Аварія «Невського експреса»: Хто винен?

196
Аварія «Невського експреса»: Хто винен?

Підрив "Невського експреса" пояснюють десятком цілком правдоподібних версій.

"Війною" російських націоналістів, комуністичною ненавистю до середнього класу і олігархів, сільською заздрістю до "міських", забавами пересічних москвичів, розборками між різними групами еліти...

Поки ж один з основних підозрюваних в підриві потягу Москва - Петербург "Невський експрес" - уродженець Волгоградської області Павло Косолапов. 29-річний бойовик-ісламіст з початку 2000-х років вважається одним з найнебезпечніших терористів на території Росії. Улюбленець Басаєва, він брав участь практично у всіх гучних вибухах в Центральній Росії, через що одержав навіть прізвисько Російський бен Ладен. 13 серпня 2007 року Павло Косолапов вже намагався невдало пустити під укіс перший "Невський експрес". Другим вибухом потягу Москва - Санкт-Петербург волгоградський бойовик неначе реабілітувався перед своїми за "невдалий дебют". Цю версію підтверджують і публікації на сайті чеченських сепаратистів "Kavkaz Center". Тут повідомляється, що російські мусульмани за два дні попередили про майбутній вибух "Невського експреса": "П'ятниця є самим благословенним днем тижня для мусульман. Вона є щотижневим святом для мусульманської Умми. Тому ми обрали саме п'ятницю для завдання ударів по Росії як подарунок на свято (Курбан-байрам)". Лист був підписаний групою, що принесла клятву вірності Аміру моджахедів Кавказу, - Доці Умарову. Версію націоналістів слідчі вже не розглядають, вважаючи, що вони б обрали інший потяг, наприклад Москва-Владикавказ.

Видео дня

Варто сказати, що вірогідність того, що потяг підірвали спецслужби Росії, в Інтернеті обговорюється активніше інших. Мов, суспільство готують до урізування якихось прав і свобод "в цілях безпеки", або відволікають увагу від "менш серйозних проблем". Але тоді Медведєв або Путін давно виступили б із зверненням, повним трагічного пафосу.

Те, що офіційно про "кавказький слід" не йдеться - і це після тієї паніки, яка панувала в Росії після вибухів 10-річної давності! - багатьох наводить на думку: є тут цей слід. А приховують його, щоб не псувати собі імідж сильних і мудрих миротворців, що зупинили війну на Кавказі.

Ще обговорюється цілком очікувана версія, що обстановку в Росії дестабілізують геополітичні супротивники. Падає підозра і на Грузію - може, вона мстить за війну 2008 року? Підозрюються "радянські люди", а також селяни з убогих сіл, що вирішили боротися з "буржуями".

Наразі ж правохоронці шукають підривачів, число загиблих при вибуху потягу зросло до 26 людей, а число зниклих без вісті скоротилося до двох. Щодо українців, поки підтверджується інформація про одного нашоого співвітчизника, що постраждав в результаті теракту. "У петербурзькій лікарні залишається Кирило Верич з травмами середнього ступеня тяжкості, - розповів консул України в Санкт-Петербурзі Максим Лазаренко. - Відомостей про інших загиблих або поранених українців у нас немає, хоча ми перевірили паспортні дані всіх пасажирів трьох вагонів, що зійшли з рейок. Швидше за все, заява про другого українця - помилкова".

Варто також сказати, що вибуховий пристрій, до складу якого входив пластит, тротил і аміачна селітра був оснащений підривником ручної гранати УЗРГМ. Як з'ясували фахівці, приводилося воно в дію за допомогою троса, натягнутого над рейками. Локомотив, зачепивши трос, вирвав кільце з детонатора, після чого прогримів вибух. Другий вибуховий пристрій не спрацював в повну силу через "парасольку" - генератора радіоперешкод, включеного спецслужбами в районі теракту, передає «Ліга».

Поки ж спецслужби РФ намагалися вийти на слід підривачів "Невського експреса", що виходив з Москви до Санкт-Петербурга, в різних районах Дагестану у понеділок спрацювали два вибухові пристрої, ще сім були знешкоджені. Потужність кожної бомби була еквівалентна майже двом кілограмам тротилу. Одна з них спрацювала під пасажирським поїздом №374 "Тюмень-Баку". Завдяки щасливому випадку, потяг не зійшов з рейок, при цьому локомотив протягнув вагони ще близько 150 м по пошкодженому полотну. Цього разу все обійшлося без жертв.