Чи діє моральне право стосовно люстраторів?

7.1т

Сьогодні багато посадовців нової влади замість концентрації зусиль на виконанні своїх щоденних управлінських функцій, дуже багато свого часу приділяють заявам, пов’язаним із необхідністю тотальної люстрації усіх чиновників чи політиків, які працювали за часів "злочинного режиму" Януковича. Причому, як це часто буває, шукаючи скалку в чужому оці, у своєму колоди не помічають…

Так, одним із лідерів модної нині люстраційної риторики є міністр освіти і науки в Україні Сергій Квіт, який ледь не щомісяця потрапляє у якийсь скандал: або він не визнає того чи іншого ректора, якого "потрібно люструвати", або вважає, що проти когось треба відкрити кримінальну справу тощо.

Новий освітянський скандал пов’язаний з тим, що міністр вирішив не визнавати результати таємного голосування щодо Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти. Не вдаючись у подробиці, звернемо увагу на цікаву правову новелу МОН: університети запропонували своїх кандидатів, ці кандидатури були публічно обговорені, таємним голосуванням затверджені, аж раптом міністр освіти вирішив не погоджуватись з результатами цих виборів, пояснюючи тим, що у переліку є люди, які за часів Януковича працювали в системі освіти і тепер повинні бути люстровані...

Приходить на думку історія, що трапилася в 2011 році. Коли почалася жорстка критика діяльності В. Януковича як президента, тодішній куратор гуманітарного напрямку загалом і освітнього напрямку зокрема Ганна Герман вирішила "мобілізувати" українських вчених та діячів культури на підтримку "справжніх реформ" Віктора Януковича.

3 серпня 2011 року "група українських інтелігентів" написала натхненного листа до президента Януковича, зміст якого шокував український Інтернет. Зокрема, в листі кожне речення підкреслювало велич і неперевершеність Віктора Януковича як борця з корупцією, захисника "скривджених людей", жорсткого, але справедливого лідера.

"…І коли ми бачимо реальні конкретні кроки з подолання корупції, які Ви робите, ми свідомо і впевнено підтримуємо Вас на цьому шляху. Кожен з нас, що тут підписався, міг би навести реальні приклади того, як звернення до Президента давало однозначно позитивний результат.

Як Ви, пане Президент, заступаєтеся за скривджених людей, як Ви обороняєте від нищення справжні державні вартості, як Ви, без огляду на особистості, займаєте принципову позицію у боротьбі з корупціонерами. Ви завжди стоїте на позиціях захисту загальнолюдських вартостей і держави...

…Це правильний шлях. І можливо потрібна ще більша жорсткість. Ми у цьому на Вашому боці, пане Президент...

Реформи почалися. Ми дочекалися. Йдіть відважно обраною Вами дорогою – реформуйте Україну, не допустіть згортання реформ, ламайте корупцію і ведіть державу до демократичного урядування. З вами – народ", - йшлося у тому листі "інтелігенції".

Сергій Квіт, тодішній президент Національного університету "Києво-Могилянської Академія", був одним із підписантів цього листа.

Після появи цієї заяви, особливо студенти і викладачі Києво-Могилянської академії, м’яко кажучи, здивувались: невже їхній керівник міг так кинутися на підтримку Віктора Януковича? Серед усіх підписантів саме С. Квіту дісталися найдошкульніші і болючі коментарі в соціальних мережах.

Як пояснював потім в інтерв’ю свій підпис Сергій Квіт, він це робив свідомо: "… мене ніхто не залякував, не погрожував, не підкуповував. Просто я в цій розмові вирішив, що я спробую звернутися до президента. Бо якщо є питання, що робити з нашою державою, ми маємо відповіді на ці питання і тому я подумав, що це якраз сильно прозвучить, якщо я до нього звернуся і підпишу цей лист".

Подібна історія є непоодинокою і стосується багатьох нинішніх "люстраторів". До речі, нагадаємо, що цю "оду" Януковичу підписали і такі активні тепер борці за справедливість як Віталій Коротич, Лесь Танюк, Володимир Цибулько, Віра Нанівська та інші. А також в історії з листуванням до тодішнього президента згадується ім’я і Ольги Богомолець…

Можливо, окрім недосконалого закону "Про очищення влади", до процесу люстрації варто залучити і неписане право дозволити займатися люстрацією тим, хто має на неї, перш за все, моральне право?

Редакция сайта не несет ответственности за содержание блогов. Мнение редакции может отличаться от авторского.

Присоединяйтесь к группе "Обозреватель Блоги" на Facebook, читайте свежие новости!

Наши блоги

Последние новости