Найжорстокіші диктатори світу

19,2 т.
Найжорстокіші диктатори світу

У двадцятці «лідерів» - троє керівників пострадянських країн

Популярний американський тижневик Parade (тираж - 37 мільйонів примірників!) недавно опублікував щорічний рейтинг найбільших диктаторів світу. Цей далеко не почесний список сформовано за даними авторитетних у світі правозахисних організацій - Human Rights Watch, Freedom House, Reporters without Borders і Amnesty International. “Диктатор - глава держави, який єдиновладно розпоряджається життями своїх громадян і якого неможливо усунути від влади законним шляхом”, - зазначає журнал. У рейтингу загалом двадцять тиранів, серед яких і добре знайомі нам лідери пострадянського простору. Президент Узбекистану Іслам Карімов посідає 5-ту сходинку, лідер Туркменистану Сапармурат Ніязов має 8-ме місце, а білоруський “бацька” Олександр Лукашенко - 14-те. За останній рік покинули першу десятку списку лівійський лідер Муаммар Каддафі й президент Пакистану Первез Мушарафф. Найжорстокіші ж світові тирани, за версією Parade, це Омар аль-Башир (Судан), Кім Чен Ір (Північна Корея) і Тан Шве (М’янма).

Видео дня

Кривава масакра у провінції Дарфур

На вершині диктаторського хіт-параду другий рік поспіль перебуває 62-річний президент Судану Омар аль-Башир, який править цією країною з 1989 року. Аль-Башира “оцінили” завдяки розпочатій ним 2003-го року воєнній кампанії проти етнічних і релігійних меншин, під час якої у суданській провінції Дарфур було вбито щонайменше 180 тисяч осіб. Два мільйони людей покинули свої домівки, рятуючись втечею. Сьогодні армія Башира й підконтрольні йому арабські бойовики-“джанджавіди” вже не спалюють селищ у Дарфурі. Тому що там уже практично немає що спалювати… Час від часу урядові війська атакують табори дарфурських біженців. Світові ЗМІ назвали те, що діється в Судані, “гуманітарною катастрофою”.

Гігантський концтабір «улюбленого керівника»

Північнокорейському диктатору Кім Чен Іру 63 роки, країною він керує з 1994 року. Минулого року він також займав другу сходинку рейтингу, а за підсумками 2002-2003 років Кім Чен Ір удостоївся “почесного” титулу найбільшого диктатора планети. Для режиму, який збудували “улюблений керівник” Кім Чен Ір та його покійний батько “великий вождь” Кім Ір Сен, найбільше підходить визначення “гігантський концентраційний табір”. Це найбільш тоталітарне суспільство у світі, комуністичний режим повністю контролює життя громадян. Під керівництвом династії Кімів КНДР займає останнє місце в світі щодо наявності свободи слова й політичних прав. Майже 250 тисяч осіб перебувають у “таборах перевиховання”, сотні тисяч на межі голодної смерті. Середньостатистичний хлопчик КНДР на 20 см нижчий і на вісім кілограмів легший від свого південнокорейського ровесника.

В армії М’янми служать 11-річні діти

На третьому місці вже вдруге поспіль - президент М’янми (колишня Бірма), 72-річний генерал Тан Шве, який керує країною з 1992 року. У листопаді 2005 Тан Шве несподівано перевів свій уряд із Рангуна, який протягом останніх 120 років був столицею країни, до Пійнмани - регіону, віддаленого від Рангуна на 150 км. Держслужбовців попередили лише за два дні перед переїздом, після чого чиновників на військових вантажівках доправили на нове місце роботи. Відтоді про них не чути… М’янма займає перше місце у світі за кількістю дітей, яких використовують як дешеву робочу силу. В армію дітей у М’янмі рекрутують з 11 років! Тривалий домашній арешт лідера демократичної опозиції, лауреата Нобелівської премії миру 1991 року Ауни Сан Су Чжи нещодавно продовжили ще на півроку. Той, хто проїде повз її будинок, ризикує бути заарештованим…

Ферми у білих забрав, але інфляції не приборкав…

На четвертому місці - африканський диктатор, президент Зімбабве Роберт Муґабе. Йому 81 рік, країною керує чверть століття. У колись заможній Зімбабве найвищий рівень інфляції в світі, безробіття сягає 80%, а кількість ВІЛ-інфікованих перевищує 20% від загальної кількості жителів країни. Середньостатистична тривалість життя в країні зменшилася з 62 років у 1988-му до 32 років зараз. У 2000 році Роберт Муґабе почав забирати ферми у білих власників, і сільське господарство швидко занепало. У 2005 році президент Зімбабве провів операцію “Очищення від бруду”, під час якої близько 700 тисяч людей насильно виселили з їхніх домівок і витіснили з бізнесу. Причиною цієї кампанії стало бажання Роберта Муґабе припинити протести його політичних опонентів.

Масове вбивство в Андижані

Замикає п’ятірку “лідерів” 67-річний президент Узбекистану Іслам Карімов, який керує країною з 1989 року. За рік він стрибнув з 15-го на 5-те місце рейтингу. Раніше найсерйознішим злочином режиму Карімова вважалися тортури у його в’язницях. Але 13 травня 2005 року Карімов віддав наказ про масове вбивство, яке не вдалося приховати. У місті Андижані натовп силою звільнив місцевих бізнесменів, які чекали на вирок у тюрмі, після чого на площі розпочався мирний мітинг. Карімов наказав військам розстріляти сотні невинних чоловіків, жінок і дітей… Закон від 2003 року надав президенту Карімову та його родичам безстроковий імунітет.