, view = metaData.view != null ? string.Join("|", metaData.view) : null})

Як американці стежать за витрачанням публічних коштів

10.3т

Тема бюджетних витрат завжди турбує людей, які сплачують податки. Особливо в країнах, де люди щодня дізнаються про нові факти корупції.

Коли чиновники їздять на дорогих автомобілях та витрачають не вказані у деклараціях про доходи гроші. Також громадян цікавить, наскільки ефективно витрачаються гроші з державної та місцевої казни. Звернемося до іноземного досвіду, щоб дізнатися, як за кордоном громадяни дізнаються про бюджетні витрати. Пише Сергій Карелін для "Економічної правди".

Це необхідно для того, щоб аналізувати тенденції державних витрат або запитати в чиновника, де результат використання бюджетних коштів.

У 2006 році президент США підписав закон "Про федеральну підзвітність та прозорість фінансування".

Цей документ забезпечив американській громадськості доступ до інформації про осіб та організації, які отримують федеральні кошти. Відповідний сайт почав працювати у 2007 році.

Кожен американець тепер може легко знайти дані про всі витрати у своєму місті. Йому необхідно лише ввести поштовий індекс свого населеного пункту та обрати рік, за який йому необхідна інформація. На сайті також працюють фільтри: за галузями, штатами, головними розпорядниками коштів.

Американці можуть знайти на мапі свій мажоритарний округ і побачити такі бюджетні витрати: видатки за угодами, гранти, фінансову допомогу з федерального бюджету. Проаналізувавши дані, вони можуть звернутися до свого конгресмена з пропозицією, щоби він пролобіював вирішення якоїсь проблеми.

Якщо натиснути на ідентифікаційний код отримувача грошей, то можна дізнатися детальнішу інформацію. Федеральні органи повинні звітувати про укладені угоди упродовж 30 днів з дня прийняття грошей. Винятком є Міноборони, яке затримує появу таких звітів на 90 днів, щоб захистити дані за цими витратами.

Цікаво, що програмне забезпечення написане з відкритим вихідним кодом, і його може використовувати будь-хто.

А що в Україні? У лютому 2015 року Верховна Рада прийняла закон "Про відкритість використання публічних коштів", який набирає чинності 12 вересня 2015 року. Згідно з ним сайт, подібний до американського, з'явиться у 2016 році. Тоді кожен українець зможе отримати інформацію щодо бюджетних витрат.

Поки що не обране відомство, яке буде створювати портал та програмне забезпечення. Сподіваємося, що іноземний досвід буде цікавим для спеціалістів, які будуть створювати такий сайт.

Редакция сайта не несет ответственности за содержание блогов. Мнение редакции может отличаться от авторского.

Присоединяйтесь к группе "Обозреватель Блоги" на Facebook, читайте свежие новости!

Наши блоги