Соціалізм "по-європейськи" та українські перспективи

11-13 червня у Будапешті Партія Європейських соціалістів (ПЄС) проводила свій десятий ювілейний з’їзд. До участі були запрошені й ми з колегою та однопартійцем Олексієм Плотніковим. Я вже неодноразово брав участь у з’їздах ПЄС, але в якості заступника голови партії Соціалістів – уперше.

Сьогодні європейські соціалісти є потужною політичною силою, що об’єднує 33 партії з усіх країн Євросоюзу. Відомим гравцям на світовій політичній арені та представникам влади різних країн було про що дискутувати. Україна у списку тем - не остання. Ключовий підхід європейських соціалістів до української кризи виклав відомий член ПЄС Президент Європарламенту Мартін Шульц: мир в Україні – так, допомога Україні – так, озброєнню України – ні!

Тобто Європа прагне миру мирним шляхом. Ця позиція задекларована й у резолюції з’їзду. В документі Україні присвятили окремий розділ. Ось ключові його положення :

  • Криза в Україні є головним викликом безпеці на Європейському континенті,
  • Мінські угоди мають бути виконані у повному обсязі,
  • Українська проблема може бути вирішена лише дипломатичними засобами,
  • Необхідно вести конструктивний діалог з Росією щодо мирного та стабільного вирішення української кризи,
  • Україна має розпочати "серйозний процес примирення" з повагою до верховенства права та за допомоги міжнародного співтовариства,
  • Україна має здійснити обіцяні реформи щодо боротьби з корупцією та децентралізацією влади.

Приємно відзначити, що пропозиції з’їзду ПЄС щодо України повністю співпадають із пропозиціями українських Соціалістів.

З самого початку наша партія проголосила себе європейською політичною силою, тобто такою, що повністю поділяє ідеї європейської соціал-демократії: людської солідарності та рівності, забезпечення прав людини, боротьби за створення робочих місць та гідної оплати праці й пенсій. Ринкова економіка – так, ринкове суспільство – ні! Ці ідеї спільні для українських та європейських соціалістів.

В Європі, як і в Україні соціалісти набирають обертів. Останні парламентські вибори у країнах ЄС засвідчили зростання популярності "лівих" політичних сил. З 28 глав держав і урядів, що представляють свої країни у Європейській раді, 11 є представниками Партії європейських соціалістів. Тобто у майже половині країн ЄС європейські соціалісти знаходяться при владі, зокрема у Австрії, Данії, Італії, Литві, Мальті, Румунії, Словаччині, Франції, Хорватії, Чехії та Швеції. Зокрема, з’їзд вітав нещодавно обраний прем’єр-міністр Швеції Штєфан Льофвен, який привів шведських соціал-демократів до перемоги минулого року.

Минулорічні вибори до Європейського парламенту засвідчили, що європейські "праві" не спромоглися знайти правильні рецепти подолання економічної кризи і запропонувати Об’єднаній Європі дієві кроки щодо економічного зростання, зниження рівня безробіття та вирішення найболючіших соціальних проблем.

У той час, як правляча донині Європейська народна партія (ЄНП) на виборах до Європарламенту 2014 року втратила 46 місць, європейські соціалісти здобули додатково 7 і майже зрівнялися за силою з правими. У Європарламенті 8-го скликання ЄНП належить 219 місць, а ПЄС – 191. Президентське ж місце в цьому представницькому органі вже понад три роки обіймає відомий німецький політик соціал-демократ Мартін Шульц.

Європейські соціалісти збільшили свою присутність і в Європейській комісії - вісім міністрів є представниками ПЄС, включаючи Верховного представника у закордонних справах та з політики безпеки італійку Фредеріку Могеріні.

Ключові події з’їзду - переобрання головою ПЄС колишнього болгарського прем’єра Сергія Станішева та ухвалення трьох резолюцій "Об’єднані задля збільшення робочих місць", "Об’єднані задля демократії" та "Об’єднані задля миру". У цих документах викладено сучасні ключові підходи європейської соціал-демократії щодо найважливіших проблем сьогодення та надано рекомендації щодо зменшення безробіття, покращення умов праці, сприяння розвиткові толерантного суспільства і боротьби проти націоналізму, зміцнення прав людини і верховенства права та з інших питань.

У своїй програмі українські "Соціалісти" задекларували зближення з європейською соціал-демократією. Наш візит став першою головною подією на цьому шляху. І вже сьогодні ми відчуваємо потужну підтримку всіх соціалістів та братніх європейських партій. До підготовки програми нашої партії залучались політики з багатьох європейських країн. Попереду велика робота. Але початок покладено.

Читайте все новости по теме "Политический блог" на Обозревателе.

Редакция сайта не несет ответственности за содержание блогов. Мнение редакции может отличаться от авторского.

Присоединяйтесь к группе "Обозреватель Блоги" на Facebook, читайте свежие новости!

Наши блоги

Последние новости