Минулого тижня українські ЗМІ широко висвітлили цитати президента США Барака Обами щодо його підходу до Росії та України, узяті зі статті в журналі The Atlantic. Розлога публікація американського журналіста Джефрі Голдберга присвячена аналізу міжнародної політики президента США та побудована на низці особистих інтерв'ю Обами, даних протягом останніх років.

Водночас, зазначена стаття містить чимало інших цікавих моментів, що допомагають краще зрозуміти причини та логіку зовнішньо-політичних позицій та дій нинішньої Адміністрації США.

Для мене найбільш визначальним був короткий світоглядний коментар журналіста щодо філософсько-психологічного коріння поглядів Барака Обами у сфері міжнародної політики, що базується на протиставленні підходів Обами та Черчилля (видатного британського державного діяча і головного архітектора перемоги демократичного світу над нацизмом та комунізмом).

На думку Голдберга, Президенту Обамі "притаманне пишномовне ораторство, але, зазвичай, не войовничого типу асоційованого із Черчиллем. Обама вважає, що маніхейство //віровчення на базі дуалістичної ідеї щодо боротьби добра (світла) та зла (темряви) – В.В.// та красномовна войовничість, які широко асоціюються з Черчиллем, були виправданими в умовах приходу до влади Гітлера та іноді прийнятними у боротьбі з Радянським Союзом. Але він також вважає, що на сучасній більш неоднозначній та складній міжнародній арені використовувати слова як зброю потрібно вкрай рідко, якщо взагалі це колись робити.

Президент (Обама) переконаний, що риторика в стилі Черчилля та, що важливіше, Черчиллівський спосіб мислення допомогли втягнути його попередника, Джорджа Буша, у руйнівну війну з Іраком. Обама очолив Білий Дім налаштованим вийти з Іраку та Афганістану, а не шукати нових "драконів для знищення" //посилання на цитату Джона Адамса, держсекретаря США (тобто міністра закордонних справ) в уряді президента Монро: "Американцям не слід відправлятися за кордон, щоб долати драконів, яких вони не розуміють, в ім'я поширення демократії." – В.В.//. І він (Обама) був особливо уважним, щоб не обіцяти перемогу у конфліктах, в яких, на його думку, перемогти було неможливо."

Коментуючи коротко ці проникливі критичні спостереження американського журналіста, зазначу, що Обамі до Черчилля за рівнем стратегічного мислення та бачення "як до небес". Поведінка Обами лише підтверджує геніальну думку Черчилля, що пересічні політики думають про наступні вибори, тоді як державні діячі – про наступні покоління.

До речі, президент Монро увійшов в історію як автор "доктрини Монро" - ізоляціоністської політики США в рамках виключно західної півкулі та принципу невтручання США в європейські конфлікти. Вплив цієї доктрини спричинив запізніле включення США у Першу та Другу світові війни на території Європи і, як наслідок, десятки мільйонів загиблих в кожній з цих війн.

Саме Черчилль відіграв провідну роль у тому, щоб переконати Рузвельта повернутися обличчям до Європи з тим, щоб подолати Гітлера. А згодом переконав нового Президента США Трумена залишитися в Європі, щоб протистояти комуністичній експансії Сталіна і СРСР. І тим самим став ідеологом "холодної війни", яка зрештою звільнила Європу від примар комунізму.

Тож Черчилль відіграв найвидатнішу роль в модерній історії Європи, допомігши звільнити її від двох тоталітарних систем – нацизму і комунізму. В тому числі завдяки своєму "маніхейському" способу мислення щодо протистояння фундаментального добра і зла, та завдяки своєму "войовничому красномовству", а також моральній і одночасно раціональній переконливості поглядів.

Несприйняття Обамою способу мислення та риторики Черчилля (його, насправді, головних чеснот) яскраво свідчить про пігмейський рівень нинішнього керівника уряду США – наддержави та країни світового лідера за усіма об’єктивними показниками.

Нам, українцям, безумовно дуже не пощастило проходити через страшне випробування російською збройною агресією в час такого морального та інтелектуального занепаду в керівництві США – нашого головного союзника та гаранта незалежності.

Тож дуже багато що залежить тепер від нас самих. Наша доля в наших руках. Маємо гідно пройти це випробування та зберегти державу і своє майбутнє. Водночас сподіваючись на відновлення стратегічного бачення та оздоровлення політики США в недалекому майбутньому.

Читайте все новости по теме "Политический блог" на Обозревателе.

Редакция сайта не несет ответственности за содержание блогов. Мнение редакции может отличаться от авторского.

Присоединяйтесь к группе "Обозреватель Блоги" на Facebook, читайте свежие новости!

Наши блоги

Последние новости