Йорданія. У пошуках втрачених цивілізацій

14.3т

Хашимітське Королівство Йорданія дивним чином поєднує в собі суворі мусульманські та європейські традиції. Це країна спокою і достатньо заможного життя посеред вируючих подій Близького Сходу. Країна де поки що не багато туристів, де спокійно і безпечно порівняно з сусідами, де Короля поважають і не критикують J. Вся влада зосереджена в руках Короля і він всіма діями намагається підтримувати любов населення до себе.

За запрошенням Королеви та за підтримки Міністерства туризму Йорданії (The Ministry of Tourism and Antiquities of the Hashemite Kingdom of Jordan) і Tyche Tours в Аммані пройшли Українські модні покази під егідою Ukrainian Fashion Week. Українські дизайнери показували свої колекції та український колорит, а українські моделі підкорили Йорданію своєю красою.

А ми, як гості, насолоджувалися величчю пустелі, красою морів, історичними пам’ятками, віднайденими містами, адже залишки стародавніх цивілізацій тут на кожному кроці. І долучалися до місцевих fashion-вподобань. Прогулюючись вечірніми вуличками Амману, ми не могли не звернути увагу на магазинчики з одягом для жінок, де багато суконь з вишивкою, на кшталт українських.

Отже, Йорданія, країна де дотримуються традицій, дехто її ще називає світською мусульманською державою. Тут вельми шанують релігію хоч і не цураються новітніх цивілізаційних досягнень, тут в шані честь, гідність і віра, що так призабувається європейськими країнами.

Договірні шлюби і придане тут і надалі дуже розповсюджені. Щоб одружитися чоловік повинен бути достатньо заможним, на саме весілля потрібно витратити 50 тис. дирхам (75 тис доларів). Чоловіки, як правило, одружуються в 30 років, жінки виходять заміж з 18 до 26 років, після 26 років достатньо складно знайти пару, адже дружину для сина обирає матір. Як говорять самі йорданці, кохання у них не має, а є звикання. За традицією в сім’ях від 6 до 14 дітей. Але вже є і більш європеїзовані сім’ї, де по 2 дітей. Жінкам носити паранджу не обов’язково достатньо хустки, але дуже часто ми зустрічали жінок в чорних платтях до п’ят - це вже забаганка чоловіка. Жінки мають право на вищу освіту, можуть працювати вчителями чи лікарями.

Амман, столиця Йорданії, одне із древніх міст світу, яке в епоху залізного віку було відоме як Раббат-Аммон, а пізніше носило назву Філадельфія.

Тут живе майже половина населення країни адже місто знаходиться в самому комфортному кліматі між пустелею та родючими землями долини ріки Йордан. Амман ще називають білою столицею, завдячуючи виключно білим будівлям. Місто живе спокійним та розслабленим життям, офіси працюють до 14 години, а далі відпочивають. Погодьтеся дуже комфортно, але якщо ви побажаєте переїхати до Амману то вам для старту знадобиться щонайменше 2 мільйони доларів, щоб побудувати будинок.

В Йорданії дуже рідко йде сніг, але коли це трапляється то це вихідні для всіх, адже ні дороги ні машини не розраховані на ожеледицю. Останній раз сніг випав в 2012 році і пролежав до 3 днів. А протягом всього року в країні чудова погода, найбільш сприятлива для подорожей це весна та осінь коли температура повітря +30, води + 25.

Рівень крадіжок в країні нульовий. Це країна з досить суворими законами і смертною карою. Але навіть не це стримує людей в рамках, а сором, яким вони можуть заклеймити весь свій рід. В Йорданії культ сім’ї, родини розростаються до 300 чоловік, і кожен оберігає честь і гідність свого роду.

Перші асоціації, які виникають з країною, це землі по яких 40 років водив Мойсей, це гора Нево, з якої він побачив Святу Землю Ханаанську і вказав шлях до неї,

це Віфанія за Йорданом - місце де жив Іоанн Хреститель, і зараз на цих землях будь яка конфесія може побудувати свій храм.

Східний Йорданський берег Мертвого моря перетворився в курортно-оздоровчий центр регіону. Це найнижча точка планети – "висота" Мертвого моря більш ніж 400 метрів нижче рівня океану. Це одне з самих солених морів у світі, багате мінеральними речовинами та лікувальними властивостями. Мертве море міліє з кожним роком на 1 метр і може зникнути до 2035 року, якщо його не наповнять, зараз в нього впадає кілька річок, в тому числі і Йордан.

Місто мозаїк – Мадаба, відоме неймовірними візантійськими мозаїками, знаходиться в 30 кілометрах від столиці. Найвідоміша пам’ятка – це мозаїчна карта Єрусалима і Святої Землі VI ст. Мозаїчна карта покриває підлогу в грецькій православній церкві Св. Георгія, яка була побудована на місці стародавнього візантійського храму. Розміри мозаїчної карти були 15,6 на 6 метрів, площа 94 квадратні метри, до сьогоднішніх днів від цієї величі збереглася лише чверть.

Місто Акаба – це курорт на Червоному морі з кришталево чистою водою і комфортною температурою води весь рік. Це рай для дайверів. Акаба з’єднує Африку та Азію. Саме цю землю в 1965 році Йорданія отримала від Саудівської Аравії взамін на 6 000 кв.км пустелі. До речі, у виміняній пустелі згодом Саудівська Аравія знайшла нафту. А 12 км пляжів на південь від Акаби тепер курорти і вихід Йорданії до моря. З мальовничих пляжів Акаби видно і Ізраїль, і Єгипет і Саудівську Аравію.


Ще одне древнє місто Джераш займає в Йорданії друге місце по відвіданням туристів після Петри. Люди живуть в цій місцевості вже більше 6 500 років. Таке враження, що ми потрапляємо в Афіни чи в Рим – вимощені вулички з колонадами, величні храми на пагорбах, красиві амфітеатри, площі, фонтани, ринки, все це пронизане духом давньої цивілізації. Століттями місто знаходилося під тонами піску, а розкопки почалися лише 70 років тому.

Петра, його ще називають восьмим чудом світу, заховане від чужинців скелями.

Тільки ті хто знає, що серед скель заховане величне місто можуть знайти до нього дорогу. Величезні червоні скелі Петри говорять про дуже давню і високотехнологічну цивілізацію. Це унікальне місто було вирублено в скелях арабським племенем більше 2 000 років тому.

Петра був важливим торговим центром і перетином доріг, по яких везли шовк, спеції та інші товари, з’єднуючи Китай, Індію і південні арабські країни з Єгиптом, Сирією, Грецією та Римом. Скелі міста в різний час дня і ночі змінюють колір – це неймовірна велич і краса, яку обов’язково потрібно побачити.

Місячна долина – Ваді-Рам – ви її не бачили? А в фільмах "Лоуренс Аравійський", "Трансформери", "Червона планета", "Останні дні на Марсі", "Марсіанин" - саме ці червоні, безкраї марсіанські ландшафти пустелі зачарували Спілберга. Ваді-Рам – дивовижне місце, непідвладне часу і практично не змінене цивілізацією.


Колись пустеля Ваді-Рам була морським дном, а коли море відійшло то лише сонце і вітри творили тут свої картини – створювали скелі, різних форм ущелини, розвіювали пісок усіх відтінків червоного.

Щоб зберегти первозданною пустелю, влада Йорданії переселила місцеве населення, бедуїнів, за межі пустелі, в селища, і в пустелю вони тепер їздять як на роботу. Ваді-Рам – це захоплюючі джип сафарі або подорожі на верблюдах.

І це не можна порівняти ні з морем ні з горами, пустеля має свій неповторний колорит. Це можливість залишитися один на один з природою. І навіть якщо комфорт для вас на першому місці ви тут знайдете заховані між скелями бедуїнські палатки, оснащені душем та туалетом.


Гостинні араби приготують традиційну вечерю – запечене ягня в піску і хумус. А коли настане ніч можна дивитися на безмежне зоряне небо, лежачи на теплому піску, відчути вічність, зупинити час і насолоджуватися красою.

Фото – Олесі Кос

 

Читайте все новости по теме "Блог Путешествия" на Обозревателе.

Редакция сайта не несет ответственности за содержание блогов. Мнение редакции может отличаться от авторского.

Наши блоги