Як пенсіонер із Миколаєва відмовився від напівросійського паспорта

3.9т

Пенсіонер із Миколаєва Анатолій Ільченко впродовж двох років бореться із Системою за своє право позбутися всього російського у власному житті. Коли розпочалася військова агресія Росії проти України, він вирішив, що ані в його паспорті, ані в інших документах не має бути жодного російського слова. Зокрема, й тому, що не хоче, щоб "Путін вважав його за свого і захищав". Пан Анатолій зробив україномовні дублікати усіх своїх посвідчень, свідоцтв і решти документів радянського часу, що були оформлені російською мовою. "Тепер в мене російського нічого нема", - запевняє він. Навіть паспорта громадянина України із сторінкою з російським текстом.

Власне, наразі у пана Анатолія взагалі немає паспорта. Старий, напівросійський, він здав, новий, виключно український, іще не отримав. Він наполягає на виконанні норми закону "Про засади державної мовної політики", що гарантує рівні права усім 17 регіональним мовам країни. Боротьба у судах за мовні права й досі триває.

Людина без паспорта стикається із цілою низкою проблем – починаючи з отримання пенсії, походу у поліклініку й закінчуючи балотуванням в органи місцевого самоврядування. Але пан Анатолій готовий терпіти, адже "все має бути по закону".

Далі – пряма мова Анатолія Ільченка.

-Чому ви вирішили відмовитися від паспорта із російським текстом?

-Я завжди стою за справедливість. В Україні живуть люди різних національностей, і я вважаю, що всі вони мають рівні права. В липні 2012 року набрав чинності закон "Про засади державної мовної політики", в якому гарантуються права майже усім національним меншинам - 17 мов, і всі вони однаково цим законом захищаються. Стаття 13 закону говорить, що паспорт громадянина України і відомості про особу, що вносяться до нього, виконуються державною мовою і за вибором особи однією з регіональних мов меншин України. Крапка. Наприклад, поляк може вибрати собі українсько-польський паспорт.

Чому я вирішив відмовитися від такого свого паспорта? По-перше, тому що російська мова рівніша, ніж інші, як то кажуть. По-друге, російською мовою витісняється українська із ужитку. Я в Миколаєві це добре відчуваю. В мене було багато судових позовів на захист спілкуватися у державних установах українською мовою. Багато судових справ виграні.

По-третє, Путін каже: де російська мова, там мої інтереси, я туди йду і захищаю російськомовних. В мене у паспорті російська мова – я не хочу, щоб він мене вважав за свого і захищав.

Я взагалі відмовляюся від усього російського. Я навіть взяв дублікат шкільного атестата, щоб там не було російської мови. Тепер у мене російського нічого нема. Це реакція на агресію Росії.

-Який паспорт ви б хотіли отримати зараз?

-У 2013 році виявилися помилки у моєму паспорті, коли вже діяв закон "Про засади державної мовної політики", паспорт треба було міняти. Я подав заяву: "Прошу видати паспорт, оформлений українською і німецькою мовами або тільки однією українською". Мені відмовили. Повідомили, що без російської мови не може бути. Але ж це суперечить закону!

Тепер я вимагаю паспорт тільки однією українською мовою.

-Чому другою мовою ви захотіли взяти німецьку?

-Я прямо скажу: коли я дивлюсь на Ангелу Меркель і коли я дивлюсь на Путина, то мені Ангела Меркель дуже подобається. Окрім того, в законі серед 17 мов є й німецька.

У мене вже є рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 24 грудня 2014 року, яким Ленінський райвідділ Управління державної виконавчої служби у місті Миколаєві зобов’язаний видати мені паспорт, оформлений українською мовою, в обмін на паспорт, оформлений українською і російською.

Райвідділ подав апеляцію на рішення суду, але апеляційний суд залишив його у силі. Далі виконувати рішення суду має Державна виконавча служба.

3 червня я подав у службу заяву і виконавчий лист, 5 червня було відкрите виконавче провадження. Постанова направлена мені і Ленінському райвідділу. Але ті взяли звичайний бланк з російською мовою, написали в ньому українською там, де треба українською, а там, де треба російською, вони ще раз написали українською. Але я відмовився від такого паспорта. Виконавча служба теж не визнала це рішення виконаним.

Далі виконавче провадження було закрите в зв’язку із невиконанням рішення суду, Виконавча служба звернулась до міліції для відкриття кримінального провадження за невиконання. Прямої вини працівників Ленінського райвідділу там нема, у них немає бланку, вони не можуть нічого зробити. Відповідальність несе державна система.

Річ у тім, що у законі "Про засади державної мовної політики" є прикінцеві положення. Там вказано, що Кабінет міністрів протягом трьох місяців повинен привести у відповідність до цього закону усі свої нормативно-правові акти. Тобто Кабмін мав би зробити зразки нових паспортів. Цього не зробив ні Кабмін Азарова, ні теперішній.

-Ви знаєте про те, що в Україні з 2016 року видаватимуть пластикові ID-карти?

-Я знаю. Ті карти-паспорти, які вже затверджені, так само не відповідають вимогам закону "Про єдиний демографічний реєстр". Там українська і англійська мови, але законом не передбачено англійської мови. Це не паспорт для поїздок за кордон, він для пред’явлення на території України.

-Чи будете ви отримувати паспорт нового зразка, де є англійська мова?

-Якщо там буде англійська мова, я відмовлюся. Якщо змінять закон, що в законі буде англійська – я візьму. Все має бути по закону.

-Чи маєте ви зараз паспорт?

-Паспорта в мене немає, старий я здав, а новий, який оформлений з порушеннями, я не беру. У червні я чотири дні голодував, бо мені пенсію без паспорта не видали. Потім мені пішли на поступки – видали пенсію. В липні я знову без пенсії. Я просто голодував або недоїдав – вони сподівалися таким чином примусити мене взяти той паспорт. Але я голоду менше боюся, ніж того, що йде всупереч моїм переконанням.

Я ходив до Авакова, до Порошенка, до Яценюка. Вони вирішили мені видати паспорт, той самий бланк, але не писати нічого російською, а поставити рисочки. Я ще подумаю, брати чи не брати. Якщо візьму, то одразу подам позов до суду, щоб визнати його недійсним і вже буду стягувати моральну шкоду. Хоча для мене моральна шкода не суттєва і не важлива – все має бути по закону.

-Ви не підраховували, скільки загалом грошей і часу ви витратили на всю цю історію?

-Дуже багато.

-Який ваш план?

-Ймовірно, я подам позов до Страсбурзького суду з приводу невиконання рішення суду, адже без паспорта я позбавлений багатьох громадянських прав. І голосувати я не можу, і висуватися у кандидати. Я не можу укладати договори. Навіть у поліклініку мене без паспорта не запишуть. Без паспорта я нічого не можу.

Читайте все новости по теме "Закон о языках" на Обозревателе.

Присоединяйтесь к группе "УкрОбоз" на Facebook, читайте свежие новости!

Наши блоги

Последние новости