ГлавнаяБлоги

В данном разделе посетители сайта сами генерируют контент. Редакция «Обозревателя» не несет ответственности за этот контент.

Ryanair як приклад ненависті корпорацій до України

335

Перш за все, відповідно до нещодавньої події відмови Ryanair заходити на український ринок, потрібно зазначити декілька важливих моментів. Україна є країною, яка розвивається і лише нещодавно скинула диктаторський режим януковича. Більшій частині світових компаній та корпорацій на це начхати і вони вважають, що Україна стала ще менш привабливою для ведення бізнесу і не вважають доцільним відкривати свої сервіси тут. Для того аби мати можливість адекватно та аргументовано оцінити чому так відбувається постійно з новими гравцями, які не бажають заходити до нашої країни, потрібно звернутись до політекономічної теорії розповсюдження корупції.

Суть теорії полягає у тому, що міжнародні бізнес компанії мають бажання відкривати свої бізнеси в двох типах держав: стабільних та перевірених часом демократіях, або в стабільних авторитарних режимах. Непривабливими міжнародний бізнес вважає нестабільні демократичні режими та нестабільні авторитарні режими. Чому саме так? Проблема полягає в тому, що абсолютно у всіх державах світу існує таке явище як корупція і воно, як і енергія, може переходити з одного стану в інший, але воно не зникає.

В вищенаведених типах держав по різному розповсюджується корупція. Наприклад, в стабільних демократіях корупція є підконтрольною, адже правоохоронні органи вміють вчасно реагувати на її прояви, саме тому в таких країнах як Естонія, Польща, Ізраїль, Чехія, Франція, Німеччина, США підприємці зазвичай відкривають свій бізнес, адже розуміють, що проблеми так званого "додаткового податку" для них немає.

Трохи іншою є специфіка ведення бізнесу в стабільних авторитарних режимах, але в цих режимах існує явище корупції, але ця корупція є частиною владної ієрархії, коли голова держави "дає добро" на те, що чиновники нижчого рангу можуть вступати в корупційні дії до певної, неформально встановленої межі, тобто до тих пір коли вся піраміда корупції не стає явною для суспільства. До країн з авторитарною централізованою моделлю корупції (авторитарних стабільних режимів) належать такі країни як Кувейт, Катар, Китай, Саудівська Аравія, ОАЕ, Росія, Сінгапур.

Нестабільними авторитарними режимами зазвичай є держави, які називають failed states в англо-американській політологічній термінології, простіше кажучи це можна перекласти як "держави, що не відбулись". Прикладів таких держав не дуже багато, серед них Сомалі, Судан, Зімбабве, Кенія, Сирія. Логічним є факт, що ніякої мови про ведення бізнесу в таких державах не може йти.

Середньою ланкою або балансом між абсолютно непривабливістю та абсолютною привабливістю для інвесторів є нестабільні демократії, або держави, що почали розвиватись. Логічним є той факт, що в таких країнах присутня корупція, але ця корупція не є контрольованою кимось зверху, вона є абсолютно децентралізованою та широко розповсюдженою, наприклад у таких державах досить складно "примусити" певну інстанцію діяти згідно "інструкції". До таких держав належить і Україна. В нашу державу бояться заходити інвестори, адже вони розуміють, що усюди їх чекають хабарі, які вони матимуть сплатити для того, аби займатись своєю діяльністю, причому ці хабарі можуть бути, а можуть не бути та їхній розмір неможливо підрахувати, адже голова держави, уряд, або парламент рідко можуть змусити певну інстанцію (фіскальну службу, поліцію, реєстраційну службу і т.д.) діяти "за наказом", адже таке є можливим лише в авторитарних державах, якою є Росія. Але насправді не все є так просто.

Більшість компаній банально не виявляють бажання заходити в Україну, адже не вважають, що вони мають локалізувати свій продукт для українського ринку. Ті ж самі переклади українською мовою, підлаштування цін, бізнес план - все це великі мережі не хочуть підлаштовувати під українців. Варто навести приклади того, як великі корпорації зневажають Українську державу. Відомий сервіс переказу коштів PayPal не виявив вкотре бажання заходити в Україну через те, що в нас "корупція і непотрібні норми НБУ". Хоча в той же час сервіс нормально працює в Росії, де норми їхньої банківської системи ще складніші ніж наші, де корупція також існує на приблизно такому ж рівні.

Проблема в тому, що західні компанії лише прикривають своє небажання заходити на наш ринок. Іншим чудовим прикладом є компанія Apple, яка в Росії збудувала свій фірмовий магазин Apple Store, яка має офіційний сервісний центр в Росії, причому відкрила його вона за вказівкою ФАС - Федеральної антимонопольної служби РФ, має свої сервери там та також російська мова, навідміну від української, граматично ідеально вивірена, а українська в iOS та macOS (мобільна, та відповідно комп’ютерна операційні системи Apple) виглядає скоріш як переклад з російської на українську за допомогою якогось автоматичного перекладача, адже користуватись пристроєм з такою "ламаною" українською просто неможливо. Та й сайту офіційного для українців Еппл не має, українців автоматично перекидає на російську версію сайту для Росії з цінами в рублях. Хоча де-юре дві українські фірми-монополісти (Asbis та ERC) мають право встановлювати монопольні ціни на техніку Apple в Україні і така техніка в нас зветься офіційною, хоча це банально реселінг техніки з США або з Росії та без офіційного якісного сервіс центру для цієї техніки. Еппл, знову таки, називає причиною свого небажання "непривабливість українського ринку", хоча російський ринок також не є особливо привабливим, адже Росія є країною, яка на 85% не урбанізована, а більшість великих міст виглядають радше як села в США.

Чудовим прикладом також є Spotify - сервіс потокової музики, який не бажає відкриватись в Україні через страх піратства. Це є також неадекватно нелогічним, адже де-факто будь-хто може здобути mp3 файл з безкоштовної музики зі Спотіфай, під’єднавши кабель для запису аудіо та запустивши його в програмі, навіть американець.

Іншим чудовим прикладом того, що можна назвати явищем ненависті України є Ryanair, який відмовився взагалі відкриватись в Україні, ні у Борисполі, ні у Львові, ніде. Банально через один єдиний інцидент в Борисполі. Хоча вони спокійно могли б відкритись в інших аеропортах, киянам без проблем дістатись на поїзді до Львова для того, аби дешево полетіти до Європи. Потрібно нагадати, що Ryanair нормально функціонує в Росії. В той самий час, лоу-кост Wizzair нормально функціонує в Україні вже досить давно.

Так само і з IKEA, яка є в Росії, але до нас вони не бажають заходити через "корупцію", що дуже дивно, адже вони відкриті в одній з найкорумпованіших держав світу, яка не видає в США світових злочинців з 90-х.

Таким чином, можна сказати, що міжнародні компанії пригнічують Україну, обходячи її стороною, або вважаючи частиною "рускагаварящего мира СНГ", те, що навіть такі компанії як LG та Samsung ввозять на територію нашої країни російські телевізори. А самі українці бачучи, що їх не сприймають у світі жаліються на те, що "влада погана", але це явище можна назвати ні чим іншим як перекладання відповідальності.

Українці всього світу могли б примусити світові корпорації визнавати їх, принаймні банально зайти на їхній сайт та написати їм на елекронну адресу українською або англійською мовою слова "Визнайте нас!" та свої побажання, аби кожен українець почував себе як всі інші громадяни в інших країнах.

Звісно, проблема є також в українській бюрократизованій та корумпованій системі, але в нас йдуть реформи, навідміну від Росії, яку інші країни вважають своїм основним ринком.

Отже, потрібно зробити висновок, що не лише корупція та бюрократія є чинниками "економічної відсталості" України, але й безвольність українців як таких, небажання лобіювати інтереси свого народу на наддержавному рівні, хоча б мінімальними запитами поштою до закордонних компаній та також банальну ангажованость корпорацій, їх невизнання України як ринку, визнання ними України як частини "рускава ринка" та визнання нашого ринку за залишковим принципом. Українці мають самі презентувати свою націю та країну. Навіть українські YouTube блогери мають забути російську і почати ввести блоги українською або англійською, аби нас почали визнавати у світі, адже більшість блогерів з України наразі працюють на російський та російськомовний ринок. Простіше змінити себе та світ навколо, аніж змінити владу, адже позачергова зміна влади ще більше відкине нашу країну назад від потенційних інвесторів, як показує досвід інших країн, а зміна речей самостійно допоможе змінити реальність навколо.

0
Комментарии
0
0
Смешно
0
Интересно
0
Печально
0
Трэш
Чтобы проголосовать за комментарий или оставить свой комментарий на сайте, в свою учетную запись MyOboz или зарегистрируйтесь, если её ещё нет.
Зарегистрироваться
Новые
Старые
Лучшие
Худшие

Наши блоги