Вже давно всі зрозуміли, що ув’язнених пенітенціарних установ на непідконтрольних територіях "ДНР-ЛНР" просто кинули напризволяще.

Мінюст та Пенітенціарна служба вирішили проблему просто – з вересня 2014 року по лютий 2015 року вони просто викреслювали втрачені колонії з обліку. Ніби там не перебувало більше 15000 засуджених. Хоча не забували ще півроку списувати на них мільйонні поставки продовольства.

Навіть ті колонії, які можна було ще евакуювати в кінці 2014 року (Чорнухінська ВК-23 наприклад), були кинуті, та в наслідку багато засуджених в них загинуло трагічною смертю.

Мої заклики про оголошення амністії для засуджених в тих колоніях, які Україна вже не могла вивезти, залишились непочутими ділками в МЮ та ДПтСУ. Так все і залишилось.

Але час іде. Скоро буде вже два роки, як з’явилась ця проблема. Але постала інша. Мої заклики про її врегулювання ігноруються Міністерством юстиції, Пенітенціарною службою.

Кожен строк (крім довічного) колись закінчується. З колоній в "ЛНР" та "ДНР" звільняються люди. Хто по кінцю строку, хто достроково.

І це не завжди люди, які підтримують "ДНР-ЛНР", а тим більше, які б хотіли там залишитись після звільнення. Але вибору в них нема – оскільки в Україні їхні документи про звільнення не є легітимними. Довідки про звільнення та рішення судів з печатками самозваних "республік" не визнаються в нас. По закону України, по всім облікам ця людина "сидить".

Але ж людина вже на свободі. І вона в принципі мала на це право! Навіть по українському закону! І не мала змоги скористатись цим правом через бездіяльність держаних органів України.

Повторюсь – цій проблемі вже скоро два роки. Офіційних роз’яснень з боку МЮ та ДПтСУ як діяти засудженому в разі звільнення з установ в ДНР-ЛНР досі нема. Куди звертатись, як легалізуватись?

Спробую пояснити це для тих людей, які мають таку проблему.

Можливі дві підстави звільнення на законних підставах.

1. Кінець строку. Проблема не зовсім складна – необхідно звернутись до суду, який виносив вирок (ст. 534 ч.5, ст. 537 ч.14, ст. 539 КПК України) , а також до поліції за місцем проживання з відповідними заявами та додаванням до них копії вироку, довідки про звільнення. В заявах просити суд винести судове рішення, що засуджений відбув свій строк повністю. Поліцію ж повідомити, що людина перебуває на волі на законних підставах, що дає можливість отримати паспорт (при необхідності) та працевлаштуватись.

2.Дострокове звільнення. Тут складніше, оскільки тут в суду повинні бути підстави вважати, що засуджений виправився. Тут необхідно застосовувати механізм п.1, але звертатися не до суду, який постановив вирок, а до суду, який обслуговує територію колонії, з якої звільнився засуджений. Звичайно, безпосередні суди тих територій недоступні, але ще 02.09.2014 своїм розпорядженням № 2710/38-14 ВИЩИЙ СПЕЦІАЛІЗОВАНИЙ СУД УКРАЇНИ З РОЗГЛЯДУ ЦИВІЛЬНИХ І КРИМІНАЛЬНИХ СПРАВ визначив територіальну підсудність таких справ.

Наприклад, якщо засуджений звільнено з Алчевської колонії, і там раніше діяв Алчевський міський суд Луганської області, то в такому разі людині необхідно звертатися до Лисичанського міського суду Луганської області.

Повний перелік судів тут.

Додати до клопотання копію характеристики з колонії та просити суд застосувати УДЗ на підставі українського КПК. Звертатись до суду з цього питання може не тільки засуджений, а і його захисник. Тільки так ви зможете легалізуватися в Україні та позбавитись ризику повторно досиджувати свій строк.

3. Інші підстави звільнення – амністії "ДНР-ЛНР", помилування "ДНР-ЛНР", тощо – не будуть законними, тому тут скоріш за все доведеться досиджувати строк. Але, думаю що така свідома позиція значно підвищує шанси на дострокове звільнення або помилування по українському закону. Сидіти доведеться не довго (якщо взагалі доведеться).

Наостанок хочу сказати – відсутність системної правової позиції в цьому питанні з боку Міністерства юстиції та Пенітенціарної служби призводить до того, що більшість звільнених з колонії вимушені залишатись на території "ДНР-ЛНР" і множити там кількість сепаратистів. Або вони просто змушені існувати на території України на нелегальному становищі.

Читайте все новости по теме "Блог о жизни" на Обозревателе.

Редакция сайта не несет ответственности за содержание блогов. Мнение редакции может отличаться от авторского.

Присоединяйтесь к группе "Обозреватель Блоги" на Facebook, читайте свежие новости!

Наши блоги

Последние новости