджетний кодекс, зміни до Конституції щодо підсилення незалежності суддів, а також реформування податкової та банківської систем.

А загалом протягом третьої сесії народні депутати мають розглянути 1440 законопроектів, що становить більше 53 законопроектів на один пленарний день. "Період нашого політичного учнівства залишається позаду, попереду - 4 місяці продуктивної роботи", - сказав Рибак. За його словами, наразі до розгляду парламенту готові 494 законопроекти, а решта 946 вимагає додаткової підготовки. Часу на все це відводиться малувато, адже у пленарному режимі Рада працюватиме лише 27 повних днів – перед тим, як розійтись на наступні, зимові канікули…

Смотрите видео: как депутаты свой первый день отработали

Присоединяйтесь к группе "УкрОбоз" на Facebook, читайте свежие новости!

Наши блоги