17 февраля • обновлено в 08:02
МоваЯзык
Мир Спорт

/ Блоги - Личные финансы

Дорога гривня б'є всі рекорди: хто відповідатиме?

41т
Читать материал на украинском

Курс гривні б’є всі рекорди навіть в світовому масштабі, в цей же час НБУ знижує облікову ставку лише на пів відсотка, дохідність облігацій внутрішньої державної позики (ОВДП) настільки приваблива, що нерезиденти купили цих паперів аж на 3, 5 млрд. доларів.

Як ці, насправді пов’язані між собою факти впливають на економіку країни залишається поза увагою як політики так і масмедіа, хоч вже при побіжному погляді з’являються надзвичайно важливі висновки.

Гривня на сьогодні по відношенню до долара виросла майже на 15%, середня дохідність ОВДП куплених на протязі року складає 17,9 %, а це значить, що реально дохідність бізнесу нерезидентів з ОВДП складе 33% річних. Абсурдна цифра з точки зору розміщення державних цінних паперів. Враховуючи об’єм викупу ОВДП це значить, що майже 1 млрд доларів цього року буде офіційно виведено з бюджету країни на рахунки спекулянтів за кордон в вигляді бонусів по цих паперах.

Але якщо у когось щось прибуло, то хтось інший обов’язково це втратив. І такою жертвою спекуляцій на цінних паперах стали Українські експортери, про що чомусь і НБУ і Мінфін геть забули. Зростання курсу гривни боляче вдарило особливо по підприємствах, працюючих на висококонкурентному ринку готових товарів, які поставляють продукцію з великою долею добавленої вартості, це машинобудування, легка промисловість, деревообробка. Так експорт тільки в деревобробній галузі за січень- серпень 2019 року скоротився на 25%. Теж саме в машинобудуванні, легкій та харчові промисловості. Так експорт молочної продукції скоротився на 38%, в той же час її імпорт виріс на 20%.

Основний ринок збуту на який припадає 38% експорту для України це ЄС і якщо врахувати падіння Євро по відношенню до долару на 6 відсотків, то в сумі собівартість української продукції в Євро виросла на 20%, тобто продукція цілих галузей української економіки стала не конкурентно спроможною, особливо на Європейському ринку. В результаті маємо збільшення дефіциту торгового балансу.

Теж саме стосується й бюджету. Падіння курсу долара приводить до падіння доходів бюджету за рахунок ПДВ, мита та інших платежів з імпорту і як результат зростання дефіциту бюджету.

Щоб покрити цей дефіцити Мінфін випускає нові облігації, які купляють нерезиденти заводячи в Україну мільярди доларів, а оскільки НБУ не викуповує цю валюту, то кожне чергове розміщення ОВДП призводить до чергового зміцнення гривні, і як результат чергового зменшення доходів бюджету. Щоб покрити в черговому порядку дефіцит бюджету треба знову емітувати облігації і так до безкінечності.

Бюджетні кошти в свою чергу йдуть на соціальні витрати, пенсіі, заробітні плати та їх збільшення в бюджетній сфері, що однозначно приводить до зростання інфляції. Таким чином борючись з інфляцією високою обліковою ставкою та відмовившись викупати валюту НБУ насправді провокує туж саму інфляцію. Ми зараз маємо унікальну ситуацію, гривна стрімко зростає, а інфляція як мінімум не падає.

Висока облікова ставка і масові випуски ОВДП вимили кошти з реального сектору економіки в бюджет, більш того вся банківська система тримається на доходах від ОВДП. НБУ гордо відрапортував про прибуток українських банків за перше півріччя в розмірі 31 млрд. грн. Але аналіз доходів банків показує, що у них в портфелі знаходиться ОВДП на 350 млрд. грн. дохід від цих паперів за 6 місяців складає 31, 5 млрд. грн., а це значить, що весь прибуток отриманий банками за рахунок облігацій і якби не існувало ОВДП, то банківська система була б збитковою. Тобто ми маємо банківську систему, яка паразитує на державних коштах практично не кредитуючи при цьому економіку.

Самі собою напрошуються висновки, що сьогоднішня політика НБУ має наступні наслідки:

- зменшення експорту товарів зі значною добавленою вартістю

- падіння промислового виробництва та втрату робочих місць і як наслідок ріст заробітчанства

- зростання імпорту та дефіциту торгового балансу

- зростання дефіциту державного бюджету

- вимивання в значних розмірах бюджетних коштів за кордон

Дев’ять місяців цього року були дуже сприятливі для зниження облікової ставки, монетизації економіки та рефінансування банків з метою подальшого кредитування реального сектору економіки, що дозволило б стабілізувати обмінний курс, наростити виробництво та експорт. На жаль цей шанс був втрачений і ми маємо реальну загрозу після банкопаду мати великі втрати в експортних галузях виробництва. Виборювати своє місце на ринку можна роками, а втратити за лічені дні.

Цікава ще одна деталь. В виданнях масової інформації зростання курсу долара майже кожен день супроводжується пафосними заголовками на кшталат "гривня нокаутувала долар". Навряд чи журналісти такі недолугі, щоб не розуміти наслідки зростання гривні і те, кому це вигідно, а значить ці публікації хтось замовляє і за так званими "портфельними інвесторами", які заробляють більше 30 відсотків річних на ОВДП наразі явно треба шукати вуха наших олігархів, і тоді стане зрозуміло, що роблять в Лондоні їх представники і де формується політика НБУ.

Жми! Подписывайся! Читай только лучшее!

Читайте все новости по теме "Курс валют" на OBOZREVATEL.

Редакция сайта не несет ответственности за содержание блогов. Мнение редакции может отличаться от авторского.

Место
Тег
21
Комментарии
15
11
Смешно
48
Интересно
121
Печально
23
Трэш
Чтобы проголосовать за комментарий или оставить свой комментарий на сайте, в свою учетную запись MyOboz или зарегистрируйтесь, если её ещё нет.
Зарегистрироваться
Показать комментарии
Новые
Старые
Лучшие
Худшие
Комментарии на сайте не модерированы
Виктор Трофименко
Виктор Трофименко
Писатель пописывает - читатель почитывает, - сказав колись класик..... Опонент скаже, що зовсім навпаки: падіння вартості долара до гривні - благо для нашої економіки..... Тут доцільно сказати: і ти, батюшка, прав, і ти, матушка, права.... Але мені, як дилетанту в економіці, не зрозуміло лиш одне: як функціонувала наша економіка, коли долар коштував втричіі дешевше ніж нині, тобто 8 гривень?..... Деякі недоброзичливці кажуть, що тоді стан економіки був кращий за нинішню.... Хто мені, недолугому, пояснить даний феномен?...
Показать комментарий полностью
Нэзабаром Сравні
Нэзабаром Сравні
единственное что верно,это то что розовая мечта любого бизнесмена .так наз.,это попасть в бютжетную струю,тоесть госфинансирование,...времена когда кооператоры крутили носом и хотели быть отдельно,очень быстро сменились совершенно другим курсом,и сегодня серьезный бизнес весь на госфинансировании....вот и вся перестройка и хозрасчет..вместе с гласностью..
Показать комментарий полностью
Фахрутдинов Исмаил
Фахрутдинов Исмаил
"шеф, все пропало-всё пропало, доллал падает, пиздец будет Украине!?")) Заебали уже в коментах аналитики хуевы!!! долал как пару недель падает, а они уже свои гипотезы выдают)). Интересно, что вы все пели, когда он с 8 в три с лишним раза поднялся??? типа всё пиздато?!))))
Показать комментарий полностью

Новости экономики

Топ-публикации

Топ-блоги