ГлавнаяБлоги

В данном разделе посетители сайта сами генерируют контент. Редакция «Обозревателя» не несет ответственности за этот контент.

Як парламент насміхається над змінами закону про ДБР

1.2т

<p>Днями Верховна Рада України внесла до порядку денного законопроект № 5395 &quot;Про внесення змін до Закону України &quot;Про Державне бюро розслідувань&quot; щодо уточнення окремих положень&quot;.

Необхідність внесення суто термінологічних та принципових коректив до цього документу обговорювалася відразу ж після його прийняття, а ще більшу актуальність набрала з початку роботи Конкурсної комісї з обрання кандидатів на пости очільників ДБР. Щоб створити будь-який новий орган, необхідно точно визначити його структуру, виписати і детально розподілити повноваження самого органу в рамках структури, і тих, хто її формуватиме. Інакше інституція або запускатиметься роками, або створюватиметься спонтанно і без правил, що обов’язково відобразиться на якості її роботи.

Так, в проекті парламентарі пропонують внести зміни до ст. 9 Закону про ДБР, яка закріплює систему, склад і структуру Держбюро. Ось первинний варіант статті: &quot;Систему Державного бюро розслідувань складають центральний апарат, територіальні органи, спеціальні підрозділи, навчальні заклади та науково-дослідні установи. У складі Державного бюро розслідувань діють слідчі, оперативні та інші підрозділи. Організаційну структуру Державного бюро розслідувань затверджує Директор Державного бюро розслідувань за погодженням із Кабінетом Міністрів України&quot;.

Недолік формулювань полягав у плутанині понять системи, складу та організаційної структури ДБР, зокрема під складом фактично малася на увазі структура центрального апарату і територіальних органів Держбюро. Крім того, невизначеність кола підрозділів в законі мала наслідком не тільки невизначеність завдань Конкурсної комісії щодо відбору кандидатів в центральний апарат ДБР, але й не дозволяла спрогнозувати функціонал ДБР, адже він мав залежати від погляду обраного керівництва ДБР, яке б мало затвердити структуру центрального апарату. Як потім стало очевидним в процесі конкурсу, погляди кандидатів на структуру дещо відрізнялися.

Що пропонується? Ось початок нової редакції вказаної статті: &quot;Систему Державного бюро розслідувань складають центральний апарат, територіальні органи, підрозділи, спеціальні підрозділи та науково-дослідні установи…&quot;. Як видно, плутанина збереглася. З’явилися ще і &quot;спеціальні підрозділи&quot;, однак відмінність між ними з &quot;підрозділами&quot; абсолютно не зрозуміла.

Далі по тексту: &quot;У складі Державного бюро розслідувань діють слідчі, слідчо-криміналістичні, оперативні, внутрішнього контролю, інформаційно-аналітичні, оперативно-технічні, експертні, фінансові, кадрові та інші підрозділи; спеціальні підрозділи, що здійснюють розшук осіб, які переховуються від слідства та суду, виявлення коштів та майна, яке може бути предметом конфіскації або спеціальної конфіскації, повернення з-за кордону коштів та іншого майна, одержаних внаслідок вчинення злочинів, віднесених до підслідності Держаного бюро розсувань, забезпечення безпеки осіб, які беруть участь у кримінальному судочинстві та працівників Державного бюро розслідувань, швидкого реагування та інші спеціальні підрозділи.&quot;. Знову ж таки, в обох випадках перелік не вичерпний. Між іншим, рішення про створення такого підрозділу може бути прийняте через певний час і після повноцінного запуску ДБР.

Це означає, що з урахуванням відсутності у проекті змін до положень Закону про конкурсну комісію, остання має працювати довічно, принаймні поки не обере останнього керівника останнього структурного підрозділу чи спеціального підрозділу ДБР.

Нарешті, остання частина 9 статті: &quot;Організаційну структуру Державного бюро розслідувань затверджує Директор Державного бюро розслідувань за погодженням із Кабінетом Міністрів України&quot;. Залишається те ж саме питання: яку структуру? центрального апарату? територіального відділення? чи й понад те – &quot;іншого підрозділу&quot;?

Так само недоліки залишаються і в редагованій депутатами 13-й статті профільного закону, де вказані вимоги до керівників підрозділів ДБР. Зокрема, в тексті сказано, що &quot;директором територіального органу, керівником підрозділу центрального апарату Державного бюро розслідувань може бути громадянин України, не молодший 30 років, який має вищу юридичну освіту…&quot;. А як бути з керівником фінансового або кадрового підрозділу? Тут яка освіта потрібна? Теж юридична? І як бути з іншими критеріями? Пункт 7 статті також вимагає від керівників структурних одиниць високих моральних якостей та бездоганної репутації, попри те, що ці вимоги є абсолютно суб’єктивними, оціночними критеріями. Разом з тим, увагу привертає й те, що в 9 статті з’являється &quot;спеціальний підрозділ&quot;, тоді як в 13-й його вже немає. Тобто із норм закону не зрозуміло, як та за якими критеріями відбираються, призначаються, звільняються керівники спецпідрозділів.

Відтак довгоочікувані зміни до Закону про ДБР виявилися відвертою імітацією законодавчого усунення перешкод та недоліків вже існуючого закону для формування Державного бюро розслідувань. Адже низка запропонованих новацій жодним чином не вирішує головної проблеми конкурсної комісії, яка має відібрати керівний склад ДБР. Ця проблема полягає в тому, що Закон, по суті, звалює на комісію тягар відбору призначення керівників непоіменованих підрозділів, спецпідрозділів, включаючи непрофільні фінансові, кадрові, матеріально-технічного забезпечення, підрозділи по зв’язкам з громадськістю та ін. При цьому незрозумілим залишається і те, за якими критеріями відбирати керівників цих підрозділів. За тими ж, що і керівників профільних підрозділів чи ні? Словом, якщо конкурсна комісія виконуватиме всю цю роботу, ДБР в Україні запрацює ще дуже не скоро.

Сподіватися на те, що депутати відповідально поставляться до керигування проекту та зможуть його оперативно привести до ладу, на жаль, немає підстав. Початок роботи сесії вже продемонстрував їх ставлення до роботи.</p>

Место
0
Комментарии
0
0
Смешно
0
Интересно
0
Печально
0
Трэш
Чтобы проголосовать за комментарий или оставить свой комментарий на сайте, в свою учетную запись MyOboz или зарегистрируйтесь, если её ещё нет.
Зарегистрироваться
Новые
Старые
Лучшие
Худшие
Комментарии на сайте не модерированы

Наши блоги