Сергій Тупальський: в нас непроста робота, але ми йдемо шляхом якісних змін

8.4т

Зважаючи на те, що за наповнення Державного бюджету України відповідає Державна фіскальна служба, саме її підрозділи та керівництво знаходяться під прискіпливою увагою громадськості. Особливо дістається митницям – не встигає вщухнути один скандал, як розгортається другий.

"Обозреватель" розпочинає серію інтерв'ю з керівниками українських митниць. Ми вирішили особисто запитати у фігурантів: де правда, а де – брехня.

Першим під наш прес попав виконуючий обов'язки голови Київської міської митниці (КММ) Сергій Тупальський, який розказав "Обозревателю" про помилки та досягнення; "палац" на Крюківщині, хабарі й конструктивну критику, якої потребує відомча установа.

- Пане Сергію, так співпало, що наша розмова відбувається у перший для вас звітний період – 100 днів. Це одночасно і легка, і важка перевірка, особливо для людей, які ніколи раніше не займали посад такого рівня.

- Я близько двох років працюю на Київській міській митниці; майже рік керував одним з найбільших структурних підрозділів – митний пост "Столичний" дав дуже хороший бекграунд.

КММ досить велика й різновекторна. У нас зосереджені всі напрямки діяльності – залізничні перевезення, авіасполучення, автотранспорт, митне оформлення товарів подвійного та військового призначення, гуманітарної допомоги, міжнародних експрес та поштових відправлень, а незабаром буде ще й річкове.

Я щодня працюю - без вихідних і майже не буваю вдома: їздив по підрозділах, спілкувався, пояснював. Знаєте, яка була проблема? Митники боялися робити свою справу.

- Тобто?

- Боялися виконувати свою роботу, бо перебували під страшним тиском. Їм було простіше заплющити очі, ніж іноді йти на конфлікт з клієнтом, хоча його дії законні, а інша сторона цього не розуміє.

- Ви маєте на увазі випадок з власницею відомого бутіку, яка намагалася провести кругленьку суму дипломатичною поштою?

- Це один з яскравих випадків. Справа в тому, що митників попереджають про дипломатичну пошту: ми отримуємо листа з повним описом. Тому одразу було зрозуміло, що громадянка наполягала на неправдивій інформації. Хочу відмітити митника: він не пішов на провокації (були і погрози), а неухильно виконав свої обов'язки.

Досить цікавий випадок: саме той працівник, який виявив незадекларований $1 млн, за місяць до того мною був відсторонений від виконання посадових обов'язків і переведений до іншого підрозділу.

Взагалі мені прийшлось прийняти багато управлінських рішень, щоб змінити ситуацію саме в аеропорту. Досить багато бесід було проведено з керівниками відділів та співробітниками для того, щоб покращити та налагодити роботу. За останніх декілька місяців результативність роботи співробітників аеропорту покращилась в декілька разів.

Усі повинні зрозуміти: є закон, який усі мають виконувати – незалежно від статусу чи рівня знання законодавства.

- Голова ДФС України Роман Насіров завжди наголошує, що усі підрозділи фіскальної служби мають прийти до того, що вони сервіс, а не каральний орган. Чи можете ви сказати, що КММ виконує саме таку функцію?

- Повністю підтримую таку позицію.

Розумієте, митниця не перераховує податки, вона їх адмініструє, тобто виконує управлінську діяльність, пов'язану з організацією процесу оподаткування.

І саме тому виконання індикативів на тій чи іншій митниці залежіть від багатьох складових: від зміни структури імпорту, від сезонності, курсу валют. Крім того, ще одним з головних факторів є створення сприятливих умов для бізнесу, організація та забезпечення дотримання норм митного законодавства, як з боку бізнесу, так і з боку співробітників митниці.

Якщо будуть такі умови, то бізнес сам прийде в зону діяльності, сплатить встановлені податки, а митниця забезпечить виконання індикативів.

- Якщо ви самі про це заговорили: Київська міська митниця вважається, якщо можна так сказати, найбагатшою, хоча очевидні бонуси – аеропорт "Бориспіль" чи одеський порт – не у вас. Як так вийшло?

- Кожна митниця має плани, затверджені Кабінетом міністрів.

Для нашої митниці визначено одні з найбільших індикативів (найвищі має Енергетична) по надходженнях, а це понад 3 мільярди щомісячно. Ми змогли забезпечити не лише виконання, а й перевиконання.

КММ перевиконує індикативні показники. Зокрема в серпні перевиконання склало 170 мільйонів гривень, у жовтні – 200 млн гривень.

Можна не казати таких речей, бо це звучить пафосно, але наведені показники означають одне – ми створили сприятливі умови для митного оформлення. Тому суб'єктам зовнішньо-економічної діяльності зручно працювати у нас. Це ж бізнес: якщо йому некомфортно, він іде. А в нас навпаки – приріст. І про це мені дуже приємно казати.

- А про що неприємно? Про корупцію?

- Корупція – це хвороба, що інфікувала не тільки митницю та Україну, а й увесь світ. І я впевнений, що вилікувати її можна хірургічним шляхом.

- Наприклад? Звільняти всіх і наймати нових? Ми ж бачимо, що це не діє. І досить гідна зарплатня не усім допомагає…

- Так, це правда. Нема однієї пігулки, інакше усе б давно скінчилося.

Проблема корупції в українському суспільстві залишається більш ніж актуальною, незважаючи на ряд вагомих законодавчих кроків, зроблених державою у боротьбі з цим ганебним явищем.

Боротьба з нею є однією з умов вступу України до ЄС. Звичайно, це стосується і нашої митниці, але ми спільно з усіма керівниками структурних підрозділів досить активно проводимо відповідну роботу щодо забезпечення дотримання антикорупційного законодавства.

Знаєте, найвищий прояв корупції – це вимагання хабара. Прикро, що ми маємо два таких випадки на нашій митниці. Разом з тим, за рік, коли я керував митним постом, і за останніх три місяці таких випадків виявлено не було. І це також результат нашої спільної роботи.

- Але ж ми всі розуміємо, що поки будуть давати, будуть й брати…

- Так, ще є такі випадки, поодинокі, але є. Тому я прошу: шановні суб'єкти ЗЕД, імпортери, митні брокери, не провокуйте і не давайте хабарів, а я, поки буду керівником, забезпечу і зроблю все, щоб у вас їх не вимагали мої підлеглі.

- Якось занадто просто…

- (посміхається) Бізнес я прошу допомогти зруйнувати корупцію простими речами, бо завдання державних органів – допомагати, а не заважати чи устромляти палки в колеса. А зі своїми підлеглими в мене інші розмови…

- Жорсткі?

- Дуже. Але це внутрішнє, не хотілося б виносити.Втім, методи діють. За три місяці ми отримали лише чотири скарги. Це досить непоганий результат, виходячи з кількості митних оформлень та пропуску громадян. Всі скарги опрацьовано, їхнім авторам надано роз'яснення, а інформація щодо неправомірних дій посадовими особами не підтверджена.

Повірте, в мене досить багато й інших джерел, з яких я отримую інформацію…

- То, може, вас просто бояться і не кажуть, бо покараєте?

- Знаєте, я за конструктивну критику. Якщо є недоліки або правопорушення, я готовий виправляти ситуацію. Є факти – кажіть. Так, треба розбиратися; так, часом доведеться діяти жорстко… Але як інакше змінюватися? Треба працювати і викорінювати те, що заважає робити свою справу чесно та відкрито.

- Ви все добре кажете, але нещодавно був скандал з вами у головній ролі. Ніби ви маєте квартиру площею у 125 "квадратів", великий будинок, а ваші родичі займаються прибутковим бізнесом на тій самій митниці. Що скажете?

- Я поважаю роботу журналістів, і однією з вимог сьогодення та суспільства є прозорість і відкритість. У цьому напрямку журналісти виконують одне з ключових завдань.

Мені до вподоби журналістська діяльність, і якби була можливість повернутись назад, я із задоволенням вибрав би таку професію, орієнтуючись на екстремальні сюжети або сюжети з гарячих точок.

Професія досить відповідальна, величезна моральна відповідальність за висвітлення своєї позиції. Від розуміння ситуації залежить формування громадської думки.

Тому хочется, щоб журналісти не ставали подібними до "кисільових" чи рашаТВ, а дотримувалися кодексу етики журналіста та законів, які регулюють журналістську діяльність.

На своїй сторінці у Facebook я написав про сюжет. Більш детально прозвітую на зібранні Громадської ради при ГУ ДФС у м. Києві, яка відбудеться через декілька днів.

Також я звернувся з відповідним листом до керівництва ДФС щодо проведення службової перевірки. На даний час вона триває, створена відповідна комісія, а я надаю необхідні пояснення.

- "Обозреватель" теж хотів би знати відповіді.

- Ну добре. Ані я, ані мій брат не маємо відношення до приватного підприємства, про яке йдеться в сюжеті ("Тріум-СВ". – Ред.). Дійсно, в 2010 році брат зареєстрував це підприємство за своєю адресою, але вже в 2011 році він продав його, і з того часу до фінансово-господарської діяльності він відношення не має. Під час продажу з новим власником було досягнуто домовленості про залишення юридичної адреси у звязку з тим, що на той час податкові органи ставили обов'язкову умову - наявність юридичної адреси.

(декілька хвилин шукає серед купи паперів і дістає папку) Це доступна інформація: у відповідності до виписки з Єдиного державного реєстру фізичних та юридичних осіб видно, хто є засновником і директором вказаного підприємства. Воно має відповідну ліцензію на ведення митно-брокерської діяльності і працює на митному посту "Столичний" ще з 2012 року – задовго до мого приходу у митні органи.

Стосовно інформації про 5000 митних оформлень. Згідно з базою митних оформлень, за період керування мною митним постом і до виходу сюжету, вказане підприємство надало послуги з декларування товарів у зоні діяльності Київської міської митниці по 429 митних деклараціях.

У сюжеті ще сказано, що директор цього підприємства є мій двоюрідний брат. Так от, офіційно заявляю - в мене немає ні двоюрідних братів, ні двоюрідних сестер.

- Але ж журналісти десь взяли цю інформацію…

- Звідки – потрібно запитати у них. Перед випуском сюжету до мене для отримання офіційного інтерв'ю вони так і не прийшли, хоча я два рази їх запрошував.

- Добре, з "тріумфальним" підприємством розібралися. А щодо нерухомого майна?

- Майбуть, це питання більше всього цікавить (посміхається).

Згідно інформації з сюжету подарували моїй дружині. Це договір участі у фінансуванні будівництва з датою першого внеску від 3 листопада 2009 року (дійсно демонструє документи). Так, квартира була оформлена на батька моєї дружини, потім оформили дарування. Про це є відомості в моїй декларації.

Земля та будинок теж є, однак то не палац, як кажуть у сюжеті, а незакінчене будівництво, яке будується з 2013 року – на цей час ми маємо коробку без вікон і дверей.

- Гадаю, що ці факти будуть перевірені і спеціальними органами, і моїми колегами. Але мені цікаво, з чим, власне, ви пов'язуєте посилену увагу до вас? Бо я вже навіть жодного представника влади не знаю, про якого б не писали нічого поганого… Тому, яке ви маєте пояснення?

- Я розумію, що коли я почав виконувати обов'язки начальника митниці, мені багато чого вдалося змінити. Ряд суб'єктів, яких не влаштовувала моя позиція щодо митного оформлення, припинили свою діяльність. Відповідно це ані їм, ані їхнім покровителям не подобається.

Виникають такі сюжети, в яких взагалі відсутні факти. Разом з тим до суспільства доноситься недостовірна, неперевірена інформація, перекручена й показана у потрібному для замовників стилі та з відповідними акцентами. Подібних сюжетів, я гадаю, буде ще багато. Але ми не припиняємо працювати.

- Ви знаєте, аеропорт "Київ" у багатьох асоціюється як майданчик, з якого під час розстрілів на Майдані вивозилися статки та цілі бюджети…

- Може, це співпадіння, але митники досить часто ловлять на порушенні валютного законодавства. За останні три місяці заведено 30 справ, вилучено готівки понад 28 млн гривень.

Із нещодавнього: ми припинили спроби вивезення за межі країни великої колекції художніх творів (картин, скульптур), які за попереднім висновком експертів становлять культурні цінності.

У нас також активізовано спільну роботу з правоохоронними органами щодо проведення контрольованих поставок. Постійно здійснюється припинення та документування спроб переміщення наркотичних засобів з використанням поштових каналів. У цьому напрямку досвіду достатньо – і тому започатковано нову хвилю співпраці з правоохоронними органами не тільки київського регіону, а й всієї України.

Так що непроста в нас робота, але ми йдемо шляхом якісних змін.

Читайте все новости по теме "Реформы в Украине" на Обозревателе.

Присоединяйтесь к группе "УкрОбоз" на Facebook, читайте свежие новости!

Наши блоги

Последние новости