newspaper
flag
УкраїнськаУКР
flag
EnglishENG
flag
PolskiPOL
flag
русскийРУС
img

Коаліція штовхає Ющенка до силового варіанта!

Коаліція штовхає Ющенка до силового варіанта!

Президент України підписав указ про розпуск Верховної Ради. Верховна Рада вважає такі дії Президента «неконституційними».

Видео дня

У зв’язку з цим «Центр досліджень політичних цінностей» звернувся до економічних та політичних експертів з питанням: «Як вийти з політичного глухого кута?»

Віктор НЕБОЖЕНКО (керівник соціологічної служби «Український барометр»):

„Есть очень простой путь – дать возможность провести «полувыборы», то есть, когда часть подконтрольных Партии регионов избирательных комиссий не будут участвовать в выборах, или будут их саботировать. Выборы будут недействительными, и это очевидно для всех. А потом перенести выборы на осень – уже настоящие выборы, но на новых условиях, при которых обе стороны пойдут на компромиссы. Это единственный путь бескровного изменения ситуации”.

Олесь ДОНІЙ (голова Центру досліджень політичних цінностей):

„Поки що політичні події в Україні розгортаються за найгіршим сценарієм. Є небезпека невизнання органами державної влади рішень один одного, силового протистояння прибічників різних політичних сил, участь в такому протистоянні силових структур, зорієнтованих або на Президента, або на уряд. В цій ситуації є реальна небезпека для української держави, в тому числі для її територіальної цілісності. Для виходу з політичної кризи повинен бути знайдений компроміс між різними політичними силами. Такий компроміс може ґрунтуватися на наступних принципах:

Рішення щодо конституційності указу Президента має прийняти конституційний Суд. До оголошення вердикту конституційним Судом указ Президента повинен діяти, його повинні визнавати і Верховна Рада і уряд. Негайно повинен відбутись круглий стіл, в якому обов’язково мають взяти участь Президент, Прем’єр, Голова Верховної Ради, бажано залучення лідерів фракцій, політичних партій, громадських організацій, громадських діячів, міжнародних лідерів.

В результаті такого круглого столу має бути визначена нова дата перевиборів. Чому перевибори все-таки потрібні, і чому повинна бути нова дата? Вже очевидно, що без дострокових виборів політична криза не зупиниться. З іншого боку, якщо, наприклад, Конституційний суд визнає неконституційним указ Президента, це буде не лише удар по іміджу Президента. «Посипляться» опозиційні фракції, а в Партії регіонів гору візьме радикально-реваншистське крило, що може призвести до реальної узурпації влади. Щодо двомісячного терміну перевиборів: за такий обмежений час не буде гарантій формування виборчих комісій та прозорого формування виборчих списків. Окрім того, не встигнуть розгорнутися нові політичні проекти, і вибір громадян обмежиться фактично між вже існуючими мегапартіями і блоками, які і так представлені в парламенті. Тобто, ротації еліт по суті не відбудеться, а саме в заміні дискредитованих еліт найбільше зацікавлене суспільство. Тому, як форма компромісу варто було б запропонувати перевибори, але в пізніший термін”.

Вадим КАРАСЬОВ (директор Інституту глобальних стратегій):

„З політичного тупика вийти досить просто – піти на дострокові вибори. І не потрібно створювати нові, додаткові тупики. Мова не йде про розгон Верховної Ради, про заборону парламенту. Мова йде про припинення повноважень цього парламенту і призначення виборів в новий парламент. Владу у народу ніхто не забирає. Владу забирають у конкретних депутатів і в конкретних політичних сил. Народ на нових виборах може або підтвердити повноваження цих депутатів і цих політичних сил, або ж переобрати нові політичні сили. Для того і вводяться в парламентсько-президентських республіках дострокові парламентські вибори, щоби уникнути будь-яких політичних тупиків. Так що не потрібно вихід з тупика перетворювати в новий політичний і конституційний тупик”.

Михайло ПОГРЕБІНСЬКИЙ (директор Центру політичних досліджень і конфліктології):

„Треба повертатися до конституційного поля, до поля раціональних вчинків. Рішення Президента про розпуск Верховної Ради є не лише антиконституційним, а й антираціональним. Тобто абсолютно очевидно, що воно не може бути виконано. Було абсолютно очевидно, що Верховна Рада не погодиться, гроші не будуть виділені і т.д. Приймаючи рішення, Ющенко не міг не розуміти, що воно не може бути виконаним.

Треба знайти адекватних ситуації посередників, які могли б переконати Президента в тому, що він повинен повернутись в конституційне поле, відмінив свій указ, а Верховна Рада мала б відмінити свої постанови що стосуються ЦВК, крім того переконати правлячу коаліцію піти на поступки в законі про Кабмін далі, ніж на них вже пішли. І повернутись до ситуації «життя за законом». А інший шлях - це силове протистояння”.

Володимир ФЕСЕНКО (голова правління Центру прикладних політичних досліджень «Пента»):

„Перш ніж виходити з політичного тупика, обидві сторони спробують апелювати до народу, до «свого народу», а вони це вже зробили через відповідні заяви. Вони спробують вивести свої прихильників на вулиці, продемонструвати свою силу, народну підтримку своїх дій. І лише після того, коли буде очевидно, що жодна з сторін таким чином не перемагає, вони вимушені будуть сісти за стіл переговорів. Я не виключаю, що нинішній тиждень буде в прямому і переносному сенсі Страсним. Тижнем, але сподіваюсь, що на святе Христове Воскресіння здоровий глузд, інстинкт самозбереження поведе наших політиків за стіл переговорів.

І тут можливі варіанти. Або вони домовлятимуться на умовах нульового варіанту, тобто повертаються в ситуацію до проголошення дострокових парламентських виборів і шукають компроміс на умовах, які запропонував Ющенко: тобто гарантії не розширення коаліції, спільна оптимізація конституційного процесу, спільне вирішення кадрових питань по силових структурах і т. д. Але поки що все це малоймовірно. Швидше за все будуть домовлятися про формулу дострокових виборів. І тут, на жаль, але дуже ймовірним буде зустрічна вимога з боку коаліції. Єдиним виходом з ситуації буде проведення дострокових як президентських, так і парламентських виборів. Це ще один варіант виходу з кризи.

Слід враховувати також, що до 27 травня провести вибори неможливо, і всі фахівці про це кажуть. А якщо буде взятий курс на проведення виборів в одній частині країни, то це шлях до розколу країни”.

Микола МИХАЛЬЧЕНКО (президент Української Академії політичних наук):

„Вихід з політичного тупика шляхом переговорів вже майже неможливий. Якби вчора Верховна Рада не прийняла рішення про скасування повноважень діючої ЦВК, що є грубим порушення Конституції, то компроміс був би можливий. Але тепер ситуація зайшла не в тупик, а на проблему вирішення. Тобто яким шляхом вирішити цю проблему? Або Кабінет Міністрів іде назустріч Президенту щодо фінансування виборчої кампанії, а Верховна Рада не погоджується, але мовчки. У іншому випадку можливий силовий варіант.

Це не обов’язково збройний варіант, не застосування сили за російським сценарієм 1993 року, але силовий, коли Президент буде змушений застосувати силу для того, щоб провести свій указ в дію. Це найгірший варіант, але десь на 70% ситуація рухається в цей бік”.