Свобода слова у ЗМІ: Україна лідирує за кількістю викрадених журналістів

3.9т

Ситуація зі свободою слова в Україні комплексно складна. По-перше, у нас є окуповані території Російською Федерацією, де ситуація зі свободою слова стрімко погіршується: згортається до рівня тюремної камери, де не існує свободи преси і не гарантується незалежність професії. Яскравий приклад останнього – справа автора видання Радіо Свобода Миколи Семени, якого в Криму звинуватили в закликах до сепаратизму і відкрили проти нього справу, яка може позбавити волі на 5 років.

Якщо говорити про мирні території України, то тут з одного боку, згідно з рейтингом Freedom House (міжнародний рейтинг стану демократії, політичних свобод дотримання основних прав людини. – Ред.), Україна покращила свої показники. Ці зміни об’єктивно є видимими, позаяк після Революції Гідності у нас зникли "темники", а також явище, коли одна людина володіє декількома телеканалами.

Та з іншого боку, протягом останніх двох років Україна лідирує за кількістю викрадених журналістів, що, звичайно, це пов’язано зі збройним конфліктом на Сході.

Ситуація зі свободою слова в Україні складна ще й тому, що пов’язана з транзитним періодом, у якому ми зараз знаходимось і трагічна загибель журналіста Павла Шеремета тому приклад.

Нині вагомим показником, наскільки нинішня Україна своїми позитивними зрушеннями в сфері свободи слова відрізнятиметься від попередніх років, буде демонстрація вміння правоохоронних органів притягнути до відповідальності як виконавців, так і замовників. Адже ще декілька років тому правозахисні організації постійно фіксували випадки залякування та, навіть, побиття журналістів. Разом із тим статистика передачі цих справ до суду була мізерна: покарання винних майже не відбувалось. Це було радше виключення, аніж правило.

Саме тому розслідування справи вбивства Павла Шеремети стане своєрідним тестом для нашої країни.

Слід розуміти, що якщо ми хочемо мати свободу слова, то нам треба буде платити. Зараз я маю на увазі підтримку незалежних ЗМІ. В Україні відповідна культура тільки формується і вона залежить від цілої низки питань. Тільки тоді, коли у нас добре працюватиме правоохоронна та судова система, а відтак, кожне перешкоджання журналістській діяльності буде належно розслідуватись – тоді можна буде говорити про реальну свободу слова в Україні.

Читайте все новости по теме "Блог о жизни" на Обозревателе.

Редакция сайта не несет ответственности за содержание блогов. Мнение редакции может отличаться от авторского.

Присоединяйтесь к группе "Обозреватель Блоги" на Facebook, читайте свежие новости!

Наши блоги

Последние новости