newspaper
flag
УкраїнськаУКР
flag
EnglishENG
flag
PolskiPOL
flag
русскийРУС
img

Одного Порошенка розміняли на цілий уряд

Одного Порошенка розміняли на цілий уряд

Провідні політологи та експерти країни зібралися за "круглим столом" ВЛАДИ

- Як сприймати відставку уряду?

Олег Медведєв, політтехнолог, радник Юлії Тимошенко: - Відставка уряду дуже схожа на зраду президентом провідного гравця. Гравця командного. Ще два тижні тому він, виступаючи на Майдані, давав позитивну оцінку уряду. Розмін Порошенка на цілий уряд - це більш ніж цинізм. Це абсурд, що розгляд персональної справи Порошенка перетворився на урядову кризу. Навколо президента півроку діяла група людей, яка систематично дезінформувала його щодо діяльності Тимошенко і створювала їй образ головного ворога Ющенка. Їм вдалося переконати президента, що за виступом Зінченка стоїть Тимошенко. На їхню думку, ураган у США також організувала Тимошенко. Вона винна в тому, що така ж гарна, розумна і популярна.

Видео дня

- Чи можна говорити про відкриту війну між Тимошенко і Ющенком?

Вадим Карасьов, директор Інституту глобальних стратегій: - Це напіввідкрита війна, але війна. То буде дуже гостре протистояння. В країні буде два полюси: Ющенко, який концентруватиме своїх прихильників, та всі невдоволені разом із Тимошенко. Суспільство і так розколене. І саме оцими відставками й новими призначеннями Ющенко поклав край розколам, котрі можуть бути в політиці, але не в державному апараті. У владі відбувається консолідація. А конфлікти йдуть у політику, як це і має бути.

- Тобто Тимошенко остаточно пішла в опозицію?

Андрій Єрмолаєв, керівник центру соціальних досліджень "Софія": - Передчасно говорити про відкриту опозицію Тимошенко. Ющенко намагатиметься з нею домовитися мінімум про толерантну гру на виборах і максимум ( про блокування. В Юлії Володимирівни, думаю, достатньо глузду, аби не починати відкриту компрометуючу кампанію проти Ющенка. Бо до неї теж є дуже багато запитань.

- У Тимошенко є вибір?

Олег Медведєв, політтехнолог, шеф-редактор сайта "Обозреватель", радник Юлії Тимошенко: - Перед нею два шляхи. Перший: ще трохи поборотися за президента, щоб його остаточно не знищили як національного лідера "помаранчеві" оліхарги. Другий: іти в опозицію до Ющенка. У Тимошенко тепер розв'язані руки. Вона відпочине, хоча ця перерва технічна. Я радив їй процитувати слова Ющенка 4 роки тому, коли він сказав: "Я їду, щоб повернутися". Він учинив з нею, як із ним Кучма колись.

- Чи може розігратися сценарій Бацька-2: Ющенко візьме всю владу у свої руки раз і назавжди?

Олег Соскін, директор Інституту трансформації суспільства: - Ющенко створює єдиний президентський центр влади, і про це свідчить призначення Рибачука на держсекретаря. Це людина маніпульована, офіс-менеджер Ющенка. Єхануров теж людина несамостійна та командна. Ющенко зосереджує в руках усю повноту влади. Думаю, він не відмовиться від послуг ні Порошенка, ні Третьякова, ні Жванії, ні Червоненка - він буде з ними до кінця. Ющенко посилить централізацію і посилить функції силових відомств. На початку 30-х у Німеччині один неспроможний маршал вивів на арену фюрера Гітлера. Це треба пам'ятати. Нам усім треба зараз тиснути на Ющенка й не дати йому змоги узурпувати владу.

- Значить, політреформи не буде? Ющенко не захоче 1 січня віддати владу новому уряду і парламенту.

Андрій Єрмолаєв, керівник центру соціальних досліджень "Софія": - Ситуація, яка склалася, однозначно унеможливлює будь-які способи Ющенка заблокувати політреформу. Ніхто з гравців у парламенті не піде на поступки президентові. Порівняно з початком року в Раді він має набагато менше союзників. Політреформа буде.

- Війна Тимошенко - Порошенко актуальна?

Вадим Карасьов, директор Інституту глобальних стратегій: - Вона вже не актуальна. Якщо війна, то між Тимошенко і Ющенком. Порошенко вже не при справі. Без державного ресурсу Порошенко політично нестійкий, у нього немає політичного статусу, як у Тимошенко. Юлія Володимирівна ( самостійний гравець, а Порошенко може грати, тільки спираючись на державний ресурс.

- Яким буде новий уряд?

Олег Медведєв, політтехнолог, радник Юлії Тимошенко: - Більша частина колишнього уряду перекочує до нового. На 100% залишиться Кінах ( він постійний член Кабміну. Луценко залишиться. Білозір - усе ж кума президентові! Тарасюк залишиться. До речі, мені б навіть хотілося, щоб він залишився, бо відстоює інтереси країни.

Світлана Конончук, керівник політичних програм Українського незалежного центру політичних досліджень: - Новий прем'єр не повинен мати амбітних планів на вибори. Думаю, частина міністрів залишиться, але по кожному міністерству шукатимуться професіонали, які мають компенсувати прорахунки.

- Якою тепер буде розстановка сил на парламентських виборах?

Ігор Когут, директор Лабораторії законодавчих ініціатив: - Посилилися позиції Тимошенко і значно зменшилися - теперішньої номенклатури (НСНУ). Політичну відповідальність за ситуацію в країні візьме НСНУ, і ця партія стане кістяком нового уряду, доля якого незавидна з огляду на важку зиму. До провладної когорти будуть наближатися трудовики. Загалом розігрувати місця в парламенті будуть 5-6 сил. А переформатування політичних сил відбулося на користь нової "помаранчевої" опозиції - людей, котрі притримуються принципів Майдану.

- Що буде з рейтингами основних учасників скандалу?

Ірина Бекешкіна, науковий керівник фонду "Демократичні ініціативи": - Рейтинг Ющенка впаде, він утратить частину прибічників і навряд чи отримає нових. Про рейтинг Тимошенко судити важко. Вона принаймні не втратить. Із Порошенком усе зрозуміло - його рейтинг і так був від'ємним, тобто недовіра переважала над довірою. Його рейтинг стане ще меншим, і Порошенко в громадській думці все більше набуватиме характеристик Медведчука, який тривало був лідером антидовіри.

- Як це все вплине на рейтинги партій і блоків, учасників виборів?

Ірина Бекешкіна: - Відбудеться відплив від могутнього блоку "Наша Україна". Усе може розподілитися між невеликими партіями. Частина людей, яким набридло це протистояння, збільшать рейтинг Литвина. Тимошенко піде на вибори самостійно, і частина людей Майдану підуть за нею.

- Які шанси в традиційної опозиції - Медведчука, Януковича?

Ігор Когут, директор Лабораторії законодавчих ініціатив: - Не бачу для них жодних перспектив - вони ще ніяк не скористалися із прорахунків президента та уряду. Сьогодні в них розв'язаніші руки, їх критика виглядатиме змістовнішою, але все одно вони ще не оговталися від минулого року.

- Що буде в економіці?

Ігор Бураковський, директор Інституту економічних досліджень та політичних консультацій: - Попри розчарування, населення, навчене досвідом останнього півріччя, не побіжить сьогодні ж скуповувати товари й харчі і й не буде створювати ризику для банківської системи. В інтересах кожного - щоб не було обвалу долара. Спровокувати паніку можуть лише емоційні заяви політиків. Ускладниться проходження великої кількості прогресивних законопроектів через Верховну Раду ( передусім щодо вступу в СОТ. Загроза тайм-ауту в бюджетному процесі теж суттєва. Виникнуть проблеми з виконанням цьогорічного бюджету. Його 100-відсоткове виконання залежить від реприватизації, і якщо на продаж "Криворіжсталь" уже оголошено конкурс, то подальша доля Нікопольського заводу феросплавів у підвішеному стані. Інвестиційний клімат в Україні не погіршиться. Прикро, що відкладаються на невизначений термін прийняття Податкового кодексу й територіально-адміністративна реформа, які вперше за останні 10 років могли стати реальністю.

- Команда Майдану взагалі існувала як команда?

Олег Соскін, директор Інституту трансформації суспільства: - Це було ополчення проти Кучми. Завдання було виконане, але групи, які об'єдналися проти Кучми, різні. Тепер почався розкол, бо в них інтереси різні. Проти Ющенка повстали польові командири (Стецьків, Томенко, приєднається Луценко, Філенко й очолить бригаду Зінченко) ( вони вирішили створити власний проект у рамках "Пори". Враховуючти те, що Каськів працював у фонді "Відродження", який фінансував Сорос. Вимальовується й така картина.

- На Львівщині кадрові зміни будуть?

Ігор Балинський, політолог, співробітник ЛНУ ім. І. Франка: - Є сенс їх очікувати. Неодноразово звучала думка, що нова владна вертикаль у регіоні працює вкрай неефективно. Ідеологічно грамотно було б, якби провладна партія НСНУ частково відкликала своїх губернаторів. Коли Тимошенко піде самостійно, то проект мегаблоку похоронений. І, аби не втратити той мінімальний електоральний ресурс, є сенс частково дистанціювати партію від влади. Тому були б логічним або вихід Олійника з НСНУ, або його відставка й перехід на партійну роботу. Це було б цивілізовано, адже організаторами кризи стала верхівка НСНУ ( Порошенко і Зінченко.

- Треба чекати розчарування людей Майдану?

Світлана Конончук, керівник політичних програм Українського незалежного центру політичних досліджень: - Розчарування є. І якщо не буде реалістичних кроків і бачення недалекого майбутнього, не буде дано орієнтира, то розчарування зросте. У влади ще є час зібрати інтелект і волю, щоб до виборів підійти з доробком.

Остап Дроздов, Юлія Куринкіна, Вероніка Савченко www.argument-ua.com