Про що забув Кабмін? Дешеві кредити і робочі місця

Про що забув Кабмін? Дешеві кредити і робочі місця

Нещодавно Кабмін презентував концепцію середньострокової програми розвитку країни до 2020 року. Радикальна партія давно і системно підходить до стратегічного планування для різних секторів економіки. Більш того, ми наполягли на початку такої роботи, як тільки прийшли в парламент наприкінці 2014 року. У тому числі і мої пропозиції на цю тему, як учасника робочої групи від партії, були враховані ще в коаліційній угоді. Навіть перейшовши в опозицію ми продовжили пропонувати владі свої системні напрацювання. Наша Стратегія розвитку банківської системи до 2020 року – один з таких документів.

Перше, що кинулося мені в очі при вивченні плану Стратегії уряду – практично повна відсутність ідеї про те, як фінансовий сектор повинен допомагати розвитку економіки. Адже, ми з експертами включаємо цей фактор в топ-5 найбільш важливих для розвитку України. Головні базові речі, на які може впливати Уряд і Нацбанк, і в цілому фінансова система – дешеві кредити для швидкого зростання промисловості – просто були забуті в стратегічному плані уряду Володимира Гройсмана.

Видео дня

Саме тому пропозиції, які готувалися декількома групами експертів, в першу чергу при нашому фінансовому комітеті, а також при комітеті з питань промислової політики і підприємництва, покликані заповнити цю прогалину.

В першу чергу, ми пропонуємо включити до Стратегії Кабміну створення механізмів розвитку і стимулювання економіки: експортно-кредитного агентства (закон який уже прийнятий), систему індустріальних парків, агентство підтримки малого бізнесу, Державний банк реконструкції та розвитку. Ми говоримо не про хаотичну, а про системну підтримку високотехнологічних, наукомістких галузей, інфраструктурних проектів, які дозволять створювати додану вартість не тільки для окремих підприємств, а й для цілих галузей, для країни. Крім того, ці механізми дозволять нарощувати обсяги експорту більш дорогої продукції, а не сировини, продажем якої за кордон ми сьогодні ганебно пишаємося.

Ми пропонуємо також створити інструментарій для довгострокового і доступного кредитування малих і середніх виробників, в тому числі за рахунок міжнародної допомоги та іноземних кредитів, значна частина яких повинна бути спрямована на кредитування реального сектору економіки.

Потрібно підвищувати прозорість діяльності НБУ відповідно до європейських стандартів, направляти його політику на реалізацію потенціалу економічного зростання (законопроекти №5303 і №5257).

Необхідно також включити в програму пункт про зміцнення банківської системи і стимулювання кредитування через прийняття і реалізацію пакета законопроектів про спрощення процедур капіталізації та реорганізації банків, про стимулювання кредитування, захист прав кредиторів і прав споживачів фінансових послуг (законопроекти №6010, №2456-д; № 6027). У Стратегії, на нашу думку, має бути відображено зняття штучних валютних обмежень НБУ для експортерів та інвесторів, в тому числі зниження вимог щодо обов'язкового продажу валютної виручки експортерами і скасування ліцензування Нацбанком інвестицій до 50 тис. євро в країни OECD (законопроект №4866).

Інші пропозиції також спрямовані на полегшення роботи бізнесу та залучення інвестицій, створення нових робочих місць. Зокрема, йдеться про спрощення і здешевлення підключення до мереж, зняття штучних податків на промислові інвестиції (зняття ввізного мита на виробниче обладнання та розстрочка імпортного ПДВ).

Радикальна партія також виступає за реальну реструктуризацію держборгу, розробку прозорої і зрозумілої стратегії його скорочення, використання позик на здійснення інвестицій в реальне виробництво. Не можна ігнорувати очевидний факт, що без виваженої боргової політики держави неможливе забезпечення стабільного економічного зростання, підвищення рівня зайнятості, стримування інфляції тощо. Фактично, в наступні два десятиліття ми будемо витрачати все, що заробляємо, на виплату зовнішніх боргів.

Ми також пропонуємо зафіксувати продовження мораторію на продаж землі і стимулювати розвиток тваринництва через механізми держдотацій, врегулювати ринок лісу-кругляка і стимулювати внутрішнє деревообробне виробництво.

Всі ці заходи дозволять підвищити ефективність роботи економіки і надати країні той імпульс, який вона втратила ще за часів Януковича і про який практично забула з початком війни на Донбасі. Але найголовніше – закласти основи довгострокових змін. Тільки так ми зможемо побудувати сильну і процвітаючу Україну і забезпечити гідне життя кожному громадянину нашої країни.

Редакция сайта не несет ответственности за содержание блогов. Мнение редакции может отличаться от авторского.