Наночерчилль. Чому замість Путіна в Мюнхен поїхав Мєдвєдєв

15.3т

Не варто серйозно сприймати російське оголошення "холодної війни" у Мюнхені, - пише Віталій Портников для сайту "Еспресо".

Промову російського прем'єр-міністра Дмитра Мєдвєдєва на мюнхенській конференції вже порівнюють із фултонською промовою великого Черчилля - головним чином тому що обидва політики говорили про "холодну війну".

Але це не дуже коректне порівняння. Просто тому що в Фултоні Черчилль власне оголошував війну Сталіну і тому жахливому порядку, який Радянський Союз після Другої світової війни намагався встановити в світі. І якщо дивитися на ситуацію з історичної перспективи, Черчилль цю війну виграв. Небезпека, про яку він говорив у Фултоні, була сприйнята цивілізованим світом правильно. І все повоєнні десятиліття, незважаючи на "розрядки", "східні політики" та інші спроби заспокоєння старіючого звіра, на Заході розуміли, що комунізм - це небезпека.

А Мєдвєдєв в Мюнхені просто скаржився на те, що його країну "втягнули" у нову холодну війну. Якщо вже щось порівнювати з промовою Черчілля, так це виступ у Мюнхені того ж Путіна дев'ять років тому. Ось це було справжнє оголошення війни Заходу - нахабне, самовпевнене і брехливе. Оголошення, яке показало, що звір живий і випускає кігті.

Так ось, я хочу повідомити новину: Путін - не Черчілль. На Заході недооцінили його нахабство, але сам він переоцінив свої сили. Черчілль прекрасно розумів, на які ресурси буде спиратися цивілізований світ в своєму протистоянні зі злом. Путін міг спиратися тільки на нафтодолари. І зараз він не поїхав до Мюнхена не тому, що з презирством ставиться до запрошення на конференцію в столицю Баварії. Він не поїхав, тому що програв. Єдине, що тепер може робити російський лідер в Мюнхені, - це скаржитися. А для такої місії досить і Мєдвєдєва.

Черчілль, коли виступав у Фултоні, спирався на цінності відкритого світу в протистоянні зі світом брехні і "залізної завіси". Остання, до речі, - теж його метафора з тієї промови. І в цьому сенсі виступ у Мюнхені президента Порошенко базується на тій же ціннісній основі.

А промова Мєдвєдєва - на чому базується вона? На тому ж, на чому будував свою промову Путін, - якщо Заходу вигідно торгувати з Росією, він повинен не заважати їй робити те, що вона захоче. А якщо починає "заважати", то це вже "холодна війна".

Але Росія була приречена на поразку в такій війні. Як, втім, і Радянський Союз. Тому що сировинна анахронічна держава завжди програє сучасному мобільному світу. Дивно, що попередня поразка нічому не навчила Кремль.

Читайте все новости по теме "Блог о событиях в мире" на Обозревателе.

Редакция сайта не несет ответственности за содержание блогов. Мнение редакции может отличаться от авторского.

Присоединяйтесь к группе "Обозреватель Блоги" на Facebook, читайте свежие новости!

Наши блоги

Последние новости