Мораторій на експорт лісу-кругляка вигідний Україні

14.6т

Перший віце-прем’єр – Міністр економіки Степан Кубів, виправдовуючи наміри уряду відмінити мораторій на експорт лісу-кругляка, заявив на Погоджувальній Раді ВР, що бюджет недоотримує велику суму коштів через мораторій. Це неправда. Очевидно, Степана Івановича дезінформували або ж свідомо ввели в оману.

Мораторій на експорт необробленої деревини (лісу-кругляка), в тому числі завдяки зусиллям Радикальної партії, був підтриманий українським парламентом та вступив в дію 01.11.2015р. щодо всіх порід деревини, крім сосни. Мораторій на експорт лісу-кругляка з сосни вступить в силу 1 січня 2017 року.

Щоб оцінити перші результати дії мораторію, я зробив депутатське звернення до ДФС і отримав офіційну статистику. Вона свідчить про суттєву вигоду мораторію для української деревообробки, меблевої та паперової промисловості та економіки в цілому, незважаючи на поки що дуже короткий термін дії мораторію – 7 місяців.

Мені вдалось виявити такі наслідки мораторію:

1)ДЕРЕВООБРОКА ТА МЕБЛЕВА ПРОМИСЛОВІСТЬ ПОЧАЛИ СТРІМКЕ ЗРОСТАННЯ НА ФОНІ СТАГНАЦІЇ ПРОМИСЛОВОСТІ

Обсяг реалізації промислової продукції за I півріччя 2016 року у порівнянні з аналогічним періодом попереднього року у дол. США скоротився на -6%. В той же час деревообробна промисловість продемонструвала приріст +15%, а меблева +12%.

Тобто деревообробна та меблева промисловість із введенням мораторію зросли, незважаючи на "просідання" промисловості в цілому.

2)ЕКСПОРТ ОБРОБЛЕНИХ ЛІСОМАТЕРІАЛІВ ПОЧАВ СТРІМКО РОСТИ НА ФОНІ ПАДІННЯ ЗАГАЛЬНОГО ТОВАРНОГО ЕКСПОРТУ

Тоді як сукупний товарний експорт за I півріччя 2016 року у порівнянні з аналогічним періодом попереднього року у дол. США скоротився на -11%. Натомість експорт ОБРОБЛЕНИХ лісоматеріалів виріс на +12%, що поповнило торговельний баланс на 22 млн дол. США лише за півроку дії мораторію.

Більш того, зростання обсягів реалізації та експорту деревообробної промисловості у I півріччі 2016 року відбулось переважно за рахунок наявного обладнання, оскільки введення в експлуатацію нового обладнання відбувається з певним часовим лагом.

3)ПОДАТКОВІ НАДХОДЖЕННЯ ВІД ГАЛУЗІ ДО ДЕРЖБЮДЖЕТУ ПОЧАЛИ СУТТЄВО ЗРОСТАТИ

Суми податків, сплачених до бюджету підприємствами деревообробноі?, паперовоі? та меблевоі? галузеи? за I півріччя 2016 року (мораторій діяв) у порівнянні з аналогічним періодом попереднього року (мораторію не було) у дол. США, зросли на +18%.

Тобто бюджет теж суттєво виграв від мораторію навіть менш ніж за рік його дії.

4)ІНВЕСТОРИ ПОВІРИЛИ ТА ПОЧАЛИ ВКЛАДАТИ В ГАЛУЗЬ

Обсяг імпорту верстатів для обробки дерева – одна зі складових інвестицій в галузь – за I півріччя 2016 року (мораторій діяв) у порівнянні з аналогічним періодом попереднього року (мораторію не було) у дол. США збільшився в 3,5 рази!

Така активізація інвестиційної діяльності є наочним випереджаючим індикатором майбутнього зростання обсягів виробництва та експорту галузі, створення нових робочих місць, додаткових надходжень до бюджетів всіх рівнів.

5)ЧЕРЕЗ БЕЗДІЯЛЬНІСТЬ УРЯДУ ЗРОСЛА КОНТРАБАНДА ДЕРЕВИНИ

Степан Кубів нарікає, що мораторій, мовляв, не спрацював, бо кругляк стали вивозити під видом дров. По-перше, Міністр економіки частково правий – це дійсно проблема. В той час як експорт лісу-кругляка скоротився на 400 тис. тон, на 200 тис. тон дивним чином зріс експорт дров. Це демонструє можливий масштаб контрабанди лісу-кругляка.

Але у мене зустрічне питання до уряду – а чия це відповідальність? Хіба у контрабанді "винен" законодавчо встановлений експортний мораторій, а не митниця, ДФС чи кадрова політика уряду?

Тому подібні необґрунтовані заяви Першого віце-прем’єра – Міністра економіки щонайменше викликають подив та дискредитують уряд в цілому, демонструючи рівень професійності його команди.

Не можна "зливати" інтереси промисловості, нищити довіру інвесторів та екологічну перспективу країни за кількасот мільйонів євро закордонного кредиту. Це неспівставні речі.

Радив би Міністерству економіки та уряду в цілому, виходячи з національних інтересів України:

1.Забути про спроби відмінити мораторій на експорт лісу-кругляка та фахово аргументувати позицію України міжнародним партнерам.

2.Виконати свої прямі посадові обов’язки та перекрити контрабанду на митниці.

3.Провести лібералізацію внутрішнього ринку деревини та ліквідувати корупційні схеми у лісовій галузі.

Читайте все новости по теме "Политический блог" на Обозревателе.

Редакция сайта не несет ответственности за содержание блогов. Мнение редакции может отличаться от авторского.

Присоединяйтесь к группе "Обозреватель Блоги" на Facebook, читайте свежие новости!

Наши блоги

Последние новости