Українцям не цікавий доступ до публічної інформації - опитування

793
Українцям не цікавий доступ до публічної інформації - опитування

Українці не вірять в ефективність Закону "Про доступ до публічної інформації". Про це свідчать результати соцопитування, проведеного Фондом "Демократичні ініціативи" разом із соціологічною службою Центру ім. Разумкова. У ході круглого столу, присвяченому проблемам функціонування цього закону, директор фонду Ірина Бекешкіна зазначила, що у період з 10 по 17 серпня було опитано 2007 респондентів старше 18 років в усіх регіонах України.

Посилаючись на результати соцопитування, Бекешкіна наголосила, що тільки 13% опитаних коли-небудь посилали запити до держорганів і тільки 36,5% із них отримали відповіді по суті, 45,5% отримали замість відповідей відписки, а 18% взагалі не отримали відповіді.

Вона також зазначила, що основна причина, чому громадяни України не користуються цим законом, у тому, що вони не бачать у цьому потреби. Таких - 62%. 23% респондентів взагалі не посилали запити, тому що не вірять в адекватну відповідь влади.

Також більшість опитаних заявили, що цей закон не зробить владу більш прозорою і менш корумпованою - таких 48,3%, а вірять у це всього 4,2%. У той же час 78,3% респондентів заявили, що не зверталися і не збираються звертатися із запитами до органів державної влади.

Бекешкіна із цього соцопитування зробила висновок: "Будь-який закон у сфері демократії діятиме тільки тоді, коли він буде затребуваний суспільством, однак знання про те, що він існує, не мотивує людей ним користуватися. Щоб закон запрацював, необхідно показувати людям успішні приклади його використання".

У свою чергу, медіа-експерт і телеведучий Андрій Куликов скептично ставиться до роботи цього закону. Адже, за його словами, громадяни, які отримали відповіді на свої запити, все одно не вирішили своєї проблеми. Протилежної точки зору дотримується телевізійний репортер Сергій Андрушко, який навів приклад, коли інформаційний запит на основі обговорюваного закону дозволив вирішити проблеми громадян. Зокрема, в одному із українських сіл після такого запиту та освітлення відповіді на нього у ЗМІ сільській громаді було виділено шкільний автобус.

У цілому ж учасники круглого столу дійшли спільної думки, що громадяни повинні активніше користуватися своїми правами і звертатися за допомогою цього закону до органів державної та місцевої влади. Це, у свою чергу, стимулюватиме владу якісніше працювати над виконанням цього закону.

Як відомо, 9 травня набрав чинності прийнятий парламентом 13 січня Закон України "Про доступ до публічної інформації". У серпні 2011 року у ГУ забезпечення доступу до публічної інформації Адміністрації Президента України надійшло 270 інформаційних запитів.

Источник:ForUm