Неправдою світ пройдеш, назад не повернешся

Неправдою світ пройдеш, назад не повернешся

Продовження. Початок дослідження читайте тут: https://www.obozrevatel.com/news/2005/12/1/66616.htm

Видео дня

Неправда друга: про ріст цін.

Сказати, що 2005 року ціни не продовжували рости було б чистісінькою брехнею. Ціни ростуть практично завжди і, між іншим, усюди. Інша справа, як ростуть. Дійсно, були цього року пригоди і з м’ясом, і з цукром. З бензином теж були проблеми. Останнім часом полізли ціни на картоплю. Але всі такі речі можуть бути пораховані. Що, між іншим, завжди робилось і робиться. Тому знов -таки варто розглянути данні статистики.

Я вже колись розповідав, що понад десять років цією справою у нас керує пан Осауленко. Одна й та ж людина. Прем’єрів і президентів багато. А він, за малим виключенням в часи сан-франциського сидільця Павла Лазаренка, беззмінно вантажить і вантажить нас тими цифрами. Тому говорити, що вчора він видавав цифру погану, а сьогодні дає хорошу, - справа гранично невдячна.

В статистиці найбільш важливими при розгляді цін є два показники: індекс споживчих цін (ІСЦ) та індекс цін виробників промислової продукції (ІЦВ). Навряд чи варто якось роз’яснювати зміст цих критеріїв.

За весь час існування незалежної України лише одного року (2002) ціни на споживчі товари, які купує населення, зменшилися протягом року. З таблиці 5 ми бачимо, що ніяким чином не можна говорити про якісь значущі відмінності у зростанні споживчих цін між 2004 і 2005 роками. Більше того, попередній прогноз говорить про значення ІСЦ на кінець року в межах 9,8%. Хоча останнім часом схиляються до думки, що він буде сягати 11%, а може навіть 12%. Тобто ніяк не більше, ніж у минулому році.

Дещо інакше виглядає справа зі зростанням індексу цін на промислову продукцію. Він цього року буде майже вдвічі меншим, ніж минулого року. Це викликано тим, що ситуація на світовому ринку металургійних виборів продуктів хімічної промисловості до певної міри погіршилася. Звідси відбувається зменшення цін на ці товари з тим, щоб втриматися на ринку. Або якщо не зменшення, то дуже невеличке зростання. Загальний характер зміни цього критерію видно з таблиці 6. Картину зміни ІЦВ в залежності від виду промислової діяльності від 2004 до 2005 року ми бачимо на рис.9. Для металургії та оброблення металу ця метаморфоза просто разюча. В 2004 році ІЦВ для цієї групи виробів дорівнювала 130%, вже у цьому році – 103,6%. Для продуктів хімпромисловості 111,0 і 14,1 відповідно.

Для більшої наочності покажемо динаміку процесів на діаграмах (рис.8).

Здається, нам вдалося відтворити повну картину зростання цін за 9 місяців цього року. Ми не можемо не засвідчити, що ціни на споживчі товари збільшувалися. Зрозуміло, якогось позитиву в цьому немає. Але величина цього підйому аж ніяк не більша, ніж минулого року. Навпаки, вона навіть менша. З цінами виробників промислової продукції цього року справа набагато краща, ніж рік тому.

Тому, резюмуючи, можемо засвідчити, що і в цьому питанні панове-опоненти теж вдаються до пересмикування фактів і обману.

Неправда третя: падіння виробництва.

Отут дійсно є певні речі, які вимагають серйозного аналізу і осмислення. Хоча якщо підходити формально, то і тут твердження опонентів з табору регіоналів щонайменше неправдиві. Ніякого падіння виробництва не відбулося. Кумулятивно, накопичувально і в цьому році, від січня до вересня, обсяги промислового виробництва зросли на 3,2%. Але ніде правди діти: того року зростання було набагато більше: 12,5%. На рис.10 ми можемо побачити цілісну картину динаміки зростання промисловості.

Якщо ви уважно придивитесь, то побачите, що починаючи з березня 2004 року відбувається практично невпинне уповільнення темпів підйому виробництва. Викликано воно декількома причинами. По-перше, слід сказати, що наша господарка практично вибрала до кінця можливості екстенсивного розвитку. Без суттєвих структурних змін нового, якісного стрибка тут не відбудеться. До цього також треба додати погіршення для нас ринкової кон’юнктури. Тобто цей процес почався не в цьому році, а набагато раніше. Розігрітість нашої економіки дається взнаки.

Щоб краще зрозуміти, приведемо ще дві діаграми, які по-різному, але доповнюють цю картину.

Більше того, десь починаючи з липня місяця, процес починає отримувати зворотню динаміку. Це підтверджують також попередні відомості про стан справ у жовтні і першій половині листопада.

І в цьому випадку висновок є близьким до попередніх: брешуть наші «друзі». Не так брутально, як у перших двох наших екскурсах, але все-таки брешуть.

Неправда четверта: занепад сільського господарства

Особливо блюзнірськи виглядають оті оманливі сентенції сьогодні, коли я пишу ці рядки, в день поминання безвинно убієнних співгромадян наших в часи того страшного голодомору. Але і я пам’ятаю 1946-1947 роки. Збирання колосків, я малий, мені шість з половиною років. Я повзу після обіду (маленький куслик гливкого хліба і маленька німецька пляшечка криничної води) стернею. Бо де такій дитині вісім годин в нахил визбирувати ті поодинокі колоски?

Пани-регіонали і соціал-демократи з нуликом скиглять у панахиді над нашим селом. А скільки ті зерно- і цукротрейдери приклали зусиль до цієї справи поховання сільськогосподарського виробництва? А як інші ділки допомагали винищувати тваринництво?

Та все ж і тут давайте подивимось цифри. Одразу зазначимо декілька основних показників. Обсяг виробленої продукції сільського господарства збільшився за січень-вересень 2005 року на 3,4%. Дійсно, в минулому році відбулося зростання аж на 19,9%. Тільки треба пам’ятати, що у 2003 році за пана Януковича відбулося падіння на 11%. Тому, якщо порівняти 2004 з 2002 роком, то зростання в цілому буде на 6,7%. Не набагато більше, ніж в цьому році. Щоб якось побачити стан речей, роздивіться рис.13.

Якщо ми подивимося одночасно динаміку обсягів реалізації сільськогосподарської продукції, то якоїсь значної різниці у ті ж 2004 і 2005 роки немає. Ріст у 2004 році – 19,4%, а на 1 жовтня 2005 року – 17%.

Треба зазначити деякі позитивні зрушення у цій галузі. За 9 місяців поголів’я великої рогатої худоби зросло на 3,6%, свиней аж на 15,2% (в 2004 році на 1%), птиці – на 35,6%. І знову всі ми прекрасно розуміємо, що проблеми в селі у нас є. Проблеми величезні. Але їх не вирішили в 2004 році. Якісь проблиски з’явилися в цьому році, але поки що дуже малі.

Тому в цій галузі якихось провалів не відбулось. Не дивлячись на всілякі кризи. Ще раз звертаю увагу, що попри широко розрекламовану м’ясну кризу, підйом цін на худобу та птицю в 2004 році був на 48,2%, а в цьому році менше – на 39%. Тому і тут брехня, менша, але все одно брехня.

Резюме

Про репресії говорити не буду, бо, здається, все закінчилося великим пшиком. Де той Колєсніков? Кушнарьов скоро вскочить до парламенту. Хтось повтікав в Росію і робить всім нам звідти козу.

А от щодо всього іншого, як ви бачите, брехні багато. Аж дуже багато. Он дивився по каналу «Україна» інтерв’ю Медведчука. Той ні перед чим не зупиняється. Економіка на межі колапсу. Інвестиції зменшилися в 10 разів. Президент шпетив пані Юлю за падіння темпів приросту тих інвестицій. А Медведчук - запросто. МОвляв, «за такою пиятикою ріж останній огірок, тобто брехати - так брехати. І все для добра народу. Совість – то справа десята.

До речі! Отой агітаційний кліп регіональників про стрілочки (одна, їхня, вверх, а друга, помаранчева – вниз) щез з екранів. Мабуть, перелякалися, що я їх виведу на чисту воду. Тому й зняли. Чому бояться мене, а не помаранчевих? Бо їм не до того, між собою миряться. Аж так миряться, що й близько не підходь, дістанеться.

Могли б ще багато й багато розповісти вельми цікавого. І що рівень безробіття впав. Саме так: впав, а не піднявся. І про те, як скоротилася доля фальшивого експорту, бо таки трохи притисли спритників. І чому це при «різкому загостренні» українсько-російських стосунків, обсяг експорту з України до нашої сусідки збільшився на 21,2%. І темпи цього зростання були на 17,8% більші, ніж у 2004 році. Економіка в даному випадку випередила політику.Хотів би наостанок навести ще одну цифру, яка стосується Росії. Так-от: там в липні місяці цього року відбулося зменшення обсягів промислової продукції в порівнянні з липнем місяцем 2004 року. Наскільки мені відомо, цей процес не покращився в наступні місяці. Цікаво, як на це зреагували наші регіонали? Пан Янукович як раз днями був на з’їзді своїх побратимів з «Єдиної Росії». Чи не радив він своїм російським друзям розібратись зі своїми президентом і прем’єр-міністром, які довели Росію до «колапсу і економічної кризи». Адже саме так наші біло-сині називають ситуацію в українській економіці, де становище набагато краще. А то ж відбувається в країні, де нафтодолари течуть невпинною рікою, хоч греблю ними гати.