Примите участие
в розыгрыше
планшета на Android Участвовать
Приз
БлогиМир

/Новости политики

За два тижні до списків: готовність номер?...

74

"Опозиція вже почала друкувати списки своїх кандидатів, але питання це достатньо не просте, яке впирається у те, наскільки опозиціонери змогли узгодити кандидатури по мажоритарних округах і яку першу п"ятірку вони сформують. Тут переговори йдуть, і цілком ймовірно, що вони вже вийшли на завершальну стадію – стадію домовленостей та компромісів", – говорить в інтерв"ю нашому виданню політолог Віталій Бала.

Він пророкує досить непросту "утряску" кандидатів, яких висуватиме опозиція по одномандатних округах. "Боротьба на мажоритарці завдасть удару по іміджу опозиції, особливо якщо це буде гра без правил", – говорить він. Між тим, як пригадує наш читач, списки мажоритарників опозиція обіцяла оприлюднити іще в середині лютого. Наразі на дворі – липень, а списків іще фактично нема, те саме торкається і їх партійної частини.

У зв"язку із цим кожному з опитаних нами експертів ми ставили перше питання про те, як можна оцінити готовність політсил до виборів – і матеріальну, і моральну, пов"язану з визначенням кандидатур, фактичною готовність штабів, здатністю йти на компроміси з власними союзниками. У підсумку картина вийшла наступна:

Олексій Голобуцький, заступник директора Агентства моделювання ситуацій: "Турчинов не дарма два тижні хворів і ховався від однопартійців. Щоб ті по очах не вирахували: потрапили вони у списки чи ні…"

- Ситуація відрізняється від попередніх виборів тим, що запізно беруться політики за роботу. Якщо говорити про опозицію, то тільки-тільки починається розгортання штабів. Владі простіше в цьому плані: вона поєднана з місцевими адміністраціями тощо. Але в кожному разі розгорнутої виборчої кампанії ще нема.

- Опозиціонери обіцяли ще в лютому оприлюднити списки мажоритарників. Що відбувається на Турівській? Все ніяк Турчинов з Яценюк не домовляться?

- Та ні, вони вже про все домовились, саме тому списки і не друкують.

- Тобто?

- Ну дивіться, Турчинов же недарма два тижні хворів і ховався від однопартійців. Щоб ті по очах не вирахували: потрапили вони у списки чи ні. А от з мажоритарниками справа взагалі кепська: навряд чи і після 30 липня їхні кандидатури будуть оприлюднені.

- А що зі з"їздами? Тарасюк обіцяє, що Народний Рух тільки 30 числа збереться на з"їзд і назве своїх претендентів, яких потім перемішають у загальному казані з іншими кандидатами. То коли ж писатимуться остаточні списки? Ранком 31 липня на коліні у Турчинова чи Яценюка, за годину до з"їзду об"єднаної опозиції?

- А що Тарасюку залишається казати? Йому дають максимум 2-3 прохідних місця. Але він складе собі список з іще 50 людей, щоб буцімто передати їх опозиції, щоб показати, що він задіяний у процесі і тримає руку на пульсі. Хоча насправді сам Тарасюк ні на що не впливає.

- Отже, 31 липня ми почуємо імена тих, хто йде на вибори?

- Звичайно, якщо вже партія проводить з"їзд, вона мусить оголосити свої списки. А далі буде найцікавіше – низка скандалів, пов"язаних з тим, що дехто в списках не побачить себе, а хтось побачить тих, кого побачити не сподівався. Питання лишається відкритим, приміром, по Третьякову, Жванії…

- Волкову…

- Звичайно… І підніметься хвиля щодо того, чим депутат Пупкін кращий за кандидата Жванію?.. Знову ж таки, про якість списків не йтиме мова. Не говоритиметься про те, що до складу списків треба ввести правозахисників, активістів абощо. Потраплять ті, хто лежав під автозаком, коли той виїжджав з Тимошенко до тюрми. Йтиметься про вірність лідеру – причому з точки зору самого лідера.

- Але ж точка зору лідера знаходиться у харківській лікарні…

- Тут теж все складно. Якби лідер міг (чи то пак могла б) телефонувати до Яценюка, то ми б говорили про один процес, а так проміжна ланка між нею та опозиціонерами – а ще й облита зеленкою! – цілком може загубити по дорозі частину інформації…

І це також випливе на партійному з"їзді. Бо згодом виявиться, що Тимошенко та її родичі комусь щось обіцяли, а у підсумку пошукачі своїх прізвищ у списку не знайдуть…

Там же багато людей довкола ЮВТ: тітка, донька, касир, решта представників близького кола… І всі повинні бути в списку…

- Гадаєте, буде перед з"їздом така собі телефонічна нарада між Тимошенко, Яценюком та Турчиновим? Юлія Володимирівна ж напевно має засоби зв"язку…

- Я гадаю, що все вже давно затверджено, зараз йде хіба що якесь уточнення, шліфування плюс прорахунок певних ризиків.

Тому зараз для опозиції мовне питання – просто подарунок. Тільки почнуть обговорювати те, чому когось нема у списках, а тут – бамс! – позачергова сесія, новий спікер, мовне питання… Увага переключається на інше.

А ідея про чисті відриті списки тим часом провалена всіма і по всіх фронтах…

Кость Бондаренко,політолог, голова правління Інституту української політики: "Опозиції потрібна не перемога на виборах, а програш. Щоб відразу почати кампанію по визнанню виборів недійсними".

- Готовність така: низький старт. Кличко вже оприлюднив свої списки, названі частково й ті представники об"єднаної опозиції, що йдуть по мажоритарних округах. Що стосується інших моментів, то консультації йдуть по 24 години на добу…

А взагалі-то, спостерігаючи за тими діями, до яких зараз вдається об"єднана опозиція в особі БЮТ та "Фронту змін", можна припустити, що їм потрібна не так перемога на виборах, як програш. Потрібна ситуація, за якої результати виборів не можна буде легітимізувати і розпочати кампанію по визнанню виборів недійсними.

Нічим іншим я просто не можу пояснити такий низький рівень мажоритарних кандидатів, яких виставляють по одномандатних округах.

- Що ви думаєте про список з 52 імен, які представила об"єднана опозиція? Це ж не список, а знущання якесь: всього-на-всього імена керівників виборчих штабів…

- Так. Тому у мене і складається враження про просування опозиціонерів до свідомого програшу. Не думаю, що й просто так запрошується велика кількість міжнародних спостерігачів: вони фіксуватимуть порушення, котрі, швидше за все, носитимуть демонстративний характер. Не зі сторони кандидатів від влади, а з боку технічних кандидатів…

Виходячи з цього, опозиція й говоритиме про нелегітимність виборів. Плюс додайте до цього неучасть у них Тимошенко та Луценка, плюс фактор соціології, коли опозиція заявлятиме, що, згідно опитувань, за їхніх кандидатів проголосувало десь із 30 відсотків виборців, а за провладних – 2-3%, мовляв, вибори сфальшовані.

- Як ви думаєте, Кличко не пошкодував про те, що відкрив свої списки? Йому відразу ж висунули масу претензій і забракували купу його кандидатів – Плачкова, Куликова, наприклад…

- А це теж технології.Треба ж створити негативний імідж супернику. Тому як тільки Кличко відкрив свій список, по ньому відразу вдарили. І це тільки початок. Ударів буде ще багато – і по Кличку, і по інших, на цьому й будуватиметься тактика кампанії.

Тарас Березовець, директор компанії персонального та стратегічного консалтингу "Berta Communications": "У Яценюка та Турчинова є претензії до списків один одного. І такі організації, як "Відсіч" та "Чесно", використовуватимуть для збирання компромату на кандидатів".

- Зараз багато хто вважає, що ті списки, які оприлюднила об"єднана опозиція, а також Віталій Кличко, створені "на відчіпного" – для тих громадських організацій, які займаються фільтрацією кандидатів, а саме для "Чесно" та "Відсіч". Насправді ж не виключено, що по мажоритарних округах підуть зовсім інші люди.

- А що з партійними списками?

- Є квота Турчинова і квота Яценюка. І в кожного з цих двох є претензії до списку партнера. І ті дані, які оприлюднять "Чесно" та "Відсіч", будуть використані для викидання компромату. При цьому буде сказано: це ж не ми таке говоримо, а громадські активісти…

Втім, вплив таких акцій недооцінювати не слід. Ось, по Волкову, наприклад, загальне обурення вже спрацювало. Його, схоже, висувати не будуть.

Тепер те, що стосується з"їздів. Вони, очевидно, відбуватимуться у достатньо млявому режимі. Проведуть свої з"їзди Кличко та Королевська, а також, звісно, важковаговики цієї кампанії: 30 липня збереться Партія регіонів, а 31-го – об"єднана опозиція.

І знов таки: не виключено, що ті списки, які будуть оприлюднені на цих з"їздах, потім підрихтують. На Турівській або в адміністрації президента – залежно від того, про яку політсилу йдеться… Тож який-небудь кандидат Власенко, розраховуючи на третє місце у списку, буде потім неприємно розчарований, побачивши себе на десятому…

- І все через те, що Яценюк та Турчинов ніяк не уживуться під одним списковим "дахом"?

- Квоти у них давно поділені, але у Яценюка, приміром, не вистачає людей, щоб заповнити свої 45 відсотків списку. Тому зараз дехто з депутатів БЮТ починає вести переговори з Яценюком, щоб пройти за його квотою. Принаймні, вони на це розраховують.

- А ці громадські організації, загадані вами, який мають зиск з компрометації кандидатів? Чи вони просто такі собі чесні та принципові?

- Знаєте, я недавно казав Рибачуку (лідеру руху "Чесно), що за його критеріями до великої політики не потрапили б такі зірки світової політики, як Уїнстон Черчилль або Рональд Рейган, котрі свого часу міняли партійну приналежність.

Поки що, як я вже казав, дані, які знайдуть такі організації, можуть бути використані проти кандидатів: от, мовляв, яке у них темне минуле…

- З точки зору фінансів основні політичні гравці готові до виборів?

- Можна сказати, що так. У випадку з об"єднаною опозицією з фінансами все нормально, і в цьому заслуга, безумовно, Яценюка, а не Турчинова. Все нормально і у Кличка та Королевської, малобюджетна кампанія може бути хіба що у Тягнибока, бо він наразі не має серйозних спонсорів…

Ты еще не подписан на наш Telegram? Быстро жми!

Читайте все новости по теме "Парламентские выборы-2012" на OBOZREVATEL.

Наши блоги