Фуд-порно замість десерту

4.9т

Це історія про те, як фітнесняші, домогосподарки, фотографи та маркетологи підсіли на фуд-порно, думаючи, що самі його вигадали. 

Фуд-порно, або "food-porn" — це коли ви фоткаєте їжу, а далі все як зі звичайним порно. Тільки про їжу. Нескінченні "instafood" — це також про це.

І ні — це не тільки зображення продуктів, що містять натяк на еротику. Типу там корнішончик, що звабливо торкається мідії, або розрізаний навпіл апельсин розпусно вологий від соку. Це занадто просто і очікувано. Загалом ідея така — ви бачите те, що збуджує гастрономічний потяг, насолоджуєтеся виглядом і: або сублімуєте пристрасть до їжі, або йдете і їсте. Найчастіше на такі пабліки у мережі підписуються люди, котрі сидять на дієті, котрі не можуть дозволити собі зайвих калорій, або ті, хто любить готувати. І те, і інше, прекрасно вкладається у концепцію звичайного порно: хочу, але не можу, або хочу і роблю. Звідси аналогія, а відтак і назва. Звучить вона сміливо, провокаційно. І навіть сучасно, але… Не зовсім.

Почалося все, як воно часто буває, не сьогодні, і не вчора, і навіть не тоді, коли вигадали професію фуд-стиліста. І не тоді, коли рекламники вперше замовили фотосессію для гамбургера, яка тривала довше, ніж зйомки фільму. Почалося все як мінімум кілька століть тому — до винайдення світлин, глянцю та інстаграму. А називався напрямок просто і звично для нас сьогодні — натюрморт!

Ну от кому зараз цікаво буде фоловити якийсь "натюрморт"? Інша справа "food porn". Це як в дорогому ресторані в меню вписати грінки замість крутонів — не комільфо, не "лакшері" і не "дорага-багата".

Ось так дивлюся я на роботи геніїв класичної школи натюрморту Золотої Епохи, і розумію, що все це уже було. При чому було так фірмово, що можна і зараз позаздрити. От взяти хоча б голандський живопис періоду бароко та дуже близьку, але трохи відмінну від нього фламандську школу натюрморту. Франс Снейдерс так смачно писав капусту у своїй "Овочевій лавці", що здавалося, вона разом із цибулею випаде з картини.

Або "Лавка дичини". Думаю, ноги у "Фєдя, дічь!" ростуть звідти:  необскубаний і, скажімо відверто, недобитий лебідь в перемішку із оленями та куріпками. Оце реалізм! Оце розмах! А не те, що бідний стаканчик кави на фоні коворкінгу у стилі лофт.

Снейдерс в свій час дружив із Рубенсом, а його вподобання до пишних тіл, і відповідно багатих трапез, очевидні. І не дивно, бо фламандська школа — це свято кулінарного безумства, рай для гурманів і повноцінний застільний сюжет у всій красі.  А виноград, який вони писали виноград

Хоча от щодо винограду, все ж таки він мені більше подобається у виконанні майстрів Голандської школи.  Картина трохи стриманіша, загадковіша, але апетитна неймовірно! Ян Давідс де Хем писав натюрморти так, як зараз навіть їх не фотографують!

Після занепаду бароко мода на картини помпезних застіль на стінах помешкань забулася, але потім пригадалася знов. Кілька століть пропустимо.  І ось уже ближче до нас, у 1964-му такий собі Джон Домініс надихнувся рецептами батька  — шеф кухаря і зробив цикл фото для журналу LIFE під назвою "Great Dinners". І власне від того (плюс -мінус) і маємо новий відлік фуд-фетішу.  І вуаля —  все у тому ж класичному стилі))

Далі уже саме його порівнювали з гастро-фото-послідовниками, а от про мега монстрів  фуд-стилістики всі якось забули, бо, коли те 17-те століття ще було. Мет Армендаріз— один із багатьох відомих фуд-фотографів. Він знімає для видавничого дому Марти Стюарт та журнала Time і почуває себе досить непогано. Він дає майстер-класи та навчає інших, як знімати їжу. І все одно час від часу і у нього проскакує щось від ще тієї, класичної школи.

Хто б там що не казав, ніби сучасний світ просякнутий плотськими втіхами і слабкий до первісних інстинктів… Так, вибачте, а що нового? Мистецтво, як і їжа, — вічне. "Хліба і видовищ" — це все та ж формула успіху, при чому іноді в буквальному значенні це і хліб, і видовища одночасно. І соромитися тут нічого. Смачного)))

Читайте все новости по теме "Женский блог" на Обозревателе.

Редакция сайта не несет ответственности за содержание блогов. Мнение редакции может отличаться от авторского.

Наши блоги