ГлавнаяБлоги

В данном разделе посетители сайта сами генерируют контент. Редакция «Обозревателя» не несет ответственности за этот контент.

Українська реформа державної служби: рецепт успіху – повне перезавантаження!

2.4т

Українська реформа держслужби: рецепт успіху – повне перезавантаження!

Будь-яка реформа – це, перш за все, оновлення та зміни , які зазвичай дуже важко сприймаються тими, хто є частиною системи.

З 62 запланованих урядом реформ –реформа держслужби, чи не найважливіша. Адже саме чиновники потім формують ті умови, в яких ми живемо.

Держава – це як кровоносна система і якщо її судини ( чиновники) не дієздатні, то уся система перестає працювати.

Держапарат є базою, ключем від будь-якого державного органу і без правильної бази, усі інші реформи, в якому б відомстві вони не були заплановані - марні.

Втілити ці реформи без правильних кадрів просто неможливо. Тож реформа українського держапарату просто життєво необхідна країні.

Необхідність змін

Про те, що державний апарат України потребує реформування свідчить вже хоча б той факт, що країна, де, загалом, на державній службі перебуває до 300 тисяч українців, сьогодні посідає останні місця в міжнародних рейтингах за якістю врядування ( 114 місце за показником Public-sector performance рейтингу Global Competitiveness Index WEF).

Тобто, чиновників багато, а результату їх праці, як не було, так і немає.

Перше, що необхідно зробити для реформування держапарату – це скоротити його чисельність та на основі прозорих, відкритих конкурсів пустити свіжу кров.

Це повинні бути нові люди з аналітичним мисленням, гарною освітою, знанням, як мінімум, англійської мови та які ще не були частиною старої системи.

По-друге, важливим елементом у їх відборі є безпартійність та повна відмова від непотизму.

Призначення повинні бути здійсненими в залежності від знань та умінь, а не через партійно-особисті призначення на посади своїх людей.

Чиновники мають служити на благо держави, а не обслуговувати інтереси конкретної особистості.

Так, в Україні вже було створено інститут державних секретарів, які призначаються у міністерствах на п’ять років. Саме вони повинні слідкувати за дотриманням політичної нейтральності у призначеннях.

Далі, функції міністерств повинні бути зміненими.

На сьогоднішній день, населення не відчуває, що воно розуміє дії урядових відомств та міністерств.

Громадяни та бізнес дізнаються про рішення останніми і дуже часто на етапі, коли внести зміни вже запізно.

Слід розробити плани комунікації державного апарату з населенням для розуміння політики відомств.

Будь-яке рішення, прийняте міністерством, має пройти довгий шлях із обговорення ідеї, її схвалення, чи не схвалення громадськістю, вироблення загального підходу до вирішення проблеми і лише тоді – процес підготовки нормативних актів.

Міністерства мають аргументувати свої рішення та через спілкування з населенням та спеціалістами досліджувати всі можливі варіанти вирішення існуючої проблеми.

Західний досвід

Україна вже почала отримувати кошти у рамках бюджетної підтримки від ЄС у розмірі 100 мільйонів євро за програмою "Підтримка комплексної реформи державного управління в Україні".

Так, у травні 2017 бюджет України отримав перший транш, 10 мільйонів євро.

Даний факт підштовхує країну для розвитку та, ніби, говорить, що для реформи державного апарату також було б корисно подивитися на те, як саме, ті ж самі реформи вже реалізовувалися у світі.

Звісно, треба враховувати особливості та специфіку кожної країни окремо, проте багато найуспішніших держав світу, таких як США, Франція, Німеччина, Британія, пройшли через те ж саме і корисно дізнатися яким чином країнам вдалося втілити дану реформу у життя.

У Франції на проходження служби впливає кар’єрна модель державної служби. Не вдаючись у деталі, слід перерахувати ті особливості, які будуть, найбільш корисними для України: ієрархічна організація системи державної служби з чітким розподілом обов’язків, контроль за місцевою бюрократією із центру, конкурсна система відбору кадрів для державної служби.

Прийняття на державну службу здійснюється на основі конкурсу за допомогою двох можливих варіантів: здачі екзаменів і проходження тестів та співставлення послужних списків кандидатів на посаду.

Суть державної служби Франції у впевненості, що добросовісне виконання працівником його службових обов’язків гарантує йому стабільне матеріальне забезпечення, яке поступово збільшується.

Таким чином, чиновник не має права займатися ще чимось окрім державної служби. Наприклад, займатися бізнесом, як це часто можна побачити в українських реаліях.

У Великобританії реформування державної служби розпочалося порівняно нещодавно- у 70-ті роки XX століття була запропонована нова модель цивільної служби – менеджеральна.

Сенс реформи у запозиченні ефективних методів керівництва з бізнесу.

В основу реорганізації цивільної служби було покладено американську модель адміністративно-державного управління.

Реформа була спрямована на скорочення витрат міністерств і відомств, у тому числі й за рахунок звільнення частини державних службовців.

Британці створили чіткі критерії оцінки професіоналізму державних службовців. Саме від якості виконаної роботи залежить їх просування по службі.

Здається, найцікавішим прикладом для України буде реформа державного апарату США, адже ця країна завдяки чіткому розподілу повноважень між трьома гілками влади ( виконавчої, законодавчої та судової) вважається однією з найбільш політично стабільних у світі.

Причиною реформи держапарату стали неефективність адміністративно-державного управління та надмірні витрати на обслуговування державних службовців наприкінці 70х років ХХ століття. Проблема, яка видається до болю знайомою українцям.

Особливістю проходження державної служби в США є те, що вона поділяється на конкурсну та виключну.

«Конкурсна» - це коли усі призначення на службу здійснюються лише шляхом відбору кандидатів на конкурсних засадах.

І в результаті, понад 90% усіх державних службовців проходять через конкурсну систему.

В американській системі держслужби існує можливість звільнення державного службовця у разі виникнення зауважень щодо його роботи. Тож, чиновники не є вічними.

Загалом, більшість країн мають змішану модель державної служби і єдиного рецепту окрім як самостійно працювати над процесом реформи немає.

У 2016 році Верховна Рада України, нарешті, прийняла довгоочікуваний закон "Про державну службу", але чи буде написане на папері реалізоване на практиці, залежить лише від спільних зусиль та контролю зі сторони громадянського суспільства, інтелектуалів, спеціалістів та усіх, кому просто не байдуже.

Прийняти закон – це лише початок, а от втілити його у життя, набагато складніше.

Место
0
Комментарии
0
0
Смешно
0
Интересно
0
Печально
0
Трэш
Чтобы проголосовать за комментарий или оставить свой комментарий на сайте, в свою учетную запись MyOboz или зарегистрируйтесь, если её ещё нет.
Зарегистрироваться
Новые
Старые
Лучшие
Худшие

Наши блоги