Згадати найвизначнішого українського військового діяча

3.6т

Сьогодні, у таке поважне для українців свято Покрова та День захисника України для мене важливо не забути повернути справжню українську історію та творців визначних українських перемог, зокрема, у військових справах.

Серед таких знаних військових і державних діячів один із найвизначніших – Костянтин Іванович Острозький.

Він вважався одним із найвидатніших полководців XVI століття. Сучасники навіть порівнювали його зі стратегами античності: він провів 35 битв, з них 33 – переможні. Брав участь в успішних кампаніях проти татар, Московії.

Однією із найзнаменитіших його перемог є битва під Оршею. 8 вересня 1514 року військо, очолюване князем Костянтином Острозьким, розбило армію Московського князівства, яка за чисельністю переважала його майже втричі.

Ця битва під Оршею є символічною і тому, що князь Острозький очолював об’єднане військо з литовців, українців, поляків та німців, яке перемогло 80-тисячну московську армію. Оршанська битва забезпечила майже 40-річний період миру, що знаменував собою значний культурний розквіт на українських землях.

Костянтин Острозький також відомий як один із найвизначніших меценатів та власників землі того часу. До його володінь входило 100 міст, 40 замків, 1300 сіл. Іноземці називали його володіння "Країною князя Острозького". Саме він перетворив тодішній Острог на осередок слов'янської культури.

З огляду на це ми вважаємо своїм обов’язком відновити пам’ятник Костянтину Острозькому на місці, де він був похований своєю родиною. Як відомо, князь Костянтин Острозький був похований відповідно до заповіту дружиною Олександрою Олелькович-Слуцькою 24 вересня 1530 року в Успенському соборі Києво-Печерської лаври. До встановлення надгробку (протягом майже п'ятдесяти років) гробниця Костянтина Острозького була накрита золототканою парчею з хрестом із перлів.

Надгробний монумент князю - рідкісний зразок української пластики, який поєднує в собі дух трьох епох (Ренесансу, Бароко і Відродження) – був встановлений в Успенському соборі 7 серпня 1579 року на замовлення його сина, князя Василя Костянтина Острозького. Але під час вибуху собору він був знищений у листопаді 1941 року. Проектом відтворення Успенського собору, розробленого в кінці 1990-х років, було передбачено відновлення втраченого надгробка. На жаль, це рішення досі не було реалізовано.

В минулому році ми створили Громадський українсько-литовський оргкомітет, співголови якого стали я як засновник Фонду "Рідна країна" і Надзвичайний і Повноважний посол Литовської Республіки в Україні Марюс Януконіс.

А вчора, напередодні Дня захисника України, у Києво-Печерській лаврі ми презентували проект відтворення надгробку Костянтина Острозького.

Майже рік тривала підготовча робота, під час якої концепцію відтворення монументу обговорювали скульптори, історики, науковці з українського та литовського боку. На конкурсній основі були відібрані скульптори з литовської та української сторони. Так, від України скульптуру відтворюватимуть Олексій Сидорук та Борис Крилов ("Творча майстерня Сидорука та Крилова"), а з боку Литви — професор, завідувач кафедри візуального дизайну Клайпедського факультету Вільнюської академії мистецтв Арунас Сакалаускас.

Найголовніше для нас зараз — завершити науково-експертну дискусію, адже відомі за описами кілька варіантів надгробку, його загальний вигляд, оздоблення з роками дещо змінювались, а тому для нас надзвичайно важливо віднайти автентичність і відтворити її. Зауважу, що скульптура самого князя Костянтина Острозького була виконана із дуже дорогого матеріалу, червоного мармуру, у натуральну величину людини. Над скульптурою — велика арка, прикрашена письменами, різьбленими прикрасами, зображеннями людей, битв тощо.

До речі, надгробок князя Острозького буде відтворений на тому самому місці в Успенському соборі, де він знаходився з самого початку, церква не заперечує.

Щодо коштів, то мова не йде про бюджетні гроші. Це будуть громадські, меценатські, приватні кошти. Вартість цього проекту – не один мільйон гривень. Але якщо йдеться про відтворення пам’ятника унікальної постаті європейського значення, яка похована на території пам’ятки ЮНЕСКО, то будемо намагатися залучити й кошти іноземних інвесторів.

Щодо термінів спорудження монументу, то ми не квапимося. Найголовніше – відтворити автентичну скульптуру найвищої якості. До слова, лише скульптурної роботи тут на рік…

Наостанок додам, що так сталося, що у Києво-Печерській лаврі – одній із найважливіших пам’яток в Україні – поховано дуже багато людей, які боролися проти України. А нам хотілося би пошанувати насамперед тих, хто захищав нашу державу!

До того ж, постать Костянтина Острозького дуже важлива і з точки зору балансу українськості та європейськості у Києво-Печерській лаврі.

Читайте все новости по теме "Блог о жизни" на Обозревателе.

Редакция сайта не несет ответственности за содержание блогов. Мнение редакции может отличаться от авторского.

Присоединяйтесь к группе "Обозреватель Блоги" на Facebook, читайте свежие новости!

Наши блоги

Последние новости