УкрРус

Наливайченко: гвалтівників притягнемо до суду за вуха

Згвалтування 29-річної жительки Миколаївщини, на яку напали, жорстоко побили та піддали сексуальному насильству двоє працівників міліції, сколихнуло не лише вже повсталу область, а й сонно-інертну Верховну Раду. Депутати витребували в стіни парламенту міністра МВС Віталія Захарченко. Його виступ був запланований на 13.30. Представники УДАРу – депутати Віталій Чугунніков, Роман Чернега, Павло Рябікін і Ярослав Гінка – виїхали на місце подій. З їхнім колегою Валентином Наливайченком (колишнім главою СБУ) "Обозреватель" поспілкувався на початку пленарного дня.

- Пане Валентине, чому такий жах є можливим в принципі?

- Тому що в системі правоохоронних органів подібне дозволяє керівництво. Відповідальним є миколаївське обласне управління внутрішніх справ, обласний прокурор, про персону якого чомусь забувають, тоді як на цій людині лежить персональна відповідальність за дотримання законності правоохоронними органами. Нагадаю, що функція прокурора полягає у нагляді за дотриманням законності, і цю функцію влада вперто не хоче з прокуроратури змінати, то от нехай би і виконували своє завдання згідно чинного законодавства.

- А міністр МВС?

- Це другий пункт – персональна відповідальність міністра МВС Віталія Захарченка. Кожен керівник правоохоронних органів мусить прокидатися і лягати з усвідомленням того, яка на ньому лежить місія – наглядати за дотриманням законності як у межах всього відомства, так і кожним окремим працівником: офіцером, сержантом , прапорщиком.

Саме тому закономірне питання: чому в період з 26 червня по 2 липня включно керівництво МВС не зреагувало на беззаконня працівників правоохоронних органів в Миколаївській області? Цей випадок є тяжким злочином, внаслідок якого постраждала цивільна людина, мирна людина, жінка, чий 11-річний син зараз знаходиться без матері… Покараними та відстороненими від посади мають бути керівники миколаївської міліції та прокуратури.

Не на часі гратися у гасла. Тим паче, якщо ці гасла "грабуй, гвалтуй, роби, що хочеш, бо ти при владі". Ті, хто сповідує такий принцип, має піти з посади і бути притягнути до відповідальності.

- І Генеральний прокурор Віктор Пшонка також?

- Віктор Павлович, коли ще працював заступником Генерального прокурора, якраз і був тим керівником, який здійснював нагляд за діяльністю оперативно-розшукових та інших правоохоронних органів України. Тому, я думаю, що він особисто мав би знайти час для прокурорського реагування щодо дій керівництва МВС.

- Народні депутати від УДАРу виїхали сьогодні на Миколаївщину…

- Так, і ми за вуха притягнемо винних до суду. Де б вони не ховалися. Навіть і у відділку міліції, звідки люди їх викурюють вже другу добу. Але зараз миставимо більш глобальне питання: риба гниє з голови, і нас цікавить персональна відповідальність тих, хто згори не реагує на злочини і дозволяє їм траплятися. У них є все, що для цього потрібно: підрозділи внутрішньої безпеки, спеціальні автомобілі, спеціальна техніка і засоби зв`язку. Тільки всім цим треба користуватися і скеровувати зусилля на очищення лав МВС, а не навпаки.

Тим паче, що ще до подій на Миколаївщині сигнали були неодноразові. Я особисто ставив питання міністру МВС, чи розуміє він, що і броневик на мітингу опозиції, і чисельні провокації, і бійки – це вже системний недолік його роботи? За який рано чи пізно таки доведеться відповідати...

- Ви викликатиме в Раду міністра Захарченка?

- Ми вимагатимемо його звіту. Вимагатимемо, аби він пояснив шестиденну бездіяльність підпорякованих йому підрозділів внутрішньої безпеки. Так само вимагатимемо відповіді від прокурора, чому протягом шести діб було відсутнє реагування? Чому нема відкриття проваджень щодо людей у формі та зі зброєю, причетних до скоєння особливо тяжкого злочину.

- Чим, на вашу думку, завершаться масові протести на Миколаївщині?

- Я знаю те, що мусимо робити зараз. Віталій Кличко збирав нас вчора ввечері і сьогодні зранку, і висловив своє бачення ситуації. Перше: вимагати і вжити всіх заходів, аби винні у скоєнні злочину були притягнуті до відповідальності, не дивлячись на форму і на посади. Друге: захистити постраждалу і надати їй необхідну медичну допомогу.

Третє: захистити бабцю хлопчика і допомогти (чим це можливо) дитині. Четверте: захистити саму громаду Миколаївщини, яка повстала за справедливість і яку, можливо, влада робитиме винною у всьому, що відбувається зараз в області.

- Зараз туди введені внутрішні війська…

- Тепер запізно вводити війська. Їх треба було вводити заздалегідь, аби злочинці не скоювали згвалтувань. Наразі питання у тому, чому не спрацювали ці підрозділи, чому керівництво МВС не тільки не зупинило злочин, а навпаки – покрило його. Чому досі ніхто у цій справі не заарештований? Чому злочинці розгулюють зі зброєю?

- Як гадаєте, до самосуду і кровопролиття на Миколаївщині дійде?

- Треба зробити все можливе, аби злочинців карали у суді. Тоді люди відчують, що є бодай якась справедливість…

Наши блоги