На три дні до Польщі з'їхалися лемки з усього світу

687
На три дні до Польщі з'їхалися лемки з усього світу

Традиційний фестиваль “Лемківська ватра” – найбільше свято для представників цього етносу. Його проводять із 83 року минулого століття. Традиційно - у лемківському селі Ждиня, неподалік словацького кордону.

Видео дня

Лемки розповідають, що завжди шанували свої звичаї і традиції. А тому на фестиваль до Ждині завжди приїздить чимало людей. Тут можна почути різні мови, однак усіх об”єднує пісня. Польські та словацькі молодіжні гурти співають народні пісні на сучасний манер.

Самі ж лемки кажуть, щоб відчути їхню душу, треба слухати лемківські пісні.

Володимир Ропецький, голова товариства “Лемківщина”:

- Чарівна лемківська пісня, вона настільки багата, вона настільки моральна, вона настільки духовна, вона, якщо хочете по-панські еротична. Слухаєш лемківську пісню, в тебе мимоволі мліє серце.

Неодмінним атрибутом фестивалю є наметове містечко. Люди намагаються заздалегіть зайняти кращі місця, щоб постійно бути у вирі подій. І молоді і старші на святі не пропускають можливості повправлятися у лемківській бесіді.

Лемкі:

- Є дуже багато молодежі, співають по свойому, бесідують, беруть учвсть в конкурсах лемківських, також в забавах.

- Стараємося, як найчастіше спотикати, інтегрувати, ну впередовсім бесідувати із собою по лемківські, співати, гуляти.

Атмосфера свята не полишає лемківські гори три доби. Після народних колективів, на цілу ніч сцену займають рок та поп-гурти. Цього року в рідні гори приїхало понад десять тисяч лемків. Організатори тішаться, що на фестиваль усе частіше приїжджають люди, які хоч і не лемки, проте хочуть гарно провести час та долучитися до багатої лемківської культури.

Філіп Іконяк, учасник фестивалю:

- Їдуть тисячі кілометрів, навіть тут були з Австралії тамтого року. Зараз є з Америки і сьогодні зрана чув мову італійську. Тут спотикаються такі навить сім”ї, що давно, давно не виділися. І ту якось знайдуються.

У неділю фестивальну ватру загасять. Але неодмінно через рік лемки знову зберуться у Ждині. Вони оберігають свої традиції та хочуть щоб про них знало якомога більше людей.

http://5tv.com.ua