Зарплати не встигають за інфляцією

168
Зарплати не встигають за інфляцією

Сьогоднішня заробітна плата, яку отримує більшість мешканців України, починає втрачати зв'язок з реальністю: за рік заробітки українців зросли всього на 5,4%.

За даними, які оприлюднив 25 липня Державний комітет статистики, темпи зростання реальної середньої заробітної плати в Україні в червні 2008 року скоротилися порівняно з показником червня 2007 року більш ніж удвічіз 11,7% до 5,4%. Також, незважаючи на те, що номінальна зарплата за рік (червень до червня) зросла на 36,3% (за попередній рік на 26,2%), високі темпи зростання споживчих цін призвели до скорочення реального доходу населення. Якщо в червні 2007 року середньорічна інфляція становила всього 13%, то минулого місяця вона була більш ніж удвічі вища – 29,3%.

Видео дня

Спроби якось поліпшити ситуацію ні до чого не привели, оскільки в червні реальна зарплата збільшилася щодо травня на 5,2% – найвищий приріст від початку року. Такий стрибок був забезпечений різким сповільненням інфляції – до 0,8%. Розмір середньої зарплати в Україні до кінця червня сягнув 1936 грн (+6,1%).

Крім того, через високий рівень інфляції навесні цього року в квітні реальна середня зарплата знизилася на 1,8%, а в березні й травні трохи збільшилася – на 0,3% і 0,9% відповідно. Від зменшення реальної зарплати в квітні не врятувало підвищення мінімальної зарплати на 1,98%, або 10 грн, - до 515 грн (номінальна зарплата підвищилася на 2,1%).

Однак у II півріччі, на думку експертів, можна очікувати прискорення зростання реальних доходів. «Якщо зараз середньорічна інфляція становить 29,3%, то наприкінці року ми очікуємо її зниження до 19,4%. Це автоматично відіб'ється на прискоренні темпів зростання реальних зарплат», - повідомила аналітик ІК Dragon Capital Олена Бєлан. Прискорити зростання реальних зарплат може й перегляд держбюджету, запланований на осінь. «У нас зараз профіцитний бюджет, тому в нього внесуть підвищення зарплат бюджетникам», - повідомив директор економічних програм Центру ім. Разумкова Василь Юрчишин.

Новий проект змін до держбюджету-2008, розроблений Кабміном, передбачає перехід до третього етапу єдиної тарифної сітки не з 1 листопада, а з 1 вересня, що має дати змогу у вересні-жовтні підвищити зарплати бюджетникам на 9,6%. Додаткові витрати бюджету становитимуть 1,4 млрд грн. У зв'язку з цим пані Бєлан у IV кварталі прогнозує кілька стрибкоподібних підвищень розміру реальної середньої зарплати.