УкрРус

Росії до Русі, як черепасі до польотів на Місяць

Є речі, які вирішуються не на рівні закону, а які стосуються нашого вживання тих чи інших слів у побуті. До законопроекту про заборону назви Росії я ставлюся не як до популізму, – я звик відносити до популізму більш звичайні питання, – а як до законопроекту-декларації. Подібні законопроекти не спрямовані на те, що вони будуть проголосовані та прийняті. Впевнений, що автор законопроекту Оксана Корчинська навіть думки не мала про те, що він буде голосуватися в Верховній Раді. Вона його зафіксувала, щоб пішло обговорення. Юридична цінність цього документу в даній ситуації абсолютно нульова.

Сенс є в політичній декларації. В світі вже є прецеденти, коли окремі країни остерігаються того, що саме назва держави, використана іншою державою, може завдати їм тієї чи іншою шкоди. Випадок, коли це закріплено не тільки політично, а й законодавчо на міжнародному рівні – це відносини Греції і Македонії. В усіх органах, де присутні Греція і Македонія, не допускається вживання слова "Македонія". Використовується назва "Колишня Югославська Республіка Македонія". Тобто створено прецедент. Для того, щоб він був створений, необхідний був законопроект аналогічний тому, що зареєструвала Корчинська.

Але відносини між Македонією і Грецією – це не зовсім відносини Росії і України. Все ж таки роль Македонії – далеко не роль Росії. Досягти юридично, коли Росії на міжнародній арені буде заборонено використовувати свою назву, яку вона вважає за потрібне, очевидно ми в найближчі роки не зможемо. Але думати про це, пропрацьовувати і вводити в побутовий обіг в середині України інші назви для Росії і робити на цьому акцент я вважаю абсолютно правильним.

Особисто я намагаюся уникати слова "Росія". У нас для цього є історичні підстави. Можна вживати інші назви – путінський режим, кремлівський режим, Кремль, Москва, Московська країна, Московська держава. Вся історія показує, що абсолютно чужу назву, яка була впроваджена для Росії тільки Петром І, а в обіг остаточно увійшла лише в ХІХ сторіччі, Росія використовувала максимально, зокрема, й проти України. Конкретний приклад – "русский мир". Сучасна Росія до Русі та "русского мира" має таке ж відношення, як черепаха до польотів на Місяць.

На відміну від Македонії, яка своєю назвою ніякої шкоди Греції завдати не може, Росія активно використовує назву і б’є по Україні. Очевидно для нас ця проблема є жорстка і потрібна, важливо її обговорювати. Якщо автори законопроекту будуть наполягати на тому, що він буде проголосований, якщо депутати будуть блокувати трибуну, вимагаючи голосування, це буде некрасиво. Це буде спекуляція. Але якщо будуть проведені якісь наукові чи напівнаукові конференції і буде поставлена теза про те, чи має право Росія використовувати таку назву, як її можна юридично цього позбавити, то це буде дуже потрібно.

Але позбавити Росію назви "Росія" можна лише на рівні міжнародних організацій. Уявіть собі, що закон прийняли в Україні і він був підписаний президентом. Будь-яка угода з Росією, будь-які переговорні документи з зарубіжними країнами, де згадується Росія – той самий мінський формат або у Раді безпеки ООН, – будуть юридично нечинними. Це призведе до того, що ми втратимо можливість відстоювати пункти і деталі, оскільки сама назва Росії закріплена в міжнародних документах. Ми на цьому тільки втрачаємо і нічого не досягаємо. Але запустити цю тему суспільно необхідно. Головне, що б це не було імітацією законотворчого процесу.

Присоединяйтесь к группам "Обозреватель Блоги" на Facebook и VKontakte, следите за обновлениями!

Наши блоги