УкраїнськаУКР
EnglishENG
PolskiPOL
русскийРУС

ЄС врятує Україну від "Південного потоку" - експерт

213
ЄС врятує Україну від 'Південного потоку' - експерт

Європейський Союз розпочинає переговори з Азербайджаном і Туркменістаном щодо будівництва Транскаспійського газопроводу (Trans-Caspian Gas Pipeline), який з'єднає через Каспійське море Туркменістан і Азербайджан. Також проект "Транскаспійський газопровід" названо найважливішою частиною загальноєвропейського проекту "Південний транспортний коридор" щодо транзиту газу в Європу. Про можливий розвиток подій і про роль в цих процесах України розповідає експерт Інституту енергетичних досліджень Юрій Корольчук.

Видео дня

"Реалізація проекту "Траснкаспійскій газопровід" як частини Nabucco дозволить країнам ЄС отримувати 31 млрд куб. м газу щорічно. Для України це може виявитися дуже важливим рішенням і дозволить зберегти обсяги транзиту російського газу до Європи на рівні не нижче 100 млрд куб. м щорічно. Адже "Газпрому" все одно доведеться виконувати контракти з постачання газу до Євросоюзу, а ГТС України залишиться найбільш доступною і дешевою для Росії," - зазначив Корольчук.

Також він підкреслив, що активізація Росії в проштовхуванні "Північного потоку" і "Південного потоку" виявилося потужним поштовхом для Євросоюзу. Протверезіння Європи настало після заповнення технічним газом "Північного потоку". Адже найбільш конкурентний європейський проект Nabucco взагалі перестали згадувати, і з 2006 року він сприймається як мало реалістичний. Відтепер європейські лобісти Nabucco мають всі шанси все-таки "обійти на повороті" Росію з її "Південним потоком".

Недарма заяву Єврокомісії про проект "Транскаспійський газопровід" показово було оприлюднено між помпезним запуском "Північного потоку" (6 вересня 2011 р.) та анонсованим підписанням угоди між акціонерами "Південного потоку" (16 вересня 2011 р.). Рішення Єврокомісії з Траснкаспійскому газопроводу грає на руку Україні. Принаймні, тепер Москві буде важче лякати Київ "Південним потоком".

На цьому тлі візит президента Віктора Януковича до Туркменістану є політичним, а не економічним. В енергетичних питаннях не слід очікувати якихось серйозних зрушень: дешевого середньоазіатського газу Україні не бачити. Але спробувати вплинути на Туркменістан і разом дружити проти Росії - це Україні під силу. З Азербайджаном - іншим учасником проекту "Транскаспійський газопровід", - Україна за останні півтора року збудувала комфортні для себе політичні та економічні відносини.

Якщо Україні не вдається домовитися з Росією за столом переговорів, то далі слід використовувати той же арсенал, що й Москва. А Росія в останні роки активно практикує і використовує один інструмент - загрозу (шантаж) обхідних газопроводів. Тому Україна може приєднатися до Євросоюзу та підтримати проект Nabucco як конкуруючий з російським "Південним потоком". І це може зрушити з мертвої точки газові переговори України і Росії.

Якщо до позиції України додати фінансові та лобістські можливості Євросоюзу, то Київ може виграти двічі. По-перше, вибити з рук Росії козир шантажу і урізати транзит газу через Україну після запуску "Південного потоку". По-друге, зберегти обсяги транзиту газу до ЄС через свою територію.