Президент вимагає від НБУ наситити ринок валютою

147
Президент вимагає від НБУ наситити ринок валютою

Президент України Віктор Ющенко вимагає від Національного банку України стабілізувати курсову ситуацію й публічно зробити прогнози її розвитку.

Видео дня

Як повідомляє прес-служба Президента, про це він заявив під час наради з питань подолання фінансової кризи та стабілізації курсу гривні.

У нараді взяли участь голова Нацбанку Володимир Стельмах і голова Ради НБУ Петро Порошенко, перший заступник голови Секретаріату Президента Олександр Шлапак і заступник голови Секретаріату Андрій Гончарук, голови правлінь найбільших комерційних банків.

Як ідеться в повідомленні, причиною проведення зустрічі в такому форматі є те, що НБУ дотепер не продемонстрував активних зважених кроків у кризовій фінансовій ситуації, хоч рішення РНБО, в якому визначено окремий пункт із приводу дій Національного банку на валютному ринку, було ухвалене тиждень тому.

Рішення містить положення про прозорість виходу з інтервенціями й забезпечення заборони курсу в межах валютного коридору, встановленого Основними принципами грошово-кредитної політики. Через фактичного ігнорування цього рішення наростають панічні настрої і падає довіра до банків, залучені інтервенції НБУ ставлять у нерівні умови професійних учасників ринку, отже, золотовалютні резерви витрачаються неефективно й у результаті такої позиції НБУ курс національної валюти девальвується на 5% щодня. Президент наполягає на тому, що за таких обставин необхідно наситити ринок готівковою валютою, щоб подолати тенденцію до її надактивної скупки. Глава держави вимагає від НБУ стабілізувати курсову ситуацію й публічно зробити прогнози її розвитку.

«Стабілізація завжди починалася зі стабілізації на фінансовому ринку. Стабілізувати ціни й гроші - це завдання номер один. На цій базі відбудовується все - і металургія, і хімія. Відновити довіру людей до гривні, до банківської системи - це питання номер один», - сказав Ющенко.

Він закликав розробити єдиний план дій, який передбачав би конкретний інструментарій захисту інтересів у першу чергу вкладників банків - фізичних осіб.

При цьому Президент зробив особливий акцент на тому, що психологічний фактор довіри з боку людей є ключовим для ефективності антикризових кроків у банківській системі.

Глава держави закликав комерційні банки до солідарної позиції з НБУ. Він запропонував таким банкам спільно пояснити свою позицію.

«Не виключаю того, що банківська система, комерційна банківська система, має зробити окремий меморандум, звернутися до свого головного клієнта - вкладника, й дати чітку ілюстрацію своєї поведінки, як ми захищатимемо його інтереси», - сказав Президент, додавши, що залишається оптимістом з приводу можливостей подолання цієї ситуації.

Окремо Ющенко закликав комерційні банки до чесних дій на ринку. «Немає фатальних обставин, які б сьогодні дозволяли гуляти на ринку, зокрема валютному ринку, таким курсовим ситуаціям. Усі операції, які проводяться на валютному ринку, Мають виходити виключно з чинних норм. Я звертаюся до всіх вас припинити будь-які спекулятивні операції», - зазначив Президент.