ГлавнаяБлоги

В данном разделе посетители сайта сами генерируют контент. Редакция «Обозревателя» не несет ответственности за этот контент.

Це патріотизм чи щось інше?

277

<p>Чим викликане небажання добровольців батальйону &quot;Київська Русь&quot; відходити з першої лінії в тил? Здавалось би, зрозуміле бажання кожного відпочити від напруги хоча б ненадовго. А вони не тільки заперечують відведенню на відпочинок та відновлення боєздатності підрозділу, але ще голосно протестують проти цього, звинувачуючи вище командування.

http://expres.ua/news/2015/12/27/166322-biyci-kyyivskoyi-rusi-vlashtuvaly-akciyu-protestu-bilya-genshtabu#.Vn_MIpGXKxs.facebook

Це патріотизм чи щось інше?

Пропоную один з поглядів на цю проблему, який був висловлений ще на початку серпня. Цей аналіз, уривок з якого пропонується, був спрямований в Адміністрацію Президента України і Генеральному прокурору України 6 серпня 2015 року. Раніше вважав, що ця інформація небажана для розповсюдження, вона лише для фахівців. Але, похоже, фахівців вона зацікавила мало, пропозиція вжити рішучих контрзаходів, особливо в плані активізації правоохоронної діяльності в зоні АТО, насамперед військовою прокуратурою, так і залишилась пропозицією. Можливо, точка зору буде цікавою громадськості, щоб обережніше ставитись до подібних акцій і вимог їх учасників. Нагадую, що з часу аналізу минуло майже 5 місяців, хоча ситуація в зоні АТО за цей час дещо змінилась, проблема залишилась актуальною. В аналізі прогнозувались можливі події, наскільки прогнози виявились вірними – судити читачам. Далі – уривок аналізу від 06.08.2015 року без редагування.

Останнім часом в зоні АТО проявилась ще одна серйозна і загрозлива для національної безпеки і оборони проблема – приховане переміщення товарів через лінію розмежування в обидва боки. Точніше, вона існувала і раніше, але зараз її масштаби збільшились і уривки інформації стали відомими суспільству. Таке переміщення відбувається нелегально, без відповідного оподаткування цих товарів, шкодить як економіці України, так і її престижу на міжнародній арені. Цей нелегальний ринок досяг величезних масштабів і знаходиться поза контролем державних органів. Його розмір важко оцінити, так як в Україні фактично жоден орган цілеспрямованою боротьбою з цим явищем не займається. Але рахунок може йти на сотні мільйонів гривень, які осідали і осідають в кишенях тих, хто контролює ці потоки ватажив.

Проте, цей ринок дуже швидко був взятий під контроль збройними формуваннями як з української сторони, так і з іншого боку. Піонерами цього з української сторони стали керівники озброєних добровольчих формувань. Слід визнати, що бійці добровольчих формувань приймали і приймають участь в бойових діях на багатьох гарячих ділянках. По відгуках вони відрізняються високим бойовим духом, стійкістю і мужністю. Цим бійцям велика шана. На певному етапі у 2014 році добровольчі формування в умовах низької готовності Збройних Сил України і Національної гвардії до захисту інтересів держави взяли на себе основний тягар в організації збройного опору агресії. Але з часом бойові заслуги цих бійців окремими їх керівниками були трансформовані у встановлення контролю за потоками нелегальних вантажів через контрольовану ними територію і отримання з цього значних грошових коштів.

На перших порах цей процес накладення &quot;контрибуції&quot; на нелегальних перевізників робився під гаслом збору коштів на військові потреби, так як добровольчі формування державою не забезпечувались ні обмундируванням, ні зброєю, ні боєприпасами, ні іншим військовим майном. Певний час держава робила вигляд, що не помічає і не цікавиться, чому оснащення добровольчих формувань стало набагато кращим, ніж оснащення підрозділів ЗСУ. Воно, ніби то, виникало з повітря і всіх це влаштовувало. Але з часом диявол вискочив з табакерки і обкладення &quot;контрибуцією&quot; перетворилось у великий кримінальний бізнес, який загрожує як економіці України, так і її престижу на міжнародній арені.

Частина цих коштів осідала і осідає в кишенях керівників добровольчих військових формувань і наближених до них осіб. А основна маса їх підлеглих продовжують героїчно воювати за світлу українську ідею захисту землі від ворога. Цей авторитет необхідний керівникам добровольчих формувань для відстоювання своєї автономії як від командування штабу АТО, так і від державних правоохоронних органів, щоб ніхто не заважав їм продовжувати отримувати &quot;контрибуцію&quot;, все більша частка якої йде на їх власні потреби.

Контроль за блок-постами і територіями для отримання &quot;контрибуцій&quot; давно став важливим чинником в організації бойових дій в зоні АТО. Саме з цього випливає категоричне небажання багатьох добровольчих військових формувань підпорядковуватись Генеральному Штабу ЗСУ, Національній Гвардії, МВС, відходити з лінії зіткнення в другий ешелон, так як вони з відходом втрачають контроль над територією, а значить і &quot;контрибуціями&quot;.

З часом склалась порочна практика, коли певні блок-пости і території на самих доходних напрямах залишались під контролем одних і тих самих підрозділів, а ротація бійців відбувалась виключно за рахунок інших підрозділів тих самих добровольчих формувань. Але керівництво, що здійснювало контроль за &quot;контрибуцією&quot;, залишається постійне. Усе це супроводжується грамотною і голосною пропагандою під патріотичними гаслами необхідності захисту людей і поганої бойової готовності ЗСУ виконувати ці функції. Тому час від часу в ЗМІ починається кампанія по звинуваченню Штабу АТО в зраді, якщо від Штабу надходить розпорядження про передислокацію того чи іншого підрозділу. Інколи це означає небажання командування підрозділу, що відводиться, втрачати контроль за &quot;контрибуціями&quot;. Благо, кошти в керівників добровольчих військових формувань на оплату замовних статей є.

Но саме погане для України полягає в тому, що саме ці контролери &quot;контрибуції&quot; зацікавлені в підтриманні напруги на ділянках лінії розмежування. З одного боку це дозволяє їм виправдовувати необхідність перебування їх підрозділів саме на цих позиціях. З другого боку це дозволяє підтримувати високий розмір &quot;контрибуцій&quot; з посиланням на великі ризики. Ну а інколи, як розповідали інформовані особи, раптові обстріли починались в разі порушень негласних домовленостей про розміри &quot;контрибуції&quot; з обох сторін лінії розмежування. Не тільки з українського боку, але і з іншого так само вимагають від нелегальних перевізників сплату &quot;контрибуції&quot;. Інколи, якщо перевізник скаржиться, що усі гроші забрала інша сторона, в якості покарання за це починається обстріл. Все як у відомому прислів’ї &quot;Кому війна, а кому – мати рідна&quot;. Звичайні бійці як добровольчих формувань, так і ЗСУ, давно вже висловлюються, що йде дивна і незрозуміла війна. Але так тривати довго не може.

Природа не терпить пустоти і тому якщо ні військова прокуратура в зоні АТО, ні інші правоохоронні органи держави не займаються організацією ефективної і постійної боротьби з незаконним переміщенням вантажів через лінію зіткнення, це починають робити стихійні сили. Раптове знищення окремих вантажів якімось &quot;блукаючим танком&quot;, рейди груп волонтерів і активістів по виявленню і затриманню незаконно переміщених вантажів - це тривожний симптом, який говорить про певну бездіяльність в цьому напрямку уповноважених правоохоронних структур держави, в тому числі і військової прокуратури. Намагання припинити порушення закону зустрічними порушеннями є тупиковим шляхом і лише підкреслює безсилля держави.

Впевнений, що керівники штабу АТО і керівництво держави володіють інформацією про це і поступова заміна на лінії зіткнення добровольчих підрозділів на підрозділи ВСУ викликана, в тому числі і намаганням ліквідувати інколи штучну напругу на деяких територіях, що було наслідком &quot;контрибуційної&quot; складової. Недавня інформація в ЗМІ про те, що у першому ешелоні на лінії зіткнення знаходяться виключно частини і підрозділи ЗСУ з одного боку дає надію, що на лінії зіткнення стане трохи тихше. Але в цій інформації є і іншій, не дуже приємний бік.

Перше. Стягнення &quot;контрибуції&quot; є надзвичайно заразною хворобою і вже поразило за наявною навіть в ЗМІ інформацією окремих військових посадових осіб – деяких командирів бригад, командирів окремих батальйонів, які або і раніше займались &quot;контрибуціями&quot;, або швидко перейняли це від керівництва добровольчих батальйонів, яких вони замінили у першому ешелоні оборони. В умовах відсутності належного прокурорського нагляду з боку військової прокуратури в зоні АТО, його епізодичності та вибірковості лише щодо військових правопорушень, розпорошеності діяльності правоохоронних державних органів, це породжує неконтрольованість і безкарність, сприяє продовженню порочної практики стягнення &quot;контрибуції&quot;, але вже військовими посадовими особами.

Друге. Такий перерозподіл сфери контролю за &quot;контрибуціями&quot; в зоні АТО і примусове відсунення добровольчих формувань від цього в умовах фактично відсутньої або вкрай слабкої правоохоронної діяльності як військової прокуратури, так і інших правоохоронних органів може спровокувати протистояння підрозділів і частин ЗСУ, що зайняли позиції у першому ешелоні, і тих, кого відсунули від кормушки. Перші паростки цього, поки що в пропагандистській сфері, вже помітні в повідомленнях ЗМІ. Розповсюджується інформація, що перебування підрозділів ЗСУ в першому ешелоні вже призводить до збільшення обстрілів з боку сепаратистів, зростання втрат бойової сили та інженерних споруд при відсутності достойної відповіді, як це робили раніше добровольчі формування. Тобто, розпочалась активна дискредитація Збройних Сил України при повній пасивності держави та її правоохоронних органів.

Дуже не хочу стати пророком, але така ситуація при подальшій неналежно організованій правоохоронній та контррозвідувальній діяльності в добровольчих формуваннях в зоні АТО в нинішніх умовах може призвести до того, що для подальшої дискредитації ЗСУ може зливатись інформація противній стороні про місця розташування підрозділів ЗСУ для нанесення ударів по ним. А в найгіршому варіанті окремі особи можуть організовувати власні диверсійні удари по позиціях ЗСУ. Обстановка в зоні АТО дозволяє робити навіть таке. Механізм протистояння ЗСУ і добровольчих військових формувань у змаганні за контроль за &quot;контрибуціями&quot; вже запущений. Не впевнений, що процес відведення добровольчих формувань у другий ешелон вирішується штабом АТО у співпраці з відповідними правоохоронними органами, щоб запобігти можливим загостренням.

</p>

0
Комментарии
0
0
Смешно
0
Интересно
0
Печально
0
Трэш
Чтобы проголосовать за комментарий или оставить свой комментарий на сайте, в свою учетную запись MyOboz или зарегистрируйтесь, если её ещё нет.
Зарегистрироваться
Новые
Старые
Лучшие
Худшие

Наши блоги