ГлавнаяБлоги

В данном разделе посетители сайта сами генерируют контент. Редакция «Обозревателя» не несет ответственности за этот контент.

Візити митрополита Андрея Шептицького до Калуша

3.6тЧитать новость на украинском

Нині можна говорити про ці відвідини Калуша посилаючись лише на інформацію, зібрану Уляною Паньо. До слова, вона дослідила також й усі візити до Калуша видатного Івана Франка.

За словами відомого львівського дослідника історії родини Шептицьких - Івана Матковського, багатий особистий архів митрополита залишається закритим для вчених та аматорів. Приватні документи знаходяться в приміщенні Львівського державного архіву. СБУ не поспішає відкрити щоденники та все особисте листування Шептицьких. Чому? Здогадайтесь самі.

Сьогодні відомо принаймні про три прибуття до Калуша митрополита Андрея Шептицького: в 1906, 1927 та 1936 роках.

Перший візит митрополита Андрея був пов'язаний з освяченням каменю під майбутнім будівництвом українського Народного Дому. Найбільшими жертводавцями спорудження Народного Дому були Андрей Шептицький та Іван Франко. В 1913 році Владика планував відвідати Калуш. Але не зміг потрапити на посвячення (після реставрації та відбудови) Храму Архистратига Михаїла, який він також підтримував особистою фінансовою участю.

Під час наступного візиту в 1927 році митрополит Андрей Шептицький зустрічався з калуськими українцями в приміщенні нового Народного Дому. За однією з легенд саме на цей пам’ятний захід зі Стрия прибув і 18-річний Степан Бандера. На зустрічі також був присутнім 8-річний брат Степана – Богдан, що навчався в школі (теперішня будівля Калуської СШ № 1). Це є доконаним фактом.

Богдан Бандера був учасником та організатором оунівських похідних груп на півдні України. Він загинув від рук радянської агентури 11. 03. 1944 в с. Піски, тепер Новоодеського (Федорівського) району, Миколаївської області. В селі та райцентрі відсутні пам’ятні знаки чи вулиці з відповідними назвами. Проте в деяких селах цього району досі існують «вулиці леніна». В Миколаєві лише в березні 2017 року з’явилась вулиця Шептицького, після довгих скандальних переговорів між депутатами міської ради з фракцій ОБ, БПП. Більшість членів ради досі не знає, що зробила для України польська родина українських патріотів Шептицьких.

Найбільш велелюдною була зустріч митрополита калушанами в квітні 1936 року, коли його радо вітали українська, польська, єврейська національні громади міста. Калуські фольксдойче в передчутті гітлерівської експансії на схід проігнорували візит українського духовного авторитета. На стіні Народного Дому є пам’ятна дошка на честь І. Франка, але відсутня інформація про відвідини цієї споруди А. Шептицьким.

Ім’я митрополита Андрея Шептицького в Калуші носять каплиця Святого Андрія та майдан біля калуської церкви Архистратига Михаїла. В самому храмі є барельєф із зображенням Андрея Шептицького.

Поза всяким сумнівом маленький Калуш посідав велике місце в серці митрополита УГКЦ. Адже, попри дуже щільний графік особистих зустрічей, нагальних справ, відвідини американського континенту в 30-х роках, він знайшов час для ТРЬОХ візитів до калуських християн та іудеїв. Калуш протягом 17-20 сторіч демонстрував зразки міжконфесійного та міжнаціонального миру.

Место
0
Комментарии
0
0
Смешно
0
Интересно
0
Печально
0
Трэш
Чтобы проголосовать за комментарий или оставить свой комментарий на сайте, в свою учетную запись MyOboz или зарегистрируйтесь, если её ещё нет.
Зарегистрироваться
Новые
Старые
Лучшие
Худшие

Наши блоги