Лужков вимагає поділити Україну

204
Лужков вимагає поділити Україну

Втрата Севастополя поверне Росію у допетровські часи, коли їй доводилося пробиватися в Азовське і Чорне моря. Про це мер Москви Юрій Лужков заявив в інтерв'ю "Російській газеті" напередодні Дня Військово-морського флоту Росії, передає NEWSru.com.

У найближчу неділю до Севастополя вилетить делегація московського уряду, щоб привітати чорноморців з святом. Але цього разу делегацію очолить не Юрій Лужков, а його перший зам, глава столичного будкомплексу Володимир Ресін. Річ у тому, що українські власті в травні оголосили Лужкова персоною нон грата, і тепер в'їзд на Україну йому заборонений. Українським властям не сподобалися вислови Лужкова про необхідність повернення Росії Криму і Севастополя. Мер Москви став невиїзним, але свою точку зору продовжує відстоювати.

Видео дня

"В день 225-річчя Чорноморського флоту, що відзначався в минулому травні, москвичі відправилися до Севастополя, щоб взяти участь в святкуванні цієї дати. Але відразу ж після прильоту в аеропорт Сімферополя Служба безпеці України вручила мені письмове попередження, що я можу стати персоною нон-грата, якщо і далі наполягатиму на поверненні Росії Севастополя і Криму. Вони думали, що тим самим примусять мене мовчати. Але хіба я можу мовчати?"

"Уявіть собі: на Чорному морі фактично з'являється американський флот. Це в корені міняє ситуацію не тільки у водному басейні, але і тенденції на Північному Кавказі", - відзначив Лужков, відповідаючи на питання, чим загрожує Росії втрата Севастополя. Він критично відгукнувся про угоду, згідно з якою Чорноморський флот базується в Севастополі до 2017 року.

"Тим, хто готував його, мабуть, здавалося, що до цього рубежу ще дуже далеко. Але 2017 рік виявився вельми близьким", - сказав Лужков. За його словами, в результаті "Росія несподівано для себе раптом виявилася північною країною. "А Севастополь, по суті, переданий навіть не Україні, а НАТО", - підкреслив мер Москви.

"Куди флоту рухатися? До Новоросійська? Але цей порт не пристосований для його розміщення", - додав Лужков. На його думку, Росія не може вийти в Чорне море навіть з Азовського, яке теж є вже не чисто російським морем, а міжнародним, російсько-українським, тому що Україна "захопила Крим і мис Тузла і пропускає туди-сюди на свій розсуд, бо ця протока є її територією".

"В даному випадку йдеться про державну політику і політиків, а тут вже на Україні ніяким братерством не пахне. І не тільки зараз, а ще з тих пір, коли ще тільки заснований був цей договір про дружбу. Вже тоді було видно, що там роблять з російською мовою, російськими школами, російськими театрами, зі всією російською культурою, як рвуться в НАТО. Це був 1998 рік. Тому я в числі ще 23 членів Ради Федерації - разом з Ігорем Івановим, Євгенієм Примаковим і іншими - проголосував проти підписання цього договору", - відзначив мер Москви.

Найнеправильнішим же і найнебезпечнішим в цьому договорі, по словах Лужкова, було те, що межі, які склалися до моменту розпаду Радянського Союзу, фіксувалися як міждержавні. "І це при тому, що Україна, коли вийшла з громадянської війни, мала територію у декілька разів меншу, ніж має зараз. За роки СРСР до неї відійшов весь так званий лівий берег. Але для силового тиску на Держдуму і на Раду Федерації за дорученням Бориса Єльцина був направлений весь адміністративний ресурс. В результаті договір "продавили". Треба виправити цю помилку. Ну не вийшло дружби, так давайте розійдемося і цивілізовано поділимо нажите, як це робить нормальне подружжя при розлученні. Природно, без кровопролиття", - запропонував мер Москви.

На думку Лужкова, зараз для "розлучення" наступив відповідний момент, оскільки цього року закінчується термін дії договору. "У нинішньому році закінчується термін дії договору. Продовжувати його немає сенсу. Треба просто запропонувати Україні сісти за стіл переговорів і почати вирішувати питання по Криму і Севастополю, як найбільш неврегульоване в наших відносинах", - заявив Лужків.

"Адже навіть за Конституцією 1936 року (неважливо, якою вона була - сталінською або не сталінською) прописувалися демократичні принципи передачі території від однієї союзної республіки до іншої. А Хрущов, сам вихідець з України, про що можна судити хоч би по українських сорочках, які він часто носив (чи носив він ще і українські шаровари, телебачення тих часів не показувало), рішення про передачу Криму ухвалив одноособово. Не дивлячись на те, що його рішення було незаконним по сенсу і не було законно оформленим за тодішніми правилами! Втім, я думаю, що якби у той час провести навіть референдум, навряд чи б він мав успіх", – нагадав мер.

Він також підкреслив, що в двосторонніх відносинах слід виходити не з відносин російського і українського народів, а з позиції політичного керівництва України.