УкрРус

Соціалізм "по-європейськи" та українські перспективи

 • Біля Будапештського конгрес-центру
  1/6
  Біля Будапештського конгрес-центру

11-13 червня у Будапешті Партія Європейських соціалістів (ПЄС) проводила свій десятий ювілейний з’їзд. До участі були запрошені й ми з колегою та однопартійцем Олексієм Плотніковим. Я вже неодноразово брав участь у з’їздах ПЄС, але в якості заступника голови партії Соціалістів – уперше.

Сьогодні європейські соціалісти є потужною політичною силою, що об’єднує 33 партії з усіх країн Євросоюзу. Відомим гравцям на світовій політичній арені та представникам влади різних країн було про що дискутувати. Україна у списку тем - не остання. Ключовий підхід європейських соціалістів до української кризи виклав відомий член ПЄС Президент Європарламенту Мартін Шульц: мир в Україні – так, допомога Україні – так, озброєнню України – ні!

Тобто Європа прагне миру мирним шляхом. Ця позиція задекларована й у резолюції з’їзду. В документі Україні присвятили окремий розділ. Ось ключові його положення :

 • Криза в Україні є головним викликом безпеці на Європейському континенті,
 • Мінські угоди мають бути виконані у повному обсязі,
 • Українська проблема може бути вирішена лише дипломатичними засобами,
 • Необхідно вести конструктивний діалог з Росією щодо мирного та стабільного вирішення української кризи,
 • Україна має розпочати "серйозний процес примирення" з повагою до верховенства права та за допомоги міжнародного співтовариства,
 • Україна має здійснити обіцяні реформи щодо боротьби з корупцією та децентралізацією влади.

Приємно відзначити, що пропозиції з’їзду ПЄС щодо України повністю співпадають із пропозиціями українських Соціалістів.

З самого початку наша партія проголосила себе європейською політичною силою, тобто такою, що повністю поділяє ідеї європейської соціал-демократії: людської солідарності та рівності, забезпечення прав людини, боротьби за створення робочих місць та гідної оплати праці й пенсій. Ринкова економіка – так, ринкове суспільство – ні! Ці ідеї спільні для українських та європейських соціалістів.

В Європі, як і в Україні соціалісти набирають обертів. Останні парламентські вибори у країнах ЄС засвідчили зростання популярності "лівих" політичних сил. З 28 глав держав і урядів, що представляють свої країни у Європейській раді, 11 є представниками Партії європейських соціалістів. Тобто у майже половині країн ЄС європейські соціалісти знаходяться при владі, зокрема у Австрії, Данії, Італії, Литві, Мальті, Румунії, Словаччині, Франції, Хорватії, Чехії та Швеції. Зокрема, з’їзд вітав нещодавно обраний прем’єр-міністр Швеції Штєфан Льофвен, який привів шведських соціал-демократів до перемоги минулого року.

Минулорічні вибори до Європейського парламенту засвідчили, що європейські "праві" не спромоглися знайти правильні рецепти подолання економічної кризи і запропонувати Об’єднаній Європі дієві кроки щодо економічного зростання, зниження рівня безробіття та вирішення найболючіших соціальних проблем.

У той час, як правляча донині Європейська народна партія (ЄНП) на виборах до Європарламенту 2014 року втратила 46 місць, європейські соціалісти здобули додатково 7 і майже зрівнялися за силою з правими. У Європарламенті 8-го скликання ЄНП належить 219 місць, а ПЄС – 191. Президентське ж місце в цьому представницькому органі вже понад три роки обіймає відомий німецький політик соціал-демократ Мартін Шульц.

Європейські соціалісти збільшили свою присутність і в Європейській комісії - вісім міністрів є представниками ПЄС, включаючи Верховного представника у закордонних справах та з політики безпеки італійку Фредеріку Могеріні.

Ключові події з’їзду - переобрання головою ПЄС колишнього болгарського прем’єра Сергія Станішева та ухвалення трьох резолюцій "Об’єднані задля збільшення робочих місць", "Об’єднані задля демократії" та "Об’єднані задля миру". У цих документах викладено сучасні ключові підходи європейської соціал-демократії щодо найважливіших проблем сьогодення та надано рекомендації щодо зменшення безробіття, покращення умов праці, сприяння розвиткові толерантного суспільства і боротьби проти націоналізму, зміцнення прав людини і верховенства права та з інших питань.

У своїй програмі українські "Соціалісти" задекларували зближення з європейською соціал-демократією. Наш візит став першою головною подією на цьому шляху. І вже сьогодні ми відчуваємо потужну підтримку всіх соціалістів та братніх європейських партій. До підготовки програми нашої партії залучались політики з багатьох європейських країн. Попереду велика робота. Але початок покладено.

Присоединяйтесь к группам "Обозреватель Блоги" на Facebook и VKontakte, следите за обновлениями!

Наши блоги