Володимир Полочанінов: Лідер – це результат роботи партії, а не її початок

316

Нардеп Полочанінов (а також його колега Андрій Павелко, нещодавно виключений з фракції "Батьківщини" буцімто за підтримку провладних законопроектів) – не перші й не останні в ряду політиків, котрі мають власний погляд на "злиття та поглинання" дрібніших партій однією великою "Батьківщиною". Власне, зі згадування прикладів незгоди з ситуацією ми й починаємо нашу розмову.

Втім, Полочанінов переконаний у тому, що "Фронт змін" - це взагалі окрема історія. Партія потужна, з міцною розгалуженою структурою (каже він), могла б, говорячи мовою казок, "жити-поживати та добра наживати"… Аж тут надійшов наказ із серії "хто не з нами, той проти нас" - або всі крокують у "Батьківщину", або ті, хто не крокує, оголошуються зрадниками.

Пройшло пять місяців з травневого "об`єднавчого" з`їзду опозиції, де було оголошено, що "Фронт" розпущено, а його члени вступають до лав "Батьківщини". Між тим ніякого об`єднання насправді не відбувається, наголошує наш співрозмовник, і зараз це очевидно як ніколи. Тому Полочанінов з Павелком й заповзялися відбудовувати "ФЗ". Точніше, за допомогою старих кадрів "піднімати" нову партію. З новою назвою ("Демократи") та на нових засадах. Про це – далі в інтерв`ю.

- Сепаратизм у "Батьківщині" почався з того, що в лютому цього року Ляпіна, Кириленко, Стойко та Медуниця заявили про відновлення свого членства в партії "За Україну". На це звернули увагу, але сильно "неслухів" не лаяли. Хіба що Бригинець у Фейсбуку висловив незадоволення. Ви з Павелком фактично зробили те саме, але на вашу долю припала значна більша порція гніву. Чому?

- Тому що, вочевидь, у декого значно більші підстави побоватись того, що можемо зробити ми. Будемо відверті: якщо говорити про розповсюдженість, то "За Україну!" має не надто розгорнуту мережу по Україні. А "Фронт змін" відбувся якраз завдяки своїй структурі. Конкуренція з нашого боку значно більша, ніж зі сторони партії, котра має окремих своїх представників в Верховній Раді.

- А тепер ще й ПРП підтримала тренд. Вона вустами свого лідера Михайла Косіва також заявила про те, що не бажає розчинятися в "Батьківщині"…

- Так, але для чого вона зібралася? Для того, щоб висунути свого кандидата в президенти. Тобто це стара пісня, проти якої ми якраз і виступаємо. Ми відразу заявили, що не приймаємо участь у президентській кампанії, не приймаємо участь у довиборах. Перша кампанія, де ми будемо присутні – це вибори до органів місцевого самоврядування, потім настане черга парламентської, а потім – як вінець – президентської. Тільки тоді, коли партія має представництво у низах, вона висуває свого лідера брати участь у президентські перегони. ПРП ж торує вже пройдений шлях, і зараз ще одна особа заявляє про намір балотуватися у президенти…

- Гаразд, облишмо Косіва і його заяви. Чим більше спотерігаєш за процесами, тим стійкіше переконання, що нікому те об`єднання опозиційних сил не було потрібне…

- Не погоджуюсь. Під час виборчої кампанії об`єднання ресурсів було правильним кроком. А після цього важливим було й формування єдиної опозиційної структури. Але тут необхідно врахувати той момент, про який ми з Андрієм (Павелком – Авт.) постійно говоримо: об`єднання тоді є об`єднанням, коли воно акумулює усі позитивні моменти, наявні у "дочірніх" структурах. Тут же об`єднання не вийшло, вийшло поглинання. Що змінилось в статуті "Батьківщини" з точки зору партійної роботи? Нічого, тільки деякі посади і деякі прізвища. Але суть партії не змінилась. Тому це природно, що багато хто не бажає об`єднуватися з "Батьківщиною".

- Була б Тимошенко на волі, вона б істотно змінила цю саму партійну роботу?

- Це ми зараз починаємо ворожити, що було б, якби… Сьогодні з`явились листи Тимошенко з тюрми. Подивіться, що вона там пише – вона погоджується, що у своєму теперішньому вигляді "Батьківщина" існувати не може і пропонує своїм довіреним особам розпочати роботу над створенням громадської організації, на базі якої вона, вийшовши з тюрми, створить нову партію (Полочанінов має на увазі буцімто рукописні листи Тимошенко, які її адвокат Власенко вже назвав "брудною провокацією" - Авт).

- Та це "фейк"…

- Може й так… Тоді Тимошенко у наступному листі все це спростує. "Фейк" чи не "фейк" - дізнаємось пізніше. Але Тимошенко стільки років у політиці, вона мала б зробити певні висновки. Всі проблеми – від непрацюючої системи, нездатної отримати довіру людей. А довіра повинна починатися на місцях і бути зверненою на конкретних людей, а не на лідера. Лідер – це результат роботи партії, а не її початок. Не під лідерів створюються партії.

- Давайте до "Фронту змін" повернемось. Ви з Павелком були в турі, обїжджали регіони… Ну то які там настрої?

- Ще не були. З`їздили лише на Чернігівщину. Чому саме цей регіон обрали? Він вважається "депресивним", щільніть населення там низька, основа економіки – сільське господарство. В наших програмних засадах є ідеї щодо розвитку саме цієї галузі. Тому ми й почали з Чернігівщини, і можу сказати, що попит на нову якість у політиці у людей є. Як є попит і на політичну силу, а не на окрему особистість. Особистість має з`явитися через деякий час – вже після того, як така сила відбудеться.

- Чи дійсно лише один відсоток членів "Фронту змін" після об`єднувального з`їзду, що мав місце 18 травня, вступив до лав "Батьківщини"?

- Не можу сказати, що один відсоток… Знаю, що беззаперечним лідером єднання була Київська область (вона дійсно йшла з великим відривом), так от по Київщині – 24%. По Франківщині, здається, 3-5 %... Тобто фактично об`єднання не відбувається. І це цілком логічно. Бо заміть об`єднання має місце поглинання, а люди, які прийшли до "Фронту змін", саме тому й зробили це, що хотіли іншого, ніж те, що вони могли мати в "Батьківщині". Тому через чотири роки їх неможливо змусити рухатись туди, де вони бути не хочуть.

- Скільки людей, за вашими прогнозами, ви просто "загубите по дорозі"? Маю на увазі тих, хто від "Батьківщини" відійде, а до "Демократів" не дійде?

- Не можу сказати. Але свою діяльність ми розпочали для того, аби протестні настрої не були втрачені. А зараз людям, котрі виступають проти влади, сказали так: "Або ви йдете в "Батьківщину", або забудьте, що ви взагалі існуєте". Між тим у людей повинен бути вибір.

- Як ви коментаєте випадок на Черкащині, де п`ятеро "фронтовиків" вступили до Партії регіонів?

- Враховуючи те, що Черкаська організація тривалий час знаходилась під впливом Табалових, я дивуюсь тому, що вони цілий рік чекали. Їхній вибір для мене, звісно, незрозумілий. Він не практичний і не прагматичний. Може, це був свого роду протест - як реакція на намагання силою завести їх у "Батьківщину". Я не хочу звинувачувати цих людей – я їх не знаю, та й засуджувати їх – не моя парафія. Але з точки зору політичних перспектив вони вчинили неправильно.

- Вам особисто зараз загрожує виключення з фракції?

- Думаю, що так. Особливо після того, як Андрія виключили з формулюванням "ми не віримо, що ти наш друг"… Дарма, що у Павелка на руках – статистика руху "Чесно", де тільки 6% його голосувань є відмінними від того, як загалом голосувала фракція. І це при тому, що у фракції "Батьківщина" набагато більше людей, у яких відсоток несолідарних голосувань перевалює за цифру 20 і яких вже зараз можна виключати. Мені лише цікаво, яке формуювання підберуть під моє виключення…

- Але поки що вас посвячують у все, що відбувається у фракції? Чи від вас завелись секрети?

- Я вже тривали час не ходжу на фракцію. На моє голосування це не впливає. Зранку я отримую рішення фракції, де навпроти кожного законопроекту стоїть "плюс" чи "мінус". І я це виконую.

- "Темники" отримуєте?

- Ні, ну чому "темники"… Це рішення фракції. І це цілком нормально… А от до того, що стосується політичної боротьби, політичної роботи партії "Батьківщина", я не маю відношення. Скажу вам більше: і не хочу мати.

- Ну а далі-то що? Так і не будете мати стосунку до політичної роботи?

- Давайте розберемо. Ви самі згадали Кириленка та інших – групу "За Україну!". Плюс є Стець, який прийняв керівництво "Солідарністю". Є Гриценко з власною політичною силою. Є багато безпартійних – Ар`єв, Шевченко та багато інших. Чи мають вони якесь відношення до партіії "Батьківщина"? Ні, не мають. Чи заважає їм це працювати в парламенті? Ні, не заважає, тут все ок…

- Гаразд, а як бути, приміром, з питанням Тимошенко? Чому "Батьківщина" не бажає підтримувати поки що гіпотетичний законопроект щодо її звільнення? І чи є це консолідованою позицією?

- Так як це подає Партія регіонів – це не законопроект про звільнення, це взагалі якась нісенітниця. Спочатку Партія регіонів разом з керівництвом країни заявляє на весь світ про те, що у нас настільки погана система охорони здоров`я, що тим, хто знаходиться за гратами, лікуватися потрібно за кордоном. Європейський Союз не може прийняти таку позицію і погодитись з нею.

Тимошенко стала символом вибіркового правосуддя, і крапка. І тут ми підходимо до засад існування самого ЕС, який в жодному випадку не прийме подібну постановку питання: Тимошенко буде відбувати покарання не в Україні, а в Німеччині, але таки БУДЕ ВІДБУВАТИ ПОКАРАННЯ. Тому те, що пропонує ПР – це не вихід. Якщо мав місце факт вибіркового правосуддя (а з цим погодились вже й Олійник, і Єфремов), то це питання треба вирішувати у інший спосіб.

- Словом, навіть якщо ПР пролобіює свій законопроект, ним у підсумку ніхто не скористається?

- Не дай бог нікому опинитися там, де зараз знаходиться Тимошенко, але, на мій погляд, Юлія Володимирівна не зможе на це погодитись. Інакше вона фактично погодиться й зі своїм засудженням. І її тюрма просто переїде з Харкова до Німеччини. Хоча, звісно, я не можу відповідати за людину, яка вже понад два роки перебуває за гратами. Це просто неетично.

Присоединяйтесь к группе "УкрОбоз" на Facebook, читайте свежие новости!

Наши блоги