Візити митрополита Андрея Шептицького до Калуша

3.1тЧитать новость на украинском

Нині можна говорити про ці відвідини Калуша посилаючись лише на інформацію, зібрану Уляною Паньо. До слова, вона дослідила також й усі візити до Калуша видатного Івана Франка.

За словами відомого львівського дослідника історії родини Шептицьких - Івана Матковського, багатий особистий архів митрополита залишається закритим для вчених та аматорів. Приватні документи знаходяться в приміщенні Львівського державного архіву. СБУ не поспішає відкрити щоденники та все особисте листування Шептицьких. Чому? Здогадайтесь самі.

Сьогодні відомо принаймні про три прибуття до Калуша митрополита Андрея Шептицького: в 1906, 1927 та 1936 роках.

Перший візит митрополита Андрея був пов'язаний з освяченням каменю під майбутнім будівництвом українського Народного Дому. Найбільшими жертводавцями спорудження Народного Дому були Андрей Шептицький та Іван Франко. В 1913 році Владика планував відвідати Калуш. Але не зміг потрапити на посвячення (після реставрації та відбудови) Храму Архистратига Михаїла, який він також підтримував особистою фінансовою участю.

Під час наступного візиту в 1927 році митрополит Андрей Шептицький зустрічався з калуськими українцями в приміщенні нового Народного Дому. За однією з легенд саме на цей пам’ятний захід зі Стрия прибув і 18-річний Степан Бандера. На зустрічі також був присутнім 8-річний брат Степана – Богдан, що навчався в школі (теперішня будівля Калуської СШ № 1). Це є доконаним фактом.

Богдан Бандера був учасником та організатором оунівських похідних груп на півдні України. Він загинув від рук радянської агентури 11. 03. 1944 в с. Піски, тепер Новоодеського (Федорівського) району, Миколаївської області. В селі та райцентрі відсутні пам’ятні знаки чи вулиці з відповідними назвами. Проте в деяких селах цього району досі існують «вулиці леніна». В Миколаєві лише в березні 2017 року з’явилась вулиця Шептицького, після довгих скандальних переговорів між депутатами міської ради з фракцій ОБ, БПП. Більшість членів ради досі не знає, що зробила для України польська родина українських патріотів Шептицьких.

Найбільш велелюдною була зустріч митрополита калушанами в квітні 1936 року, коли його радо вітали українська, польська, єврейська національні громади міста. Калуські фольксдойче в передчутті гітлерівської експансії на схід проігнорували візит українського духовного авторитета. На стіні Народного Дому є пам’ятна дошка на честь І. Франка, але відсутня інформація про відвідини цієї споруди А. Шептицьким.

Ім’я митрополита Андрея Шептицького в Калуші носять каплиця Святого Андрія та майдан біля калуської церкви Архистратига Михаїла. В самому храмі є барельєф із зображенням Андрея Шептицького.

Поза всяким сумнівом маленький Калуш посідав велике місце в серці митрополита УГКЦ. Адже, попри дуже щільний графік особистих зустрічей, нагальних справ, відвідини американського континенту в 30-х роках, він знайшов час для ТРЬОХ візитів до калуських християн та іудеїв. Калуш протягом 17-20 сторіч демонстрував зразки міжконфесійного та міжнаціонального миру.

Присоединяйтесь к группе "УкрОбоз" на Facebook, читайте свежие новости!

Место:

Наши блоги

Последние новости